Węgliki
Węgliki – nieorganiczne związki chemiczne złożone z atomów węgla i atomów metalu albo półmetalu (krzemu czy boru), mającymi mniejszą od węgla elektroujemność. Wyróżnia się węgliki jonowe, węgliki kowalencyjne, węgliki międzywęzłowe (metaliczne) i węgliki pośrednie[1][2].
Węgliki jonowe
[edytuj | edytuj kod]
Złożone są przeważnie z kationów litowca, berylowca albo borowca oraz anionu węglowego, w zależności od którego dzieli się je na:
- metanki – zawierające anion C4−
, np. węglik glinu (Al
4C
3) - acetylenki – złożone z anionu C2−
2 (inaczej [C≡C]2−
), np. acetylenek wapnia (CaC
2, pot. karbid) - allilki – które zawierają anion C4−
3 ([C=C=C]4−
), np. allilek magnezu (Mg
2C
3)
W kontakcie z wodą węgliki te rozkładają się z wydzieleniem głownie – odpowiednio – metanu, acetylenu i propynu[1] (daw. allilen). Mają charakter zbliżony do soli, jednak w przeciwieństwie do nich nie przewodzą prądu elektrycznego[2]. Otrzymywane są w wyniku ogrzewania metalu lub tlenku tego metalu z węglem albo węglowodorami[1].
Węgliki kowalencyjne
[edytuj | edytuj kod]W węglikach kowalencyjnych tworzące je metale są zbliżone pod względem elektroujemności do węgla. Są to przede wszystkim węglik krzemu (SiC) i węglik boru (B
4C)[1]. Odznaczają się niereaktywnością, wysoką temperaturą topnienia i twardością[2].
Węgliki międzywęzłowe (metaliczne)
[edytuj | edytuj kod]
Węgliki te zbudowane są z sieci atomów metalu (o promieniu atomowym większym niż 130 pm, a więc niemal dwukrotnie wyższym niż węgla) oraz atomów węgla, które umiejscowione są w pozycjach międzywęzłowych tej sieci[1]. Mają metaliczny połysk, są nieprzezroczyste. Charakteryzują się trudnotopliwością, dużą twardością i dobrą przewodnością elektryczną. Są niereaktywne i topią się w wysokich temperaturach[1][2]. Znajdują zastosowanie w postaci węglików spiekanych do wytwarzania narzędzi do szybkiego skrawania metali[1].
Wyróżnia się dwa typy węglików metalicznych[1][2]:
- o budowie MC, np. węglik tytanu (TiC), węglik wolframu (WC)
- o budowie M
2C, np. węglik dikobaltu (Co
2C), węglik dimolibdenu (Mo
2C).
Węgliki pośrednie
[edytuj | edytuj kod]Węglikami pośrednimi określa się węgliki międzywęzłowe, które wykazują niektóre cechy węglików jonowych. Są mniej odporne chemiczne, przez co reagują z wodą i rozcieńczonymi kwasami[2]. Przykładem jest węglik żelaza (Fe
3C) stanowiący jedną z faz (cementyt) w stopach żelaza z węglem[1].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i Adam Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, wyd. 6, t. 2, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010, s. 744–746, ISBN 978-83-01-16282-5 .
- ↑ a b c d e f węgliki, [w:] Encyklopedia techniki. Chemia, Władysław Gajewski (red.), wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1966, s. 766, OCLC 864218327 .