Volkswagen ID.4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Volkswagen ID.4
Ilustracja
Volkswagen ID.4
Inne nazwy

Volkswagen ID.4 Crozz
Volkswagen ID.4X

Producent

Volkswagen

Projektant

Klaus Bischoff

Zaprezentowany

Wrzesień 2020

Okres produkcji

od 2020

Miejsce produkcji

Niemcy Zwickau
Niemcy Emden[1]
Foshan
Anting
Stany Zjednoczone Chattanooga

Dane techniczne
Segment

crossover segmentu D

Typy nadwozia

5-drzwiowy crossover

Napęd

tylny
AWD

Długość

4585 mm
4582 mm (GTX)

Szerokość

1852 mm

Wysokość

1636 mm
1616 mm (GTX)

Rozstaw osi

2766 mm

Masa własna

1966–2124 kg

Liczba miejsc

5

Bagażnik

543-1575 l

Dane dodatkowe
Pokrewne

Audi Q4 e-tron
Cupra Tavascan
Ford Explorer EV
Škoda Enyaq iV
Audi Q5 e-tron
Volkswagen ID.6

Konkurencja

Hyundai Ioniq 5
Kia EV6
MG Marvel R
Subaru Solterra
Toyota bZ4X

Volkswagen ID.4elektryczny samochód osobowy typu crossover klasy średniej produkowany pod niemiecką marką Volkswagen od 2020 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Volkswagen ID.4 - tył
Volkswagen ID.4 GTX
Volkswagen ID.4 GTX - tył
Volkswagen ID.4 - kokpit

Studyjną zapowiedzią pierwszego crossovera Volkswagena o napędzie w pełni elektrycznym był prototyp Volkswagen I.D. Crozz przedstawiony w kwietniu 2017 roku podczas wystawy samochodowej Shanghai Auto Show[2].

Dwa i pół roku po premierze prototypu, Volkswagen przedstawił podczas Frankfurt Motor Show 2019 zamaskowany przedprodukcyjny egzemplarz finalnego modelu pod nazwą Volkswagen ID.4[3]. Producent zapowiedział wówczas jednocześnie, że będzie to drugi po hatchbacku ID.3 od podstaw zaprojektowany pojazd w celu napędzania prądem.

Oficjalny debiut Volkswagena ID.4 odbył się we wrześniu 2020 roku. Średniej wielkości[4] crossover oparty został o skonstruowaną dla samochodów elektrycznych platformę MEB[5], debiutując po bliźniaczej technicznie Škodzie Enyaq iV i przed Audi Q4 e-tron.

Pod kątem wizualnym Volkswagen ID.4 został utrzymany w awangardowej estetyce łączącej muskularnie zarysowane nadkola, duże agresywnie ukształtowane reflektory połączone ze sobą świetlistym pasem, a także wysoko poprowadzoną linię okien i jednoczęściowe lampy tylne. ID.4 jest oferowany standardowo z trójbarwnym malowaniem nadwozia, z czego dach zachowuje barwę czarną, a słupki srebrną[6].

Kabina pasażerska została upodobniona do modelu ID.3[7], wyróżniając się minimalistycznym wzornictwem. Pojazd wyposażono w niewielki wyświetlacz zamiast tradycyjnych zegarów z charakterystycznym dżojstikiem do zmiany trybów jazdy. Ponadto, wygospodarowano także miejsce na wyświetlacz head-up, a także duży dotykowy ekran centralnym w konsoli centralnej pozwalający na łączność z systemem multimedialnym czy interfejsem Apple CarPlay[8].

Dzięki specyfice platformy, samochód charakteryzuje się relatywnie przestronną kabiną pasażerską pozbawioną m.in. tunelu środkowego, a także charakteryzującą się bagażnikiem o pojemności 543 litrów[9].

ID.4 GTX[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2021 roku gama elektrycznego crossovera Volkswagena została poszerzona o topowy, wyczynowy wariant Volkswagen ID.4 GTX[10]. Pod kątem wizualnym zyskała ona obniżone zawieszenie, dedykowany projekt przemodelowanych zderzaków z imitacją wlotów powietrza i potrójnymi diodami LED do jazdy dziennej, a także spojler dachowy i dwubarwne malowanie nadwozia[10]. W kabinie pasażerskiej producent zamontował dedykowany wzór wyprofilowanej kierownicy, a także tapicerkę z czerwonymi przeszyciami wraz z takim samym motywem na panelach kokpitu[10]. Układ napędowy wyczynowej odmiany Volkswagena ID.4 składa się z dwóch silników elektrycznych, po jednym umieszczonym przy każdej z osi[10], które łącznie rozwijają moc 300 KM, zapewniają przyśpieszenie od 0 do 100 km/h w 6,2 sekundy i pozwalają jechać do 180 km/h[10]. Zasięg układu elektrycznego charakteryzującego się średnim zużyciem energii 18,2 kWh/100 km wynosi ok. 482 kilometry[10].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

chiński Volkswagen ID.4X
chiński Volkswagen ID.4X - tył
chiński Volkswagen ID.4 Crozz
amerykański Volkswagen ID.4

Europa[edytuj | edytuj kod]

Volkswagen ID.4 powstał jako samochód o globalnym zasięgu rynkowym, za priorytetowe obierając trzy główne rynki: europejski, amerykański oraz chiński[11]. Produkcja na pierwszym z nich ruszyła na miesiąc przed debiutem, w sierpniu 2020 roku, w niemieckich zakładach Volkswagena w Zwickau[12] dedykowanych wyłącznie samochodom elektrycznym.

Zamówienia na samochód wśród klientów z rynków europejskich Volkswagen zaczął zbierać jesienią 2020 roku[13], a dostawy pierwszych egzemplarzy do dealerów odbyły się na rynku polskim na przełomie marca i kwietnia 2021 roku z ceną wyjściową za najtańszy egzemplarz wynoszącą 156 390 złotych[14].

Chiny[edytuj | edytuj kod]

Na rynku chińskim pojazd zadebiutował w listopadzie 2020 roku w dwóch wariantach stylistycznych: jako klasyczny znany z rynku europejskiego Volkswagen ID.4 Crozz oraz bardziej agresywnie stylizowany Volkswagen ID.4X[15], wyróżniający się ostrzej zarysowanymi reflektorami, większymi imitacjami wlotów powietrza w zderzakach i tylną tablicą rejestracyjną umieszczoną na klapie bagażnika zamiast na zderzaku, jak w modelu Crozz. Ponadto, samochód zyskał też bardziej zabudowany tunel środkowy z umieszczonym na nim podłokietnikiem, zamiast przymocowanych do foteli podpórek jak w modelu podstawowym.

Produkcja chińskiego Volkswagena ID.4 podzielona została między dwie spółki joint-venture współpracujące w tym kraju z niemieckim koncernem. Wytwarzaniem podstawowego ID.4 Crozz zajmuje się FAW-Volkswagen w zakładach w Foshan, z kolei produkcję topowego ID.4X koordynuje SAIC-Volkswagen w fabryce w Anting[16][17].

Niespełna 8 miesięcy po rozpoczęciu sprzedaży na rynku chińskim, agencja Reuters podała informacje o rozczarowaniu Volkswagena drastycznie niższą popularnością rodziny modeli ID.4 w Chinach niż zakładano[18]. W czerwcu 2021 obie fabryki wytwarzające pojazdy pracowały na mniej niż 10% swoich mocy produkcyjnych[18], pozwalających na roczną produkcję rzędu 300 tysięcy pojazdów[18]. Tymczasem miesięczna sprzedaż modeli oscylowała dotychczas wokół ok. 1 tysiąca sztuk[18]. Początkowo Volkswagen planował roczną sprzedaż obu modeli z linii ID.4 na poziomie 100-120 tysięcy sztuk[18], co po połowie pierwszego roku sprzedaży nie będzie możliwe do wypełnienia[18]. Wśród przyczyn niepowodzenia rynkowego linii ID.4 w Chinach wskazano m.in. bardzo dużą konkurencyjność rynkową na czele z sześciokrotnie popularniejszą Teslą Model Y, a także brak nowinek technicznych obecnych u podobnych pojazdów wraz z przejściem na model pośrednictwa sprzedaży[18].

Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Trzecim dużym rynkiem, gdzie uruchomiono produkcję Volkswagena ID.4, są Stany Zjednoczone. Oficjalnie rozpoczęła się ona pod koniec lipca 2022 roku w miejscowości Chattanooga w stanie Tennessee[19], pół roku później niż pierwotnie zakładany okres[20]. Zanim to nastąpiło, egzemplarze na rynek amerykański dostarczane były przez drugą połowę 2021 roku z niemieckich zakładów w Zwickau[21], odkąd samochód zadebiutował w salonach Stanów Zjednoczonych i Kanady w czerwcu 2021[22].

Pod kątem wizualnym Volkswagen ID.4 na rynki północnoamerykańskie wyróżnia się jedynie dodatkowym oświetleniem w nadkolach podyktowanym tutejszymi regulacjami, a także dostosowanymi podstawkami pod inny kształt tablic rejestracyjnych. Ponadto, producent zdecydował się rozróżnić wyposażenie standardowe elektrycznego crossovera w zależności od kraju. Z racji surowszego klimatu panującego na większości obszarów Kanady, samochód dostępny jest tam z fabryczną pompą ciepła pozwalającą na zwiększenie zasięgu i poprawienie parametrów układu napędowego w przypadku niskich, zimowych temperatur[23].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej kolejności producent wprowadził pod koniec 2020 roku do sprzedaży wariant napędowy ID.4 rozwijający moc 204 KM i wyposażony w baterię o pojemności 82 kWh, co przekłada się na 8,5-sekundowe przyśpieszenie do 100 km/h i maksymalny zasięg 460 kilometrów na jednym ładowaniu[24].

W 2021 roku oferta została skompletowana o kolejne trzy warianty. Pierwsze dwa o baterii 52 kWh i mocy 148 lub 170 KM będą rozwijać 360 zasięgu na jednym ładowaniu, z kolei trzeci z baterią 77 kWh zaoferuje moc 174 KM oraz maksymalny zasięg 520 kilometrów na jednym ładowaniu[9].


ID.5[edytuj | edytuj kod]

Volkswagen ID.5
Ilustracja
Volkswagen ID.5
Producent

Volkswagen

Projektant

Klaus Bischoff

Zaprezentowany

Listopad 2021

Okres produkcji

od 2021

Miejsce produkcji

Niemcy Zwickau

Dane techniczne
Segment

crossover segmentu D

Typy nadwozia

5-drzwiowy crossover Coupe

Napęd

tylny
AWD

Długość

4600 mm

Szerokość

1852 mm

Wysokość

1630 mm

Rozstaw osi

2766 mm

Masa własna

1966–2124 kg

Liczba miejsc

5

Bagażnik

543 l

Dane dodatkowe
Pokrewne

Audi Q4 Sportback e-tron
Cupra Tavascan
Ford Explorer EV
Škoda Enyaq Coupe iV

Konkurencja

Ford Mustang Mach-E
Kia EV6
Nissan Ariya
Polestar 4
Xpeng G6
Tesla Model Y

Volkswagen ID.5 - tył
Volkswagen ID.5 GTX
Volkswagen ID.5 podczas premiery

Volkswagen ID.5 zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w 2021 roku.

Kilka tygodni po debiucie podstawowego ID.4, rozpoczęły się testy drugiego wariantu w stylu SUV-ów Coupe[25]. Podobnie jak pokrewne Audi Q4 Sportback e-tron i Škoda Enyaq Coupe iV, samochód charakteryzuje się niżej poprowadzoną linią dachu, która gwałtownie opada za pierwszym rzędem siedzeń ku stopniowanemu tyłowi. Pod tym względem, samochód odtworzył koncepcję zastosowaną w prototypie I.D. Crozz z 2017 roku[26].

W sierpniu 2021 roku producent oficjalnie potwierdził, że odmiana coupe ID.4 otrzyma inną nazwę, Volkswagen ID.5[27] i zadebiutuje oficjalnie podczas targów IAA 2021 we wrześniu w Monachium, a także przedstawiła obszerne szczegóły na temat specyfikacji technicznej i planów sprzedażowych. Inne proporcje nadwozia ID.5 przyniosły krótsze o 30 mm nadwozie, tak samo pojemny bagażnik, a także głębsze profilowanie foteli kierowcy[27].

ID.5 GTX[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej kolejności producent zaplanował wprowadzenie do sprzedaży modelu ID.5 w wyczynowym wariancie GTX, znanym już z klasycznego Volkswagena ID.4. Pod względem wizualnym samochód zyskał dedykowany projekt przedniego i tylnego zderzaka, a także charakterystyczny spojler na krawędzi klapy[27].

Układ napędowy ID.5 GTX tworzą dwa silniki elektryczne umieszczone kolejno przy przedniej i tylnej osi, rozwijając łączną moc 300 KM i rozpędzając się do 100 km/h w 6 sekund[27]. Samochód posiada napęd na cztery koła wraz z systemem rozłożenia mocy na poszczególne osie w zależności od warunków jazdy[27].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do podstawowego wariantu, Volkswagen ID.5 zbudowany został wyłącznie z myślą o rynkach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, opierając się na zakładach produkcyjnych w niemieckim Zwickau[28]. Początek sprzedaży został wyznaczony na pierwszy kwartał 2022 roku[27].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Poza topową odmianą ID.5 GTX, która utworzyła na początku gamę wariantów napędowych elektrycznego SUV-a Coupe Volkswagena, producent przewidział także cywilny, podstawowy model. Charakteryzuje się on napędem tylnym, silnikiem elektrycznym o mocy 150 KM, a także tak samo pojemną baterią o pojemności 82 kWh i zasięgiem ok. 500 kilometrów[29].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Paweł Oblizajek, Volkswagen rozpoczął produkcję w Emden [online], Moto Pod Prąd, 28 maja 2022 [dostęp 2022-10-20] (pol.).
 2. Volkswagen I.D. Crozz concept (2017). [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 3. Frankfurt 2019: Volkswagen ID.4 został oficjalnie zapowiedziany. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 4. Volkswagen ID.4 będzie elektrycznym odpowiednikiem Tiguana. Co już o nim wiemy?. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 5. Volkswagen ID.4. Startuje produkcja. Kiedy ruszy sprzedaż?. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 6. Volkswagen ID.4. Auto czasów przełomu. Testujemy nowość na prąd. [dostęp 2021-09-05]. (pol.).
 7. Volkswagen ID.4. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 8. Volkswagen ID.4 – sprytny elektryk. [dostęp 2021-09-05]. (pol.).
 9. a b Volkswagen ID.4 – oficjalna premiera bliźniaka Skody Enyaq. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 10. a b c d e f Volkswagen ID.4 GTX. [dostęp 2021-09-05]. (pol.).
 11. 2021 Volkswagen ID.4: What We Know So Far [online], Car and Driver, 3 marca 2020 [dostęp 2020-09-06] (ang.).
 12. Volkswagen ID.4 – seryjna produkcja już ruszyła. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 13. Volkswagen ID.4 już dostępny do zamawiania: elektryczny SUV już od 156 390 złotych. [dostęp 2021-09-05]. (pol.).
 14. Polski cennik Volkswagena ID.4 – ceny już od 156 390 zł za wersję 52 kWh netto. [dostęp 2021-09-05]. (pol.).
 15. China’s 2021 VW ID.4 Unveiled In Market-Specific ID.4 X And ID.4 Crozz Flavors. [dostęp 2021-09-05]. (ang.).
 16. https://www.electrive.com/2020/10/27/vw-launches-id-4-x-production-in-china/
 17. https://www.electrive.com/2020/12/01/faw-volkswagen-begins-manufacturing-id-4-in-foshan/
 18. a b c d e f g China: Volkswagen ID.4 Gets Reality Check After Slow Sales Start. [dostęp 2021-09-05]. (ang.).
 19. VW ID.4 Production Starts in Chattanooga. [dostęp 2022-08-08]. (ang.).
 20. VW’s all-electric ID.4 will use interior lighting to communicate with the driver [online], TechCrunch [dostęp 2020-09-06] (ang.).
 21. https://www.timesfreepress.com/news/business/aroundregion/story/2020/dec/09/new-chattanooga-made-id4-electric-suv-masses/537568/
 22. VW ID.4 to land as cheapest electric four-wheel drive SUV in US. [dostęp 2021-09-05]. (ang.).
 23. VW ID.4. [dostęp 2021-09-05]. (ang.).
 24. Ceny VW ID.4 1st w Niemczech od mniej niż 50 tys. euro. W Polsce wychodzi nam 209-218 tys. zł. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 25. New electric Volkswagen ID.4 Coupe spied testing. [dostęp 2021-01-22]. (ang.).
 26. Volkswagen ID.Crozz w produkcyjnej formie przyłapany na testach. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 27. a b c d e f Volkswagen ID.5 wjeżdża do Polski. Przetrzesz oczy ze zdziwienia. [dostęp 2021-09-05]. (pol.).
 28. VOLKSWAGEN ID.4 COUPE BĘDZIE OFEROWANY JEDYNIE W EUROPIE. [dostęp 2021-01-22]. (pol.).
 29. Nowy Volkswagen ID.5 GTX zostanie zaprezentowany na IAA Mobility we wrześniu. Pierwsze filmy już teraz. [dostęp 2021-09-05]. (pol.).