Głos Ameryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Voice of America)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
VOA logo.svg

Voice of America, VOA (w Polsce znana jako Głos Ameryki) – organ dyplomacji publicznej rządu USA, rozgłośnia należąca do rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki (United States Information Agency) nadająca programy/treści dla zagranicy w kilkudziesięciu językach, choć także w angielskim. Audycje rządowego radia nadawane są na falach krótkich, za pośrednictwem satelitów oraz przez naziemne nadajniki UKF w miejscach, gdzie znajdują się zagranicznie rozmieszczone bazy wojskowe Sił Zbrojnych USA.

Podczas zimnej wojny treści propagowane przez VOA (wraz z BBC i RFE (pol. RWE)) skierowane były przeciwko państwom innym niż sojusznicze z USA, najczęściej wobec sojuszniczych z ZSRR. Na kierunku polskim VOA jako rozgłośnia dywersyjna głosząca treści będące dywersją polityczną w języku polskim była zagłuszana przez wyspecjalizowane struktury MON i MSW PRL (tak samo audycje "Wolnej Europy"). Poza informacjami polityczno-społecznymi nacechowanymi wrogo do kraju, względem którego audycja jest stosowana w audycjach redakcji na różne kraje przedstawiano pozytywnie, subiektywnie (nie przedstawiano wad, problemów) życie w USA i państwach w sojuszu z nimi, prezentowano społeczeństwo i sprawy z nim związane nieznane w rzeczywistości kierowanej przez rządy państw niesojuszniczych (gł. Bloku Wschodniego)[potrzebny przypis].

Nadawanie VOA do mieszkańców USA jest prawnie zakazane przez tzw. Smith–Mundt Act[potrzebny przypis].

Historia audycji Głosu Ameryki w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

Głos Ameryki rozpoczął nadawanie audycji w języku polskim w 1942 roku. Na przestrzeni lat zmieniały się godziny i częstotliwości. Do nadawania wykorzystywano nawet różnych 10 częstotliwości w zakresie fal krótkich, z nadajników zlokalizowanych w różnych częściach świata (Europa, Azja i Stany Zjednoczone), część audycji była nadawana również na fali średniej 1197 kHz z nadajnika Głosu Ameryki w Monachium. Najdłuższy program zaczęto nadawać wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego 1981-83, wówczas nadawano dwugodzinny blok poranny w godz. 6-8 i pięciogodzinny blok wieczorny w godz. 20-1 po północy. Po transformacji politycznej i podążaniu władzy w Polsce w kierunku sojuszu z USA długość programu zredukowano, w 1991 roku nadawano godzinny program poranny w godz. 6.30-7.30 i trzygodzinny program wieczorny w godz. 22-1, ograniczono też liczbę częstotliwości. W końcu lat 90 XX w. polskie programy Głosu Ameryki były też dostępne w internecie, transmitowane technologią Real Audio. Od 2001 roku nadawano jedynie 15 minut dziennie, w godzinach 17-17.15 czasu polskiego. Ostatnia audycja Głosu Ameryki z Waszyngtonu, prowadzona przez Wojciecha Żórniaka, została nadana 27 lutego 2004 roku[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]