Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

Pter.zg (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

kilka dni temu dodałem wpis. Uwzględniłem uwagi redakcyjne. Artykuł nadal jest w brudnopisie i nie wiem jak go ponownie aktywować.

Proszę o wparcie i jednocześnie dziękuję

Piotr M.

Ten wpis został ukryty przez Halibutt (historia)
Halibutt (dyskusjaedycje)

W haśle nadal brakuje przypisów, więc trudno powiedzieć by było zgodne z zasadą Weryfikowalności. Rzuć proszę okiem na inne hasła na podobny temat, na przykład na Wikipedia:Dobre Artykuły znajdziesz kilkanaście haseł na temat gier komputerowych. Każde z nich można wziąć za wzór do naśladowania, zarówno pod względem technicznym, jak i treści.

Pter.zg (dyskusjaedycje)

Dodałem przypisy. Proszę o sprawdzenie.

Halibutt (dyskusjaedycje)

O, gratuluję pierwszych dodanych przypisów! Niestety, artykuł nadal nie nadaje się do publikacji (możesz oczywiście go przenieść, ale nie sądzę, by ostał się w przestrzeni głównej - czyli tam, gdzie znajdują się wszystkie artykuły Wikipedii - dłużej niż kilkanaście minut. Jest parę spraw do załatwienia:

  • Wikipedia nie może być źródłem sama dla siebie. Patrz: Wikipedia:Źródło.
  • W ogóle może być problem ze źródłami. Sprawdziwszy na szybko w Google nie znalazłem ani jednej wzmianki o grze w mediach. Tylko Facebook, strona producenta, Twitter itp. To może być za mało nie tylko na uźródłowienie artykułu (Wikipedia:Weryfikowalność), ale też na to, by wykazać encyklopedyczność tematu (Wikipedia:Encyklopedyczność). Bo Wikipedia nie jest stroną reklamową, nie promujemy firmy Krzakexpol ani artystów bez dokonań na koncie, ani gier komputerowych, których rozpoznawalność jest niska. Bo artykuł Wikipedii o nich byłby de facto ich reklamą, a nie informowaniem czytelnika o encyklopedycznym fenomenie.
  • W związku z brakiem źródeł brak jest danych by spełnić też wytyczne projektu Gry komputerowe (Wikiprojekt:Gry komputerowe/Zalecenia dotyczące artykułów). Ale patrzyłem bardzo pobieżnie i może w zalecanych przez ten wikiprojekt źródłach faktycznie coś się znajdzie? Patrz: Wikiprojekt:Gry komputerowe/Źródła
  • Zgodnie z zasadą weryfikowalności powinniśmy mieć źródła nawet na informacje, które dla Ciebie wydają się oczywiste. Piszesz na przykład, że gra oferuje "losowo generowany świat". A skąd czytelnik ma wiedzieć, że go nie wkręcamy i tak naprawdę świat jest zaskryptowany i zaprojektowany przez kogoś? Nie może zaufać anonimowym autorom Wikipedii, musi mieć możliwość sprawdzenia w zewnętrznych źródłach.
  • W haśle nadal jest trochę nieencyklopedycznego języka (patrz: Wikipedia:STYL). Wykrzyknik, "Czy uda Ci się przetrwać?" itp.

Najważniejszy problem to brak źródeł, reszta to w sumie drobnostki do wyszlifowania w try miga.

Pozdr.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Aha, no i właśnie zauważyłem, że artykuł jest bezpośrednim tłumaczeniem materiału chronionego prawem autorskim (z tej strony; Copyright © 2016 Unity Technologies). Możemy parafrazować dane ze źródeł, opisywać je własnym językiem. Ale wklejanie 1:1 czy tłumaczenie 1:1 może być uznane za Wikipedia:Naruszenie Praw Autorskich. Takie hasła trafiają do kosza natychmiast.