Wąsówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wąsówka
Xenoglaux loweryi[1]
O'Neill & G.R. Graves, 1977
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd sowy
Rodzina puszczykowate
Podrodzina sóweczki
Rodzaj Xenoglaux[2]
O'Neill & G. R. Graves, 1977
Gatunek wąsówka
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Wąsówka[4] (Xenoglaux loweryi) – gatunek małego ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Endemiczny dla niewielkiego obszaru w Andach oraz regionu San Martín w Peru. Zasięg występowania ograniczony do lasów mglistych z bujnym podszytem i epifitami, na wysokości 1890–2200 m n.p.m.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wąsówka jest w większości brązowa z białawym spodem ciała i obrączką oczną. Duże oczy mają barwę pomarańczowobrązową. Mimo że nie ma „uszu” z piór, pióra z przodu głowy tej małej sowy odstają na boki głowy, wyglądając jak pióropusz. Nazwa monotypowego rodzaju Xenoglaux oznacza dziwną sowę i odnosi się do długich piór na głowie. Z długością ciała 13-14 cm i masą ciała ok. 47,5 g, to jedna z najmniejszych sów na świecie. Jedynie cięższa od niej sóweczka meksykańska (Glaucidium sanchezi) i lżejsza kaktusówka (Micrathene whitneyi) mają podobną długość ciała[5]. Skrzydło holotypu mierzy 105,2 mm, ogon 50,3 mm, stęp 17,7 mm, a dziób 9,6 mm[6]. Prawdopodobnie żywi się insektami[7].

Obserwacje[edytuj | edytuj kod]

Mało wiadomo o tym gatunku. Trzy razy został złapany w sieci, jakich używa się do łapania nietoperzy i ptaków celem zbadania ich. Przed rokiem 2007 nie zaobserwowano wąsówki w naturalnych warunkach. W 2007 roku na terenie rezerwatu Abra Patricia-Alto Nieva została trzykrotnie zaobserwowana w ciągu dnia, a w nocy nagrano jej odgłosy. Późniejsze nagrania i obserwacje miały miejsce w Amazonas w Kolumbii, gdzie została po raz pierwszy odnotowana w styczniu 2010.

Status i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie niskiej liczebności, ograniczonego zasięgu występowania i wycinki lasów w tym zasięgu, wąsówka została uznana za zagrożoną wyginięciem przez BirdLife International. Populacja szacowana jest na 250-1000 osobników. Rezerwat Abra Patricia-Alto Nieva jest ważny dla tego gatunku, podobnie jak i innych endemicznych dla tego rejonu ptaków, jak barwniczek złotobrzuchy (Poecilotriccus luluae), lordzik królewski (Heliangelus regalis) i drobik brunatny (Grallaricula ochraceifrons)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Xenoglaux loweryi, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Xenoglaux, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2014-03-09]
  3. Xenoglaux loweryi. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Surniinae Bonaparte, 1838 - sóweczki (Wersja: 2016-08-14). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-11-04].
  5. Claus Konig, Friedhelm Welck & Jan-Hendrik Becking: Owls: A Guide to the Owls of the World. Yale University Press, 1999. ISBN 978-0-300-07920-3.
  6. John P. O'Neill & Gary R. Graves. A new genus and species of owl (Aves:Strigidae) from Peru. „The Auk”. 94, 1977. 
  7. a b Long-whiskered Owlet Xenoglaux loweryi. BirdLife International, 2013.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]