Władca Lalek (seria filmowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władca Lalekhorrorowa seria filmowa Full Moon Features, która wciąż się powiększa od 1989 r.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Filmy Reżyseria Scenariusz Produkcja
Władca lalek (1989) David Schmoeller Charles Band i Kenneth J. Hall Hope Perello i Charles Band
Władca lalek 2 (1991) Dave Allen David Pabian Charles Band
Zemsta Toulona (1991) David DeCoteau Charles Band, C. Courtney Joyner i David Schmoeller Charles Band
Władca lalek 4 (1993) Jeff Burr Charles Band Charles Band
Władca lalek 5: Ostatnia walka (1994) Jeff Burr Charles Band i Keith S. Payson Jo Duffy
Władca lalek 6: Przekleństwo władcy lalek (1998) David DeCoteau Benjamin Carr i David Schmoeller Charles Band, Gordon Gustafson i Kirk Edward Hansen
Władca lalek 7: Wspomnienia władcy lalek (1999) David DeCoteau Charles Band Benjamin Carr i David Schmoeller
Władca lalek – Spuścizna (2003) Charles Band C. Courtney Joyner i David Schmoeller Charles Band
Władca lalek kontra demoniczne zabawki (2004) Ted Nicolaou Courtney Joyner i David S. Goyer Alan Bursteen i Cary Glieberman
Władca lalek: Oś Zła (2010) David DeCoteau Charles Band i August White Charles Band
Władca lalek 10: Powstanie Osi (2012) Charles Band Charles Band i Shane Bitterling Charles Band

Chronologiczna kolejność ukazywanych wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Wydarzenia w większości filmów serii są ukazane w pomieszanej, nie zrozumiałej dla widza kolejności, dlatego lista poprawnie układa się tak:

Władca lalek 7: Wspomnienia władcy lalek[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 1944. Andre Toulon, przebywający w Niemczech, postanawia uciec do Szwajcarii. Jednak tuż przed realizajcą swojego planu, postanawia wrócić do przeszłości i przypomnieć sobie wszystko, co tyczyło się jego samego, oraz historii podarowania mu sekretu o ożywiania martwych przedmiotów.

Zemsta Toulona [edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w 1941 r. (w przeciwieństwie do 1 części, która mówi o samobójstwie Toulona w 1939 r., a więc powinien być w filmie rok 1936) podczas II Wojny Światowej w Berlinie. Naukowiec Doktor Hess jest zmuszony przez nazistów, szczególnie przez Gestapowca Majora Krausa, do stworzenia leku mogącego ożywiać zwłoki zabitych niemieckich żołnierzy, aby później użyć ich jako „mięso armatnie”, ale bezskutecznie.

Władca Lalek: Oś Zła[edytuj | edytuj kod]

Szpieg pragnie poznać sekret laleczek. Dochodzi do porozumienia z hitlerowcami i wspólnie zastawiają pułapkę na braci strzegących kukiełek. Zabijają jednego z braci, wraz z ich matką. Ocalały brat postanawia się zemścić, w tym celu ożywia ostatnią laleczkę krwią zabitego tworząc lalkę NINJA, gotową rozprawić się z nazistami.

Władca Lalek 10: Powstanie Osi[edytuj | edytuj kod]

Ciąg dalszy akcji z filmu Władca Lalek: Oś Zła.

Władca lalek [edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w czasach kręcenia filmu, a więc przełomie lat 80 i 90 XX w. w hotelu, w którym Toulon w 1939 r. popełnił samobójstwo. W tej części filmu lalki pojawiają się w najmniejszej ilości scen spośród części serii.

Władca lalek 2 [edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w czasach kręcenia filmu, a więc przełomie lat 80 i 90 XX w. w hotelu, w którym Toulon w 1939 r. popełnił samobójstwo. Będzie on próbował odzyskać zabitą przez nazistów żonę, a do tego posłuży się zamieszkałymi w „rzekomo” jego hotelu badaczami nadprzyrodzonych zjawisk.

Władca lalek 4 [edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w czasach kręcenia filmu, a więc pierwszej połowie lat 90 XX w. w hotelu, w którym Toulon w 1939 r. popełnił samobójstwo. Grupka nastolatków będzie musiała stawić czoła trzem lalkom demona Sutekha.

Władca lalek 5: Ostatnia walka[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się bezpośrednio po zakończeniu jej w 4 części serii i de facto jest jej kontynuacją w 5 części. Miał to być ostatni film serii, ale później powstało jeszcze następne 5 (stan na 2012 r.).

Władca lalek 6: Przekleństwo władcy lalek[edytuj | edytuj kod]

Pan Magrew jest aktualnie posiadaczem laleczek Toulona. Próbuje on usilnie ożywić swoje własne twory, ale nie udaje mu się to. Pewnego dnia dostrzega talent młodego chłopaka, który pracuje na stacji benzynowej.

Władca lalek – Spuścizna[edytuj | edytuj kod]

Małoletni pomocnik Andre Toulona w czasie II wojny światowej, Peter Hertz, zdecydował się opowiedzenia historii lalkarza i jego lalek pewnej grożącej mu bronią kobiecie. Film ten jest praktycznie połączeniem scen ze wcześniejszych części serii, by wyjaśnić to wszystko, o czym nie było mowy.

Władca lalek kontra demoniczne zabawki[edytuj | edytuj kod]

Prawnuk Andre Toulona, Robert wraz ze swoją córką Alexandrą, pragną poznać magiczną formułę, dzięki której będą mogli ożywić martwe przedmioty. Gdy udaje im się ożywić laleczki jego pradziadka, pragną zamienić Boże Narodzenie w koszmar. Oprócz tego przedsięborcza bisneswoman wysyła do walki i lalkami swoje ożywione zabaweczki.

Kino domowe[edytuj | edytuj kod]

VHS[edytuj | edytuj kod]

Większość filmów serii wydano direct to video na VHS.

DVD[edytuj | edytuj kod]

Niewiele filmów wydano na DVD.

Blu-ray[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy film wydano ekskluzywnie na Blu-ray 27 lipca, 2010 r.[1] 18 września, 2012 r., pierwsze trzy części serii wydano na Blu-ray jako jeden komplet, drugi i trzeci film również ma zremasterowany ekran typu 16:9.[2]

Digital[edytuj | edytuj kod]

Od grudnia 2008, dzięki zezwoleniu Charlesa Band’a pierwszy film z 1989 r. można ściągać w sklepie iTunes Store.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]