Wörthersee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wörthersee
Ilustracja
Widok na jezioro w kierunku wschodnim, po lewej miejscowość Pörtschach
Położenie
Państwo  Austria
Kraj związkowy  Karyntia
Miejscowości nadbrzeżne Klagenfurt, Krumpendorf, Maria Wörth, Pörtschach, Reifnitz, Velden
Wysokość lustra 440 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 19,39 km²
Wymiary
• max długość

16,5 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

41,9 m
85,2 m
Objętość 816,4 mln m³
Hydrologia
Rzeki wypływające Glanfurt
Położenie na mapie Karyntii
Mapa konturowa Karyntii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wörthersee”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wörthersee”
Ziemia46°37′30″N 14°09′00″E/46,625000 14,150000
Mapka jeziora

Wörthersee – jezioro w południowej Austrii, największe pod względem powierzchni jezioro w Karyntii, ośrodek turystyki[1].

Jezioro rozciąga się z zachodu na wschód na długości 16,5 km i liczy 19,39 km² powierzchni. Maksymalna głębokość wynosi 85,2 m, a średnia 41,9 m. Zasilane jest wodami licznych strumieni (największy – Reifnitzbach). Odpływ wody z jeziora następuje poprzez rzekę Glanfurt (w dorzeczu Dunaju), wypływającą w jego wschodniej części[1].

Na wschodnim krańcu jeziora położone jest miasto Klagenfurt am Wörthersee, na północnym brzegu – miejscowości Pörtschach am Wörther See i Krumpendorf am Wörthersee, na południowym – Maria Wörth i Reifnitz, a na zachodnim skraju – Velden am Wörther See[1].

Wokół jeziora Wörthersee wytyczono szereg szlaków turystycznych przeznaczonych do wycieczek pieszych i rowerowych. Wzdłuż brzegów zlokalizowane są liczne plaże[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wörthersee (niem.). Kärntner Institut für Seenforschung. [dostęp 2017-10-17].
  2. Cztery wakacyjne aktywności nad wodą? Nie ma lepszego miejsca niż jezioro Wörthersee. Myfitness.Gazeta.pl, 2019-08-14.