Vitalic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vitalic
Ilustracja
Vitalic (25.03.2006)
Imię i nazwisko Pascal Arbez-Nicolas
Pseudonim * Citizen Crew
  • Dima
  • Hustler Pornstar
  • Pascal Arbez
Data urodzenia 1976
Pochodzenie Francja
Gatunki muzyka elektroniczna
electroclash
electro
techno
Zawód didżej
producent muzyczny
remikser
Aktywność od 1996
Wytwórnie płytowe * Citizen Records
Powiązania Vital Ferox
(duet z Alem Feroxem)
The Silures
duet z Lindą Lamb
Strona internetowa

Vitalic, właśc. Pascal Arbez-Nicolas (ur. 1976) – francuski DJ, producent i remikser muzyki elektronicznej, pochodzenia włoskiego.

Twórczość[edytuj]

Pascal Arbez-Nicolas inspiruje się utworami: The White Stripes, Giorgio Moroder, Daft Punk, Sparks, Fad Badget, Valerie Dore, Crash Course in Science i innych. Francuz tworząc swoją muzykę korzysta z programu Brigitte, który służy do generowania wokali.

Początek twórczości francuskiego muzyka przypada na rok 1996 – wówczas wydał on pierwszego nieoficjalnego singla. Pierwsze wydawnictwa muzyczne ograniczały się do podziemnej sceny muzycznej. Współpracował wówczas z niezależną wytwórnią Citizen Records i występował m.in. jako Dima, Hustler Pornstar, czy po prostu Pascal Arbez (lub jeszcze krócej – Arbez).

Następnie poznał Hackera oraz DJ Hella. Około 2001 r. ostatecznie rozpoczął występować jako Vitalic i rozpoczął współpracę z wytwórnią International DeeJay Gigolo Records (pod kierownictwem Hella). Zaowocowała ona pierwszym minialbumemPoney EP, który okazał się pierwszym komercyjnym sukcesem Francuza. Utwory składające się na to wydawnictwo (Poney Part 1 & 2, La Rock 01 oraz You Prefer Cocaine) uznawane są przez wielu za jedno z największych osiągnięć artysty.

Debiutancki album francuskiego twórcy – OK Cowboy został wydany w 2005 przez wytwórnię Different[1]. Z płyty tej pochodzą takie utwory jak: My Friend Dario, No Fun (oba wydane jako single CD i 12"), czy Woo (wydany na winylu Fanfares) oraz utwory z Poney EP. Ponadto ukazał się ponad 12-minutowy mix albumu – Mix From The Debut Album "OK Cowboy".

W 2007 ukazał się album koncertowyV Live. Został on nagrany w październiku 2006 w brukselskim Ancienne Belgique. Krążek ukazał się w formie digipaka w limitowanej ilości 5000 kopiiVitalic – V Live (CD, Album, Ltd, Dig) at Discogs.

Cztery lata po debiutanckim krążku ukazał się drugi album studyjny – Flashmob. Krążek, którego premiera miała miejsce 28 września 2009, został wydany ponownie przez label Different/[PIAS], z którym Francuz współpracuje nieprzerwanie od 2004 (12": Fanfares). Jego zapowiedzią był utwór Your Disco Song, który ukazał się w sierpniu 2009 na minialbumie Disco Terminateur EP.

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Inne[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Label wydający muzykę elektroniczną w ramach [PIAS] Recordings, będący jego częścią
  2. Poprzedni tytuł: This is the Sound of Citizen