Przejdź do zawartości

Visakhapatnam (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Visakhapatnam
Ilustracja
Panorama Visakhapatnam o zachodzie słońca ze wzgórz Kailasa
Państwo

 Indie

Stan

Andhra Pradesh

Burmistrz

P. Janardhan

Powierzchnia

540 km²

Wysokość

5 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość


1 073 517
1 988 os./km²

Nr kierunkowy

+0354

Kod pocztowy

625 0xx

Tablice rejestracyjne

AP31, AP32 & AP33

Położenie na mapie Andhra Pradeshu
Mapa konturowa Andhra Pradeshu, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Visakhapatnam”
Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Visakhapatnam”
Ziemia17°43′48″N 83°18′00″E/17,730000 83,300000
Strona internetowa

Visakhapatnam (hindi Wiśakhapatnam (trb.), Viśākhapaṭṇam (trl.)[1]; Telugu: విశాఖపట్టణం; ang. Visakhapatnam; także: Vizagapatnam, Vizag, Visakhapatnam) – portowe miasto nadbrzeżne dystryktu Visakhapatnam leżącego w stanie Andhra Pradesh we wschodnich Indiach. Pierwotnie mała wioska rybacka, dzięki bardzo korzystnie rozwiniętej linii brzegowej w XX wieku szybko przekształciła się w ważny port i ośrodek ciężkiego przemysłu[2].

Władze miejskie starają się jednak o zrównoważony rozwój miasta z wykorzystaniem walorów pięknej przyrody i zachowanych w dobrym stanie zabytków.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Widok ze szczytu wzgórza Kambalakonda w pobliżu Visakhapatnam

Nad miastem górują dwa pasma wzgórz: Kailasa i Yarada. Pasmo Kailasa rozciąga się od Simhachalam do MVP Colony na północnym skraju miasta. Samo miasto leży u podnóża wzgórza należącego do pasma Yarada, zwanego tu powszechnie Nosem Delfina (358m) na którym wybudowano najwyżej w Indiach położoną latarnią morską. Jej światło jest widoczne z wielkiej odległości, znakomicie poprawiając bezpieczeństwo nawigacji w tym zatłoczonym regionie Zatoki Bengalskiej. W głębi, za wzgórzem Yarada, jest dolina, za którą leży kolejne pasmo wzgórz. Od wschodu miasto okolone jest Zatoką Bengalską. Linia brzegowa wzdłuż której rozciąga się miasto przebiega z północnego wschodu ku południowemu zachodowi na dystansie około 6 km. Tamże przebiega piękna, niedawno wykonana z funduszy miejskich dwupasmowa droga szybkiego ruchu.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimatogram dla Visakhapatnam

Miasto Visakhapatnam ma klimat typowy dla strefy brzegowej dystryktu Visakhapatnam. Skoki temperatury nie przekraczające w cyklu miesięcznym 7 °C są złagodzone przez buforujący wpływ wielkiego akwenu, jakim jest Zatoka Bengalska z roczną sumą opadów około 1100 mm.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W odległości 24 km od miasta utworzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna[3] o powierzchni 360 akrów, utworzona z funduszy rządowych i administrowana przez Ministerstwo Handlu. Strefa posiada rozwiniętą infrastrukturę z zapleczem energetycznym (podstacja 33/11 kV), medycznym, bankowym, pocztowym, spedycyjnym, komunikacji publicznej itp.

Tu zlokalizowana jest stacja transmisji satelitarnych zabezpieczająca pasmo transmisji do 20 mbps, w oparciu o którą świadczy usługi 2 dostawców internetu. Tu zlokalizowany jest też uniwersytet Andhra University[4] wraz z licznymi instytucjami o charakterze inżynieryjnym oraz piękne zaplecze rekreacyjne.

Galerie zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NAZEWNICTWO GEOGRAFICZNE ŚWIATA Zeszyt 4 Azja Południowa. KOMISJA STANDARYZACJI NAZW GEOGRAFICZNYCH POZA GRANICAMI POLSKI przy Głównym Geodecie Kraju, GŁÓWNY URZĄD GEODEZJI I KARTOGRAFII, ISBN 83-239-9018-2, Warszawa 2005 str. 53 wersja online
  2. Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, Tom 6, Wyd. 1, Warszawa 1997, ISBN 83-01-11969-1 t-6, str. 807
  3. Strona informacyjna Specjalnej Strefy Ekonomicznej. [dostęp 2009-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-10)].
  4. Strona Uniwersytetu