Vuk Jeremić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vuk Jeremić
Jeremic Vuk.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 lipca 1975
Belgrad
Minister spraw zagranicznych Serbii
Okres od 15 maja 2007
do 27 lipca 2012
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Vuk Drašković
Następca Ivan Mrkić

Vuk Jeremić, cyr. Вук Јеремић (ur. 3 lipca 1975 w Belgradzie) – serbski polityk, w latach 2007–2012 minister spraw zagranicznych, w latach 2012–2013 przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Biografia[edytuj]

Ukończył fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Jest również absolwentem administracji publicznej w John F. Kennedy School of Governmeent na Harvard University w USA. W czasie pobytu w Londynie pracował w instytucjach finansowych takich jak Deutsche Bank, Dresdner Kleinwort oraz AstraZeneca Pharmacuticals. Był założycielem i menedżerem finansowym OSSI (Organizacji Serbskich Studentów Zagranicą), pierwszej organizacji międzynarodowej studentów serbskich, zrzeszającej kilka tysięcy członków.

Po obaleniu rządów Slobodana Miloševicia w październiku 2000 Vuk Jeremić rozpoczął pracę jako doradca w Ministerstwie Telekomunikacji Federalnej Republiki Jugosławii. W 2003 przeszedł do Ministerstwa Obrony Serbii i Czarnogóry w randze specjalnego wysłannika ds. euroatlantyckich. Od lipca 2004 do maja 2007 był doradcą ds. polityki zagranicznej prezydenta Serbii Borisa Tadicia. Równolegle awansował wewnątrz Partii Demokratycznej. W lutym 2004 został przewodniczącym jej komitetu do spraw zagranicznych. W lutym 2006 wszedł w skład zarządu głównego partii.

15 maja 2007 objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w drugim gabinecie premiera Vojislava Koštunicy. Po wcześniejszych wyborach parlamentarnych w Serbii w 2008 rząd podał się do dymisji. 7 lipca 2008 w nowym gabinecie z Mirkiem Cvetkoviciem na czele Vuk Jeremić zachował funkcję ministra spraw zagranicznych i pełnił ją do 27 lipca 2012. Od września 2012 przewodniczył 67. sesji zwyczajnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Był to jeden z rzadkich przypadków, gdy nominująca przewodniczącego sesji grupa państw (wschodnioeuropejska) nie wyłoniła wspólnego kandydata; Vuk Jeremić został wybrany w tajnym głosowaniu, pokonując Litwina Daliusa Čekuolisa.

W wyborach w 2012 uzyskał mandat posła do Skupsztiny. Odmówił jego złożenia na żądanie nowego przewodniczącego demokratów, w rezultacie w 2013 został wykluczony z partii.

Bibliografia[edytuj]