Przejdź do zawartości

Władca ksiąg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Władca ksiąg
The Pagemaster
Gatunek

film animowany
przygodowy
fantasy
familijny

Data premiery

23 listopada 1994

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

80 minut

Reżyseria

Joe Johnston (sekwencje aktorskie)
Pixote Hunt sekwencje animowane

Scenariusz

Ernie Contreras
David Casci
David Kirschner

Główne role

Macaulay Culkin
Christopher Lloyd
Patrick Stewart
Whoopi Goldberg
Frank Welker

Muzyka

James Horner

Zdjęcia

Alexander Gruszynski

Scenografia

Valerio Ventura
Gay Lawrence
Roy Forge Smith (sekwencje aktorskie)
Pixote Hunt (sekwencje animowane)

Kostiumy

Robin Lewis West

Montaż

Kaja Fehr

Produkcja

David Kirschner
Paul Gertz

Wytwórnia

Turner Feature Animation

Dystrybucja

20th Century Fox (USA)
Turner Pictures (terytoria poza USA)
Imperial Entertainment (Polska)

Budżet

21 000 000 USD

Przychody brutto

13 700 000 USD

Władca ksiąg (ang. The Pagemaster) – amerykański film animowany przygodowy fantasy w reżyserii Pixote’a Hunta, z sekwencjami aktorskimi w reżyserii Joego Johnstona.

Głównym bohaterem jest bojaźliwy chłopiec, w którego się wcielił Macaulay Culkin. Pewnego razu, gdy chroniąc się w bibliotece przenosi się do czarodziejskiej krainy książek, gdzie uczy się jak być odważnym.

Film trafił do kin 23 listopada 1994 roku. Niedługo po tym, Imperial Entertainment wydał film w Polsce na kasetach VHS z lektorem. Wersja dubbingowa miała premierę 1 czerwca 2000 roku na antenie TVP1, nagranym przez Telewizyjne Studia Dźwięku, wyreżyserowanym przez Dorotę Kawęcką. W tej wersji był na kanałach Cartoon Network i Boomerang. Telewizja TVN również wyemitowała ten film, ale w wersji lektorskiej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

10-letni Richard Tyler panicznie boi się wszystkiego, od jazdy na rowerze, poprzez wchodzenie do domku na drzewie, a skończywszy na zasypianiu w ciemności. Często używa statystyk jako wymówek, aby unikać wszystkiego, co wydaje mu się ryzykowne. Jego zmartwieni rodzice próbują na wiele sposobów zwiększyć jego odwagę, ale bezskutecznie. Richard zostaje wysłany przez ojca po zakup gwoździ do budowy domku na drzewie. Zostaje złapany przez silną burzę i uciekający chłopiec znajduje schronienie w ogromnej bibliotece. Spotyka pana Deweya, ekscentrycznego bibliotekarza, który upiera się, że chłopiec przyszedł po specjalną książkę i zakłada mu kartę biblioteczną. Richard wyjaśnia, czemu tu się znalazł i prosi o telefon, by zadzwonić do rodziców[1].

Dewey wyjaśnia jak dotrzeć do budki telefonicznej. Niechętny Richard kieruje się przez budynek, aż trafia na dużą rotundę. Malunek na rotundzie spływa z sufitu i zalewa bibliotekę i Richarda, zamieniając go w ilustrację. Zjawia się Władca ksiąg, przedstawiający się jako ich opiekun i strażnik słowa pisanego, którego podobizna widniała na rotundzie. Richard pyta o drogę do wyjścia, więc Władca ksiąg kieruje go przez dział literatury, mówiąc że czekają go trzy próby. Richard spotyka dwie antropomorficzne książki – Przygodę, awanturniczką książkę przygodową o wyglądzie pirata oraz Bajeczkę, opiekuńczą książkę z baśniami przypominającą wróżkę. Będąc dawno niewypożyczanymi, zgadzają się pomóc Richardowi, jeśli ten ich wypożyczy[1].

Cała trójka trafia do działu horroru, gdzie znajdują wyjście znajdujące się za strasznym domem. Spotykają Horrorka, kolejną antropomorficzną książkę, która mimo strasznego wyglądu i tematyki grozy ma łagodne usposobienie. Richard z książkami wchodzi do domu, w który należy do doktora Jekylla. Początkowo przyjacielski Jekyll proponuje wszystkim podejrzane drinki, po czym po wypiciu elksiru zmienia się w swoje złe alter ego – pana Hyde’a i chce wszystkich pozabijać. Richardowi i książkom udaje się zbiec Hyde’owi i wydostać się z jego domu. Wyjście znajduje się na wodach działu przygód. Richard z książkami wypływa na fale i trafia na wielorybników pod wodzą kapitana Ahaba obsesyjnie polującego na kaszalota Moby Dicka. W wyniku ataku Moby Dicka łódź Richarda się rozbija[1].

Po Horrorku i Bajeczce nie ma śladu, a Richard i Przygoda trafiają na pokład Hispanioli, okrętu należącym do Długiego Johna Silvera i jego piratów. Hispaniola dobija do wyspy skarbów, gdzie ma być zakopane złoto. Piraci ze złością odnajdują tylko jedną monetę i ma dojść do buntu. Sytuację ratują wciąż żywi Horrorek i Bajeczka, a Richard zdobywa się na odwagę, sprzeciwiając się Silverowi i grożąc mu pirackim mieczem. W końcu Richard i książki kierują się bliżej wyjścia przechodząc przez dział baśni. Wyjście znajduje się na szczycie góry strzeżonej przez straszliwego smoka. Chłopiec ma okazję wejść przez wyjście, ale decyduje się ratować swych książkowych przyjaciół przed smokiem i staje do walki z nim. Smok go połyka, lecz Richard znajduje w jego żołądku książki i korzystając z baśni o zaczarowanej fasoli, ucieka tytułową fasolą przez paszczę smoka. Ratując książkowych przyjaciół wspina się po łodydze fasoli prosto do drzwi wyjściowi[1].

Wszyscy stają przed obliczem Władca ksiąg, którego Richard z gniewem oskarża o wielokrotne narażenie życia. Władca ksiąg wyjawia chłopcu, że celowo wyprawił go do świata książki, by ten pokonał swe lęki. Postacie literackie spotkane przez Richarda chwalą go za odnalezienie w sobie odwagi. Richard zostanie przeniesiony przez Władcę ksiąg z powrotem do świata rzeczywistego. Richard budzi się i znajduje obok siebie Przygodę, Bajeczkę i Horrorka jako prawdziwe książki. Chociaż polityka biblioteki pozwala na wypożyczenie dwóch książek, pan Dewey w drodze wyjątku pozwala zabrać chłopcu wszystkie trzy książki. Odważny Richard wraca do domu i ku radości swych rodziców decyduje spędzić noc w domu na drzewie[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[2]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: Telewizyjne Studia Dźwięku
Reżyseria: Dorota Kawęcka
Dialogi: Halina Wodiczko
Tłumaczenie: Mirosław Michalczak
Dźwięk:

Montaż: Danuta Rajewska
Tekst piosenki: Wiesława Sujkowska
Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Majchrzak
Kierownictwo produkcji: Kamila Garczyńska
Wystąpili:

i inni

Wykonanie piosenki: Ewa Konstancja Bułhak
Lektor: Krzysztof Mielańczuk

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Doug Walker: The Pagemaster (1994) – Nostalgia Critic. That Guy with the Glasses, 2009-03-31. [dostęp 2024-04-27]. (ang.).
  2. The Pagemaster - Full Cast & Crew. TV Guide. [dostęp 2024-04-27]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]