Vita nuova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beata Beatrix – ilustracja do Vita nuova autorstwa Rossettiego

Vita nuova (pl. Nowe życie) – tomik Dantego Alighieri skompletowany około 1292 roku. Poświęcony jest postaci ukochanej przez poetę Beatrycze Portinari, historii miłości do niej oraz emocjom, jakie budzi. Składające się na tom utwory napisane są w języku włoskim.

Tom składa się z fragmentów poetyckich (sonety, ballata, kancony), którym towarzyszą prozatorskie objaśnienia, wprowadzające czytelnika w okoliczności powstawania utworów i historię miłości poety do Beatrycze. Historię tę rozpoczyna ich pierwsze spotkanie w okresie dzieciństwa, które rozpoczyna wieloletnią, nieszczęśliwą miłość Dantego do kobiety, którą spotyka później zaledwie kilka razy. Dante opisał swój smutek, towarzyszący jednemu z takich spotkań, podczas którego Beatrycze odmówiła mu pozdrowienia, a także swój sen, zapowiadający śmierć ukochanej oraz swoją rozpacz po tym, gdy śmierć ta faktyczne następuje i daremne próby znalezienia pociechy i zastąpienia uczucia do Beatrycze relacją z inną kobietą (nazywaną donna gentile).

Wizja miłości i sposób przedstawienia postaci kobiecej jest w Vita nuova zgodny z regułami charakteryzującymi twórczość dolce stil nuovo.

Bibliografia[edytuj]

  • Józef Heistein: Historia literatury włoskiej. Wrocław: Ossolineum, 1987. ISBN 83-0402122-6.
  • Dante Alighieri. W: Christopher Kleinhenz: Medieval Italy: an encyclopedia. T. 1. Routledge, 2004. ISBN 0415939305.