Węzeł Virchowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Węzły chłonne głowy i szyi. Widok od strony prawej Węzeł Virchowa (niezaznaczony) mogący odpowiadać na rysunku oznaczeniu Inferior deep cervical glands

Węzeł Virchowawęzeł chłonny położony w pobliżu dolnego odcinka żyły szyjnej wewnętrznej po stronie lewej. Topograficznie za węzeł Virchowa uważa się powiększony węzeł w dole nadobojczykowym lub też węzeł leżący pomiędzy mięśniami pochyłymi i wyczuwalny w dole nadobojczykowym. Duże znaczenie węzła Virchowa wynika z bogatej sieci połączeń głównie z węzłami chłonnymi pachowymi oraz węzłami chłonnymi piersiowymi. W węźle tym lokalizują się przerzuty z nowotworów złośliwych regionu głowy i szyi oraz nowotworów położonych poniżej obojczyka, m.in. raka żołądka. Daje to w badaniu palpacyjnym obraz powiększonego, twardego i nieprzesuwalnego węzła. Zajęcie węzła Virchowa przez przerzut ma duże znaczenie rokownicze. Obecność powiększonego i zmienionego przerzutowo węzła Virchowa w przebiegu raka żołądka nazywana jest objawem Troisiera.

Nazwa węzła pochodzi od niemieckiego patologa Rudolfa Virchowa. Biopsję węzła Virchowa określa się niekiedy jako biopsję Danielsa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Parviz Janfaza: Surgical anatomy of the head and neck. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins, 2001, s. 554. ISBN 0-683-06302-2.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.