Węgierski Kościół Reformowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielki Kościół w Debreczynie.

Węgierski Kościół Reformowany (węg. Magyarországi Református Egyház) – kalwiński kościół protestancki, działający na Węgrzech. Jest to drugi kościół w kraju po Kościele Katolickim. Należy do niego 20,3% (stan na 2010 r.)[1]. Podzielony jest na 1200 parafii, 27 okręgów i 4 diecezje. Kościół liczy 600 tysięcy aktywnych członków, a według spisu powszechnego z roku 2011 przynależność o niego deklarowało 1,15 mln. osób[2].

Kalwinizm rozpowszechnił się na Węgrzech w XVI wieku na terytoriach okupowanych przez Turcję, gdzie nie był narażony na działania Kontrreformacji, jak na terytoriach, które znajdowały się pod panowaniem Habsburgów. Na początku XVIII wieku, gdy całość terytorium Węgier znalazła się pod panowaniem habsburskim, rozpoczęto prześladowania kalwinistów. Pewne prawa uzyskali oni dopiero pod koniec XIX wieku.

Łącznie na Węgrzech i 6 sąsiadujących krajach mieszka 2,5 mln. reformowanych ewangelików pochodzenia węgierskiego. Kościół ma też diasporę w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Australii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]