Wężówka (roślina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wężówka
Ilustracja
Wężówka japońska
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Klad monilofity
Klasa paprocie
Rząd szparnicowce
Rodzina wężówkowate
Rodzaj wężówka
Nazwa systematyczna
Lygodium O. Swartz
J. Bot. (Schrader) 1800(2): 7, 106. Oct-Dec 1801[2]
Typ nomenklatoryczny
Lygodium scandens (Linnaeus) O. Swartz[2]

Wężówka[3], lygodium[4] (Lygodium Sw.) – rodzaj pnących paproci z monotypowej rodziny wężówkowate (Lygodiaceae) z rzędu szparnicowców (Schizaeales). Przedstawiciele występują w strefie międzyzwrotnikowej na całym świecie[1], nieliczne gatunki rosną w strefie umiarkowanej – w Japonii, Ameryce Północnej, na Nowej Zelandii i w południowej Afryce[5]. Kilka gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kłącza cienkie i owłosione, płoży się i wspina. Liście są złożone, naprzemiennie pierzaste[1]. Rosną szybko i w ciągu życia osiągają znaczną długość – ponad 10 m[4], nawet do 30 m[5]. Owijają się za pomocą osi na podporach i pokrywać mogą znaczne powierzchnie[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

W obrębie rzędu szparnicowców (Schizaeales) rodzina Lygodiaceae stanowi klad bazalny – jest grupą siostrzaną dla rodzin: szparnicowate (Schizaeaceae) i splątkowatych (Anemiaceae)[1]. Rodzaj Lygodium bywa też włączany do rodziny szparnicowatych[6].

Wykaz gatunków[6]

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na silny rozwój systemu korzeniowego rośliny wymagają uprawy w gruncie lub obszernych pojemnikach. Szybko i silnie rosnąc pokrywać mogą duże powierzchnie ażurowych podpór (owijają się na siatkach, rozpiętych drutach). Rozmnażane są przez podział kłącza w końcu zimy. Ze względu na odporność, w tym także na okresowe przesuszanie, najlepiej do upraw domowych nadaje się wężówka japońska i wężówka palmiasta[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Smith, A. R., K. M. Pryer, E. Schuettpelz, P. Korall, H. Schneider & P. G. Wolf: A classification for extant ferns (ang.). Taxon 55(3): 705–731, 2006. [dostęp 2011-02-02].
  2. a b Lygodium. W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. [dostęp 2011-02-02].
  3. Józef Rostafiński: Słownik polskich imion rodzajów oraz wyższych skupień roślin. Kraków: Akademia Umiejętności, 1900. (pol.)
  4. a b c d e Elżbieta Zenkteler: Paprocie. Poznań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1994, s. 114. ISBN 83-09-01604-2.
  5. a b Clifton E. Nauman: Lygodium (ang.). W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-02-06].
  6. a b Lygodium (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-02-02].