Właśnie leci kabarecik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Właśnie leci kabarecik
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Piotr Fronczewski, Wojciech Pokora, Barbara Wrzesińska, Jan Kobuszewski, Krystyna Sienkiewicz, Zdzisław Leśniak
Liczba odcinków 12
Produkcja
Produkcja TVP
Reżyseria Olga Lipińska
Czas trwania odcinka 23 - 30 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 1974
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji 1974-1977
Format obrazu 4:3
Chronologia
Poprzednik Gallux Show
Kontynuacja Kurtyna w górę

Właśnie leci kabarecik – program rozrywkowy Telewizji Polskiej realizowany przez Olgę Lipińską w latach 1974-1977. Program powstał specjalnie na potrzeby Studia 2 i był w tym okresie jego główną pozycją rozrywkową. Składał się z 12 odcinków, przy czym w odcinku 11 kabarecik był oficjalnie "rozwiązywany" przez Naczelnika Bączka (w tej roli Marian Kociniak), a w 12 pani Lipińska zainscenizowała niezapomniany fragment "Zemsty" (w roli Cześnika - pan Piotr Fronczewski, natomiast Dyndalskiego gra najpierw pani Barbara Wrzesińska, a w chwilę później pan Jan Kobuszewski). Odcinków 11 i 12 nie powtórzono w retransmisji TV Polonia w 1995 roku.

Bezpośrednim poprzednikiem Właśnie leci kabarecik był cykl kabaretowych widowisk rozrywkowych Gallux Show z pierwszej połowy lat 70., a jego następcą był realizowany pod koniec dekady, specjalnie dla bloku Tylko w niedzielę cykl Kabaret Olgi Lipińskiej w jego pierwszej wersji, której nieoficjalny tytuł brzmiał Kurtyna w górę.

Półgodzinny program prezentował absurdalny humor w wykonaniu stałej grupy aktorów. Program prowadził schizofreniczny prezenter Pan Piotruś – Piotr Fronczewski (rozpoczynał słowami Witam państwa jak zwykle niezwykle serdecznie w kolejnym, że się tak wyrażę, kabarecie Studia 2), przed telewizorem, z zamiarem spokojnego spędzenia wieczoru, zasiadał Wojciech Pokora. Następnie na ekranie pojawiały się Siostry Sisters – Barbara Wrzesińska i Krystyna Sienkiewicz, Pan Janeczek – Jan Kobuszewski i inni. Praktycznie we wszystkich odcinkach "Właśnie leci kabarecik" pojawiały się fragmenty wcześniejszych produkcji, m.in. "Gallux Show".

W filmowej czołówce programu ze schodów spadał Zdzisław Leśniak, wypuszczając z ręki wiklinowy kosz z różnymi dobrami (piosenka komentowała: Ten kosz to wszystko moje/ mam dwie koszule w nim/ Ja się nie boję braci Rojek/ Rym cym cym.).

W roku 1995 10 odcinków "Właśnie leci kabarecik" wyemitowała TV Polonia.

Kolejnej reemisji wraz z komentarzem Olgi Lipińskiej dokonała stacja Kino Polska w roku 2009.

Lista odcinków[edytuj]

Odcinki nie miały tytułów, poniżej hasłowy wykaz tematów poszczególnych programów:

 1. Sprzątanie
 2. Gdzie jest Zdzisio?
 3. Sylwester
 4. Mecz
 5. Choroba Wojtka (Foka)
 6. Powrót Krysi
 7. Pigułki nasenne (Wyjazd)
 8. Brydż
 9. Książeczka samochodowa
 10. Imieniny Basi
 11. Naczelnik Bączek
 12. "Zemsta"