Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

Karolina Wyżlic (dyskusjaedycje)
Teukros (dyskusjaedycje)

Przyjrzałem się omawianemu projektowi hasła. Wygląda nieźle, napisane całkiem zgrabnie, ale jest z nim jeden problem: w zasadzie nie dotyczy tematu który ma w tytule. Hasło omawia po prostu źródła prawa w Polsce (i tylko w Polsce), marginalnie zahaczając o administrację. Proponuję zmienić tytuł na "Źródła prawa w Polsce", będzie można później zrobić odnośnik z hasła Źródła prawa.

Karolina Wyżlic (dyskusjaedycje)

Witam dziękuję za wskazówki, zmieniłam tytuł mojej pracy. Proszę o sprawdzenie.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Zacznę od pochwały. Układ treści nie wygląda na bezmyślny. Jeżeli taki jest w źródłowych książkach, to nawet nie tylko nie popełniłaś błędu, ale nawet zrobiłaś dobrze.

A teraz uwagi:.

  • Napisałaś nie o źródłach prawa administracyjnego, tylko o źródłach prawa polskiego.
    • Nie każde państwo na świecie ma Konstytucję RP i Sem, a z Twojego tekstu tak wynika. Wikipedia jest encyklopedią powszechną, nie tylko polską.
    • Nie piszesz nic o prawie administracyjnym. W Wikipedii są linki i czytelnik gdzie indziej powinien się dowiedzieć o polskim procesie legislacyjnym, po kolei o źródłach prawa itd. Opisując źródła prawa administracyjnego, opisz tylko te źródła, które regulują prawo administracyjne. Ogólnie. Nie musisz wymieniać wszystkich, bo to chyba niemożliwe. Możesz napisać że jest ich dużo, że do najważniejszych należą (opisać), ich charakterystyczne cechy (opisać). To może być w książkach. Bo piszemy tylko to, co jest w książkach, nic od siebie. Jeżeli podane książki nie opisują źródeł prawa konkretnie administracyjnego, ich cech, ich charakterystyki, to znajdź inne albo zmień temat.
  • Po KAŻDEJ informacji ma być przypis bibliograficzny do konkretnej strony książki. Przynajmniej jeden na końcu akapitu, a jeżeli w akapicie są informacje z różnych stron, to kilka przypisów na akapit. Do ilu osób trzeba to pisać osobno, żeby rok się nauczył? nie macie grupy na fejsie?
  • W definicji piszesz "Do podstawowych sposobów pojmowania źródeł prawa jest ich rozróżnienie w znaczeniu materialnym, formalnym oraz poznawczym." Już pomijam że składnia jest chora błędna, przepraszam, poniosło mnie ("do podstawowych jest"?). Nic nie piszesz dalej o tym podziale. Piszesz i nie tłumaczysz. Powinnaś to wytłumaczyć, ale... to nie jest informacja o źródłach prawa administracyjnego, tylko o wszystkich źródłach prawa w ogóle.

Na temat napisałaś tylko pierwsze zdanie, w definicji. Reszta to tekst na artykuł źródła prawa i podobne.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)
Karolina Wyżlic (dyskusjaedycje)

Poprawiłam hasło odnośnie Pana wytycznych. Wszystkie źródła, które wymieniłam są z książek prawa administracyjnego. Nie mogłam ich pominąć, ponieważ są najważniejsze, nic od siebie. Proszę o ponowne sprawdzenie.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Prawnicy mają taką manierę, że aby opisać jedno, rozpisują się o drugim. W encyklopedii tak nie robimy.

Nie poprawiłaś tekstu, tylko dodałaś trochę przypisów. Jakbyś dalej nie widziała, że to nie na temat. Opisujesz polskie źródła prawa wg konstytucji, a nie same wyłącznie źródła prawa administracyjnego in abstracto (nie tylko polskiego).

Niech zbiór po prawej symbolizuje temat "źródła prawa administracyjnego", a zbiór po lewej - "źródła prawa polskiego". Zamiast tego

zrobiłaś to:

opisz tylko źródła prawa administracyjnego (każdego, w tym polskiego). Nie opisuj źródeł prawa polskiego (każdego, w tym administracyjnego).

Nie opisuj podziału na źródła prawa w ogóle, bo to powinno być w artykule o źródłach prawa.

Nie opisuj polskiego procesu legislacyjnego, bo to powinno być w artykule o polskim procesie legislacyjnym.

Itd.

Nie wiem, może prościej będzie jak sam je opiszę. Średnio mi się chce, ale jak inaczej mam to wytłumaczyć?

Btw, poprawia się ani odnośnie uwag, ani odnośnie do (nie mówimy "odnośnie", tylko "odnośnie do" - zawsze odnosimy się *do*). Poprawia się zgodnie z uwagami. Według uwag.

Karolina Wyżlic (dyskusjaedycje)

Czyli mam rozumieć, że informacje dotyczące źródeł prawa adminstracyjnego, które są zawarte w książce profesora Marka Wierzbowskiego wydanej w 2017 roku są niepoprawne? Na stronach internetowych oraz we wszelkich książkach prawniczych, które przeglądałam ukazują się takie same źródła prawa administracyjnego które wymieniłam w swojej pracy.

Przeglądając różne hasła na wikipedii wiele z nich nie ma przypisów, brakuje kategorii i innych rzeczy, ale zostały zaakceptowane już kilka miesięcy temu. Na wikipedii każdy może zamieścić aktualne informacje i nie ma powodu żeby je usuwać póki się nie przedawniają.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie niepoprawne, tylko zbędne w encyklopedii. Wikipedia to nie jest polski podręcznik prawa, ani system informacji prawnej. Tutaj piszemy w stylu encyklopedycznym, w granicach encyklopedycznych. Mniej szczegółów, mniej tymczasowych informacji, mniej skupienia na Polsce. O ustawie piszemy w artykule ustawa, o uchwale w artykule uchwała itd. Nie piszemy na podstawie aktów prawnych, tylko na podstawie tekstów prawniczych. Itd. itd., różnice są liczne i o wszystkich można się dowiedzieć, czytając nasze zasady.

Nie "przeglądając... wiele z nich nie ma", tylko chyba "przejrzałam"? Fakt, wiele artykułów nie spełnia wymogów, ponieważ są stare i powstawały wtedy, gdy mniej wymagaliśmy jakości, a bardziej stawialiśmy na ilość. Ale to dawno zamknięty rozdział.

Karolina Wyżlic (dyskusjaedycje)

Postaram się usunąć zbędne informacje, które według Pana nie są ważne.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Reagujesz tak, bo nie czytałaś zasad Wikipedii. Ten tekst nie ma służyć do odczytu w ramach koła naukowego. Nie tyle są to nieważne informacje, co - po raz trzeci piszę - w osobnych hasłach opisujemy osobne pojęcia. Olej opis procesu legislacyjnego. Nie pisz na podstawie ustawy. Nie cytuj artykułów ustaw.

Właściwie wyręczyłem Cię w pisaniu tego tekstu, zob. prawo administracyjne, sekcja "źródła prawa". Do Wikipedii tyle wystarczy. Możesz dopisać informacje o źródłach prawa administracyjnego w common law, jeśli masz do tego źródła. Ja nie mam.

Możesz też napisać artykuł o polskim prawie administracyjnym, wtedy w sekcji "źródła prawa" możesz podać podziały typu "akty wydawane przez organy centralne / terenowe, akty wewnętrzne / zewnętrzne" itd. itd.

Kabexxxior (dyskusjaedycje)

Ja napiszę w skrócie, do odda sens wypowiedzi Tara: wiele wstawionych źródeł jest nie na temat. I tyle.

Odpowiedz na „prośba o sprawdzenie hasła”