Visakhapatnam (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Visakhapatnam
Ilustracja
Panorama Visakhapatnam o zachodzie słońca ze wzgórz Kailasa
Państwo  Indie
Stan Andhra Pradesh
Burmistrz P. Janardhan
Powierzchnia 540 km²
Wysokość 5 m n.p.m.
Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość

1 073 517
1 988 os./km²
Nr kierunkowy +0354
Kod pocztowy 625 0xx
Tablice rejestracyjne AP31, AP32 & AP33
Położenie na mapie Andhra Pradeshu
Mapa lokalizacyjna Andhra Pradeshu
Visakhapatnam
Visakhapatnam
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Visakhapatnam
Visakhapatnam
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Visakhapatnam
Visakhapatnam
Ziemia 17°43′48″N 83°18′00″E/17,730000 83,300000
Strona internetowa

Visakhapatnam (hindi Wiśakhapatnam (trb.), Viśākhapaṭṇam (trl.)[1]; Telugu: విశాఖపట్టణం; ang. Visakhapatnam; także: Vizagapatnam, Vizag, Visakhapatnam) jest portowym miastem nadbrzeżnym dystryktu Visakhapatnam leżącego w stanie Andhra Pradesh we wschodnich Indiach. Pierwotnie mała wioska rybacka, dzięki bardzo korzystnie rozwiniętej linii brzegowej w XX wieku szybko przekształciła się w ważny port i ośrodek ciężkiego przemysłu[2].

Władze miejskie starają się jednak o zrównoważony rozwój miasta z wykorzystaniem walorów pięknej przyrody i zachowanych w dobrym stanie zabytków.

Geografia[edytuj]

Widok ze szczytu wzgórza Kambalakonda w pobliżu Visakhapatnam

Nad miastem górują dwa pasma wzgórz: Kailasa i Yarada. Pasmo Kailasa rozciąga się od Simhachalam do MVP Colony na północnym skraju miasta. Samo miasto leży u podnóża wzgórza należącego do pasma Yarada, zwanego tu powszechnie Nosem Delfina (358m) na którym wybudowano najwyżej w Indiach położoną latarnią morską. Jej światło jest widoczne z wielkiej odległości, znakomicie poprawiając bezpieczeństwo nawigacji w tym zatłoczonym regionie Zatoki Bengalskiej. W głębi, za wzgórzem Yarada, jest dolina, za którą leży kolejne pasmo wzgórz. Od wschodu miasto okolone jest Zatoką Bengalską. Linia brzegowa wzdłuż której rozciąga się miasto przebiega z północnego wschodu ku południowemu zachodowi na dystansie około 6 km. Tamże przebiega piękna, niedawno wykonana z funduszy miejskich dwupasmowa droga szybkiego ruchu.

Klimat[edytuj]

Klimadiagramm von Visakhapatnam

Miasto Visakhapatnam ma klimat typowy dla strefy brzegowej dystryktu Visakhapatnam. Skoki temperatury nie przekraczające w cyklu miesięcznym 7 °C są złagodzone przez buforujący wpływ wielkiego akwenu, jakim jest Zatoka Bengalska z roczną sumą opadów około 1100 mm.

Gospodarka[edytuj]

W odległości 24 km od miasta utworzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna[3] o powierzchni 360 akrów, utworzona z funduszy rządowych i administrowana przez Ministerstwo Handlu. Strefa posiada rozwiniętą infrastrukturę z zapleczem energetycznym (podstacja 33/11 kV), medycznym, bankowym, pocztowym, spedycyjnym, komunikacji publicznej itp.

Tu zlokalizowana jest stacja transmisji satelitarnych zabezpieczająca pasmo transmisji do 20 mbps w oparciu o którą świadczy usługi 2 dostawców internetu. Tu zlokalizowany jest też uniwersytet Andhra University[4] wraz z licznymi instytucjami o charakterze inżynieryjnym oraz piękne zaplecze rekreacyjne.

Sławne osoby[edytuj]

Galerie zdjęć[edytuj]

Przypisy

  1. NAZEWNICTWO GEOGRAFICZNE ŚWIATA Zeszyt 4 Azja Południowa. KOMISJA STANDARYZACJI NAZW GEOGRAFICZNYCH POZA GRANICAMI POLSKI przy Głównym Geodecie Kraju, GŁÓWNY URZĄD GEODEZJI I KARTOGRAFII, ISBN 83-239-9018-2, Warszawa 2005 str. 53 04.pdf wersja online
  2. Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, Tom 6, Wyd. 1, Warszawa 1997, ISBN 83-01-11969-1 t-6, str. 807
  3. Strona informacyjna Specjalnej Strefy Ekonomicznej
  4. Strona Uniwersytetu