Volturi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Volturi – rodzina królewska wampirów z powieści Stephenie Meyer. Volturi zamieszkują od wielu lat w Volterrze we Włoszech, gdzie mają swoją wielką posiadłość.

Opis[edytuj]

Volturi od wieków rządzą wampirami na całym świecie, ustanowili również obowiązujące wampiry prawo. Przede wszystkim nie wolno ujawniać istnienia wampirów ludziom, zakazane są też masowe mordy w jednym miejscu, tworzenie wielkich armii wampirów do walki o „terytoria łowieckie” i zamienianie dzieci w wampiry (ponieważ po przemianie nie panują nad sobą). Volturi przejęli władzę siłą, piętnaście wieków temu, odbierając ją pradawnemu szczepowi rumuńskich wampirów, z których ocaleli tylko Stefan i Vladimir. Posiadają różnorodne dodatkowe zdolności oprócz lepszego słuchu, wzroku czy umiejętności błyskawicznego poruszania się. Aro, Kajusz i Marek dobierają do swojej straży przybocznej tylko najlepsze i najbardziej utalentowane wampiry. Dzięki temu nikt nie jest w stanie zagrozić ich władzy.

Członkowie[edytuj]

Rodzina Volturi[edytuj]

 • Aro – główny władca Volturi i wszystkich wampirów, twórca wszelkich praw wampirów, potrafi wyczytać wszystkie wspomnienia i myśli każdej osoby, której dotknie (z wyjątkiem Belli). Zawsze reprezentuje Volturi w różnych wystąpieniach, jego słowo najwięcej znaczy przy podejmowaniu kontrowersyjnych decyzji. Jego żoną jest Sulpicia.
 • Kajusz – gwałtowny i despotyczny, nad wyraz chętnie sięga po przemoc, nie bacząc na ewentualne szkody spowodowane takim rozwiązaniem. Jest niecierpliwy i nie lubi niespodzianek. Jego żoną jest Athenodora.
 • Marek – Od czasu, gdy stracił żonę – Didyme (siostrę Aro, posiadającą dar uszczęśliwiania osób znajdujących się w pobliżu), pozostaje apatyczny i znudzony; posiada szczególny dar: wyczuwa charakter i natężenie w związkach między osobami. Nie był porywczy, głosował przeciwko walce z Cullenami.
 • Sulpicia – żona Aro, wraz z Athenodorą (i kiedyś również z Didyme) żyje w wieży w Volterra, wychodząc tylko w specjalnych przypadkach.
 • Athenodora – żona Kajusza.

Straż przyboczna Volturi[edytuj]

 • Alec i Jane („Piekielne Bliźnięta”) - obdarzeni wyjątkowymi umiejętnościami opierającymi się na możliwości wpływania na umysły innych. Stanowią główną siłę ofensywną Volturich w bitwach. Bliźnięta zostały przemienione w wampiry w młodym wieku, stąd też są niskiego wzrostu. Jane potrafi sprawiać ból osobie znajdującej się w zasięgu jej wzroku, torturując i obezwładniając ofiarę. Jej uderzenia są błyskawiczne, jednakże mogą być wymierzone tylko w jedną osobę jednocześnie. Ból, który sprawia nie powoduje obrażeń fizycznych - jest odczuciem wzbudzanym w umyśle ofiary. Jest sadystyczna, nadużywa swych zdolności. Alec posiada zdolności paraliżowania ofiar, którym poraża wszystkie zmysły, uniemożliwia postrzeganie bodźców i reakcję. W przeciwieństwie do swej siostry może atakować wielu przeciwników jednocześnie, lecz szybkość ataku jest ograniczona - paraliżujący obłok, przy pomocy którego uderza, rozchodzi się powoli. Jego umiejętności bywają wykorzystywane przez Volturich również do znieczulania ofiar, które mają zostać zabite bez sprawiania zbytniego bólu. Uzdolnienia ofensywne Jane i Aleca nie skutkują przeciw tarczy Belli.
 • Felix – często pojawia się z Demetrim, bardzo czujny, mocno umięśniony, sprawny fizycznie.
 • Demetri – niezwykle utalentowany tropiciel, skuteczny w działaniu i okrutny; przyboczny Aro.
 • Chelsea – potrafi wpływać na relacje międzyludzkie i więzi pomiędzy wampirami. Może je wzmacniać lub osłabiać. Próbowała wykorzystać swe umiejętności do wprowadzania chaosu w szeregach Cullenów i ich zwolenników, lecz jej atak został zatrzymany przez Bellę.
 • Heidi – kusząca uwodzicielka, jej wspaniała uroda przyciąga ludzi i wampiry niezależnie od płci (prawdopodobnie ta moc działa na zasadzie umysłu, więc w starciu z tarczą mentalną Belli jest bezużyteczna); zajmuje się zapewnieniem stałych dostaw wyżywienia dla Volturich; zwabia ofiary do podziemi, gdzie cała wampirza rodzina nasyca się ich krwią;
 • Renata – osobisty ochroniarz Aro. Odpiera mentalnie ataki fizyczne (jest tarczą). Działa dekoncentrując i wpływając na pamięć napastników. W razie potrzeby potrafi rozciągnąć tarczę na niewielką odległość i obejmować nią innych, jednak jej podstawowym celem ochrony pozostaje Aro. Wykazuje objawy zdenerwowania, gdy Aro znajduje się w niebezpieczeństwie, jest przywiązana do swego pana. Niewysoka, słaba fizycznie, skłonna do paniki, pozbawiona żądzy walki i agresji. Bella postrzega ją jako przeciwnika, którego mogłaby łatwo pokonać. Tarcza Renaty opierała się na umiejętnościach mentalnych, a takie były generalnie blokowane przez Bellę. Nie doszło do bezpośredniego starcia, stąd też brak bezpośredniego dowodu na bezskuteczność tarczy Renaty przeciwko Belli.
 • Afton - partner Chelsea; w spisie wampirów wskazano, iż był obdarzony dodatkowymi zdolnościami nadprzyrodzonymi, nie zostały one scharakteryzowane w powieści;
 • Corin - członek straży Volturich; w spisie wampirów wskazano, iż był obdarzony dodatkowymi zdolnościami nadprzyrodzonymi, nie zostały one scharakteryzowane w powieści;
 • Santiago - członek straży Volturich; nie posiada specjalnych darów, jest sprawny fizycznie.