Vučko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy maskotki Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984 w Sarajewie. Zobacz też: inne znaczenia słowa „Wilczek”.

Vučko (pol. Wilczek) – oficjalna maskotka Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984 w Sarajewie, przedstawiająca wilka o imieniu Vučko. Autorem koncepcji maskotki o porozumiewawczym spojrzeniu i uśmiechu był słoweński malarz Jože Trobec[1].

Wyboru maskotki dokonano na drodze konkursu, do którego stanęło 836 projektów – po wstępnej selekcji wybrano sześć. Ostateczny wybór należał do czytelników jugosłowiańskich gazet, którzy w głosowaniu wybrali projekt wilka, odrzucając baranka, jeżozwierza, kozicę, kulę śniegu i wiewiórkę[2][1].

Maskotka przedstawiająca wilka w czerwonym szaliku z logiem igrzysk miała ocieplić wizerunek tego gatunku oraz uratować jego populację w Bośni i Hercegowinie. Vučko pojawiał się na rysunkach jako narciarz, skoczek narciarski, łyżwiarz, który brak umiejętności nadrabiał ambicją, bojowością i odwagą. Stał się rozpoznawalny na całym świecie dzięki temu, iż każda transmisja z igrzysk w Sarajewie rozpoczynała się od krótkiej animacji, w której Vučko leciał na nartach i krzyczał „Sarajewoooo”[2]. Głosu budzącej sympatię maskotce użyczył serbski piosenkarz Zdravko Čolić[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Olympic Winter Games Mascots from Innsbruck 1976 to PyeongChang 2018 (ang.). olympic.org, 2017. s. 8–9. [dostęp 2018-06-24].
  2. a b Obiekty igrzysk. „Skarb kibica Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014”, s. 72, 7 lutego 2014. Axel Springer. ISSN 0137-933X (pol.). 
  3. Radio Sarajevo: Saaarajevooo / Pozajmio glas Vučku: Kako je to prije 33 godine otpjevao Zdravko Čolić (bośn.). [dostęp 2018-06-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]