Wąwelno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wąwelno
Kościół w Wąwelnie
Kościół w Wąwelnie
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat sępoleński
Gmina Sośno
Liczba ludności 570
Strefa numeracyjna (+48) 52
Kod pocztowy 89-413
Tablice rejestracyjne CSE
SIMC 0096359
Położenie na mapie gminy Sośno
Mapa lokalizacyjna gminy Sośno
Wąwelno
Wąwelno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wąwelno
Wąwelno
Ziemia 53°19′14″N 17°40′18″E/53,320556 17,671667
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie kujawsko-pomorskim. Zobacz też: Wąwelno - oficjalna nazwa wsi w województwie opolskim.

Wąwelnowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Sośno.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Kościół[edytuj]

Późnobarokowy kościół pw. śś. Filipa, Jakuba i Marii Magdaleny pochodzi z 1758 r., w latach 1963-65 został gruntownie odnowiony. Fundatorem kościoła był skarbnik wschowski Stanisław Wałdowski ze Słupi, a jego budowniczym Dawid Fecel z Chojnic.

Rokokowy wystrój wnętrza pochodzi z okresu budowy kościoła. Sklepienie prezbiterium i sufitu nawy głównej pokryte jest dekoracją stiukową, składającą się z plafonów o oryginalnym wykroju. Murowany chór wsparty jest na trzech arkadach.

Pałac[edytuj]

W Wąwelnie znajduje się neoklasycystyczny pałac z 1892 r. Zbudowano go na miejscu wcześniejszego dworu dla Adolfa Frenzla, właściciela majątku w latach 1875-1897. Na elewacji budynku zachowała się w znacznym stopniu bogata dekoracja architektoniczna.

W latach międzywojennych pałac i majątek były własnością Kazimierza Morawskiego – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 1945 r. został przejęty przez skarb państwa, a w 1960 r. przekazany PGR-owi Wąwelno na mieszkania pracownicze i pomieszczenia biurowe. Po likwidacji PGR został przejęty przez jego następcę – zakład rolny "Farmer". Obecnie pozostaje w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych SP. Użytkowane jest nadal jedno mieszkanie i pomieszczenie biurowe.

Pałac jest oddzielony od folwarku pasem zieleni i ogrodzeniem. Od wschodu przylega do niego zaniedbany park krajobrazowy z licznymi okazami starodrzewia. Część zabudowań gospodarczych została wykupiona przez posła Wojciecha Mojzesowicza, pozostałe wraz z gorzelnią ulegają postępującej dewastacji.

Bibliografia[edytuj]

  • Leszek Skaza, Pałace i dwory w gminie Sośno, wyd. Sępólno Kr. 2001
  • Maciej Obremski, Dokumentacja historyczno-konserwatorska pałacu w Wąwelnie-WUOZ Bydgoszcz

Linki zewnętrzne[edytuj]

Galeria[edytuj]