VirusTotal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Virustotal)
VirusTotal
Logo VirusTotal
Logo programu
Autor Hispasec Sistemas
Pierwsze wydanie czerwiec 2004
Rodzaj skaner on-line
Licencja freeware
Strona internetowa

VirusTotalserwis internetowy umożliwiający skanowanie poszczególnych plików i przedstawienie wyników pozwalających stwierdzić ewentualną infekcję szkodliwym oprogramowaniem. Serwis analizuje wysłany plik jednocześnie za pomocą 85 skanerów antywirusowych, a co za tym idzie, wyświetla bardziej wiarygodne wyniki niż tradycyjne oprogramowanie antywirusowe. Zastosowanie takiej liczby skanerów umożliwia również wyeliminowanie ewentualnych fałszywych alarmów. Skanowanie można przeprowadzić zarówno na stronie internetowej, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej[1].

VirusTotal został wybrany przez PC World jako jeden ze stu najlepszych produktów w 2007 roku[2].

10 września 2012 serwis został wykupiony przez amerykańskie przedsiębiorstwo Google[3].

Cechy[edytuj | edytuj kod]

  • Ze względu na internetowy charakter usługi, pliki muszą być skanowane na żądanie, powodując opóźnienia (kolejkę) w godzinach szczytu. Na stronie są aktualizowane ciągle wykresy obciążenia serwisu oraz ostatnio wykryte przez serwis wirusy[4].
  • Maksymalny rozmiar skanowanego pliku wynosi 650 MB.
  • VirusTotal nie może zastąpić programu antywirusowego zainstalowanego na komputerze, ponieważ skanuje tylko pojedyncze pliki na życzenie oraz nie zapewnia stałej ochrony systemu użytkownika.
  • Usługa VirusTotal dostępna jest jako aplikacja systemu Windows lub rozszerzenie dla przeglądarki internetowej Google Chrome, Firefox i Internet Explorer.
  • Strona VirusTotal dostępna jest w kilkunastu językach, w tym również po polsku.

VirusTotal stworzył własny system przesyłania plików, który umożliwia użytkownikom wysyłanie plików bezpośrednio z systemu za pomocą menu kontekstowego, w celu skanowania pod kątem szkodliwego oprogramowania.

Przesyłane pliki nie mogą być plikami poufnymi, ponieważ są później udostępniane użytkownikom płacącym za specjalny pakiet premium o nazwie „Intelligence”. Usługa VirusTotal jest zatem darmowa, ale sprzedawane są przesłane do skanowania pliki użytkowników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. VirusTotal – Free Online Virus, Malware and URL Scanner. [dostęp 2011-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-06)].
  2. The 100 Best Products of 2007. PC World. [dostęp 2011-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-23)].
  3. Google stawia na ochronę antywirusową i kupuje VirusTotal. frazpc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-12)]. [Dostęp: 2012-09-10]
  4. VirusTotal – Stats. [dostęp 2011-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-11)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]