Vladas Drėma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vladas Drėma
Data i miejsce urodzenia

3 grudnia 1910
Ryga

Data i miejsce śmierci

4 stycznia 1995
Wilno

Zawód, zajęcie

historyk sztuki, malarz

Alma Mater

Uniwersytet Wileński

Vladas Drėma (Władysław Dremo, ur. 3 grudnia 1910 w Rydze, zm. 4 stycznia 1995 w Wilnie) – litewski malarz, historyk sztuki, muzeolog. Absolwent Uniwersytetu Stefana Batorego (USB) w Wilnie.

Jego rodzina pochodziła z Gierwiat (obecnie na Białorusi). Szukając pracy jego rodzice wyemigrowali na Łotwę do Rygi, gdzie urodził się Vladas. Po śmierci rodziców wrócił w strony rodzinne, skąd w 1920 wyjechał do Wilna aby uczyć się w tamtejszym litewskim gimnazjum im. Witolda Wielkiego. Po uzyskaniu egzaminu dojrzałości, w latach 1931–1936 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych USB. Wtedy między innymi nawiązał bliską znajomość z wykładającym wtedy w Wilnie Stanisławem Lorentzem. Już w trakcie studiów uczestniczył w wystawach wileńskich artystów[1]. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Plastyków „Grupa Wileńska”[2].

Po wojnie zmienił profil swojej działalności rezygnując z malarstwa na większą skalę (artyści byli wtedy zmuszani do tworzenia w duchu socrealizmu), a zajął się pracą administracyjną i naukową. Pracował w Muzeum Etnograficznym Akademii Nauk Litewskiej SRR w Wilnie, Muzeum Sztuki w Wilnie, Instytucie Konserwacji Zabytków. Wykładał także w Państwowym Instytucie Sztuki Litewskiej SRR, czyli na dawnym Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wileńskiego, którego był absolwentem[3]. W tym okresie odświeżył też przedwojenną znajomość ze Stanisławem Lorentzem, który w tym czasie był już dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Ich korespondencja z lat 1958–1991 została później opublikowana w formie książki[4]. Dzięki temu, ponieważ nie miał takiej szansy w radzieckiej Litwie, otrzymał możliwość publikacji swoich prac z zakresu historii sztuki Wielkiego Księstwa Litewskiego na łamach „Biuletynu Historii Sztuki”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jackiewicz M., Leksykon kultury litewskiej, Warszawa 2005, s. 73–74.
  2. Konstantynów D., Wileńskie Towarzystwo Artystów Plastyków 1920-1939, Warszawa 2006.
  3. Kotłowski J., Vladas Drėma (1910-1995). Twórczość artystyczna i działalność naukowa, Toruń 1999.
  4. Drėma V., Lorentz S., Laiškai – Listy, oprac. Rūta Janonienė, Vilnius 1998.
  5. Kotłowski J., Vladas Drėma (1910-1995). Twórczość artystyczna i działalność naukowa, Toruń 1999, s. 17.