Vladimiras Prudnikovas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vladimiras Prudnikovas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1949
Wilno

Minister kultury Litwy
Okres

od 2004
do 2006

Przynależność polityczna

Partia Pracy

Poprzednik

Roma Žakaitienė

Następca

Jonas Jučas

Vladimiras Prudnikovas, biał. Уладзімер Пруднікаў, trb. Uładzimier Prudnikau (ur. 10 kwietnia 1949 w Wilnie) – litewski śpiewak (bas), wykładowca akademicki i polityk pochodzenia białoruskiego, poseł na Sejm Republiki Litewskiej (2004) oraz minister kultury (2004–2006).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie śpiewał w chórze chłopięcym Ąžuoliukas. W 1979 ukończył Litewską Akademię Muzyczną, po czym podjął pracę w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu jako wykładowca[1]. W 1992 stanął na czele katedry śpiewu LAM, a rok później uzyskał profesurę.

W 2004 zgłosił akces do Partii Pracy. Wybrano go na przewodniczącego Komisji Kultury tego ugrupowania. W październiku 2004 uzyskał mandat posła na Sejm z listy państwowej DP, z którego jednak zrezygnował w grudniu tegoż roku po tym, jak uzyskał nominację na ministra kultury Republiki Litewskiej w rządzie Algirdasa Brazauskasa.

W 2006 prezydent Valdas Adamkus zażądał jego dymisji, zarzucając ministrom z Partii Pracy sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy, doprowadziło to do rozpadu centrolewicowej koalicji rządzącej.

Stanął na czele konkursu śpiewaczego "Dainų dainelės". Żonaty z Nijolė Ralytė (pianistką i docentem w Litewskiej Akademii Muzycznej), ma córkę Ievę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Warszawa. Minister kultury Litwy zaśpiewa w Operze Narodowej. e-teatr.pl, 4 marca 2005. [dostęp 2022-09-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]