Przejdź do zawartości

Volkswagen e-up!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Volkswagen e-up!
Ilustracja
Volkswagen e-up! przed liftingiem
Producent

Volkswagen

Projektant

Walter de Silva
Klaus Bischoff

Zaprezentowany

Wrzesień 2013

Okres produkcji

2013 – 2023

Miejsce produkcji

Słowacja Bratysława

Poprzednik

Volkswagen up!

Dane techniczne
Segment

A

Typy nadwozia

5-drzwiowy hatchback

Silniki

elektr. 82 KM/210 Nm

Napęd

przedni

Długość

3557 mm

Szerokość

1641 mm

Wysokość

1478 mm

Rozstaw osi

2420 mm

Liczba miejsc

4

Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze

Škoda Citigo-e iV
SEAT Mii Electric

Konkurencja

Fiat 500e
Smart EQ Forfour

Volkswagen e-up!elektryczny samochód osobowy klasy miejskiej produkowany pod niemiecką marką Volkswagen w latach 2013–2023.

Historia i opis modelu

[edytuj | edytuj kod]
Volkswagen e-up! - tył
Volkswagen e-up! po liftingu

Oficjalna premiera elektrycznego wariantu miejskiego modelu up! miała miejsce jesienią 2013 roku[1]. Samochód przyjął wówczas formę dodatkowej wersji w gamie tego modelu, zyskując subtelne zmiany w wyglądzie pozwalające na odróżnienie od spalinowego up! - były to szczelinach przedniego oraz tylnego zderzaka[2].

Lifting

[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2019 roku Volkswagen przedstawił e-up!-a po gruntownej modernizacji, która pod kątem wizualnym jest niemal identyczna z liftingiem spalinowego up!a z 2016 roku. Zmieniły się jedynie diody do jazdy dziennej w przednim zderzaku i odświeżone logo producenta, które zadebiutowało chwilę wcześniej na modelu ID.3[3]. Pod kątem technicznym z kolei, e-up! po modernizacji jest samochodem zupełnie nowym - otrzymał on napęd elektryczny nowej generacji, który oferuje większą moc i wyraźnie większy zasięg.

Od 2020 roku, razem z bliźniaczymi modelami spod znaku Skody i SEATa, koncern Volkswagena produkował swoje najmniejsze samochody tylko w wariantach elektrycznych[4]. Oznacza to, że e-up! zastąpił spalinowy wariant po 6 latach współistnienia w gamie. Bezpośrednią przyczyną jest zaostrzenie norm emisji spalin przez unijne organy, które od 2020 roku - zdaniem Volkswagena - uczynią produkcję spalinowego up!-a nieopłacalną[5].

Jednakże, po wykupieniu przewidzianej puli wyprodukowanych egzemplarzy przez klientów, we wrześniu 2020 roku Volkswagen zdecydował się nie kontynuować produkcji modelu i stopniowo wycofywać go z gamy, podobnie jak bliźniaczą Škodę Citigo-e iV[6].

W 2023 roku, po 10 latach produkcji ostatecznie zakończono produkcję modelu łącznie z wersją spalinową[7].

Dane techniczne

[edytuj | edytuj kod]

W wersji sprzed modernizacji, samochód otrzymał elektryczny układ napędowy składający się z baterii 18,7 kWh. Rozwijała ona moc 82 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 210 Nm. W ten sposób, pojazd oferował 160 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu i prędkość maksymalną wynoszącą 135 km/h[8]. E-up! pozostawał w pierwszych latach obecności rynkowej samochodem drogim, jak na realia segmentu A - kosztował w Polsce 111 tysięcy złotych[9].

Po modernizacji, e-up! otrzymał większą baterię, która wynosi teraz 32,3 kWh. Przekłada się to na moc 83 KM i zasięg wynoszący według deklaracji producenta 260 kilometrów. Nieznacznie zmieniły się jednak osiągi - samochód ma porównywalną prędkość maksymalną, wynosząca ok. 130 km/h[10].


Przypisy

[edytuj | edytuj kod]