Wągniki (powiat kętrzyński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wągniki
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Korsze
Sołectwo Bykowo
Liczba ludności (2016) 11
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 11-430
Tablice rejestracyjne NKE
SIMC 0478859
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Wągniki
Wągniki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wągniki
Wągniki
Ziemia54°14′13″N 21°10′08″E/54,236944 21,168889

Wągniki (Wangnik - nazwa używana przez ludność miejscową, dawna nazwa niem. - Wangnick) – przysiółek w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

W miejscowości znajdował się pałac wraz z budynkami gospodarczymi, część budynków zachowała się, pałac natomiast nie. Pozostałości jego ruin znajdują się po prawej stronie przy wjeździe do miejscowości, od strony skrzyżowania Sątoczno-Krelikiejmy. Przez miejscowość prowadziła najkrótsza droga gruntowa poprzez Wiklewo- Parys PKP do Korsz.

W sąsiedztwie wsi, na rzece Guber znajduje się jaz, jako część urządzeń melioracyjnych, służących nawadnianiu okolicznych łąk. Jaz obecnie nie jest użytkowany (częściowo zdewastowany). W pobliżu jazu, nieco w górę nurtu rzeki Guber, znajdował się drewniany most oraz miejscowość o niemieckiej nazwie Stallen, potocznie nazywana przez ludność miejscową Staliniec. Zarówno most jak i miejscowość obecnie nie istnieją. Poprzez wieś Staliniec prowadziła najkrótsza droga z Wangnika do miejscowości Drogosze PKP.

Zobacz też: Wągniki