Władimir Żyrinowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Władimir Żyrinowski
LDPR Vladimir Zhirinovsky MoscowTass 08-2016.jpg
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1946
Ałma-Ata
Wiceprzewodniczący Dumy
Okres od 2006
Przynależność polityczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji
Przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji
Okres od 1989
Przynależność polityczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji
Signature of Vladimir Zhirinovsky.png

Władimir Wolfowicz Żyrinowski (ros. Владимир Вольфович Жириновский; ur. 25 kwietnia 1946 jako Władimir Wolfowicz Ejdelsztein w Ałma-Acie, obecnie Kazachstan) – rosyjski polityk, deputowany do Dumy Państwowej i jej wiceprzewodniczący, prawnik Federacji Rosyjskiej, doktor nauk filozoficznych, awansowany do stopnia pułkownika w stanie spoczynku. Włada czterema językami (angielskim, francuskim, niemieckim oraz tureckim)[1]. Jest wyznania prawosławnego[2].

Życiorys[edytuj]

Jego dziadek posiadł fabrykę zajmującą się obróbką drewna w Kostopolu, w granicach II Rzeczypospolitej. Ojciec i wujek zostali wywiezieni przez Sowietów do obozu pracy na Syberii[3].

Ojcem był Wolf Isaakowicz Ejdelsztein (1907–1983), stryj nazywał się Aaron Isaakowicz Ejdelsztein[4][5]. Po wojnie ojciec i młodszy brat zostali deportowani do Polski[5].

W 1964 zaczął używać nazwiska matki – Żyrinowski. W 1998 został doktorem nauk filozoficznych[5].

Kariera polityczna[edytuj]

Żyrinowski założył i kieruje Liberalno-Demokratyczną Partią Rosji, trzecią co do liczby mandatów w Dumie, jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Władimir Żyrinowski znany jest z krewkiego charakteru i licznych skandali telewizyjnych oraz politycznych (jest osobą niepożądaną w Kazachstanie, wobec którego wysuwa pretensje terytorialne). Znany jest z wielu prowokacyjnych wypowiedzi antypolskich, m.in. prezentował publicznie mapę z przyszłymi granicami Rosji na linii Wisły. W związku z tym w czasie wyborów prezydenckich w 1996 roku wygrażał Polsce nowym rozbiorem między Niemcami a Rosją. Wyrażał podziw dla Saddama Husajna, przekonywał, że należy siłą odzyskać Alaskę. Deklarował chęć użycia broni jądrowej przeciwko Japonii oraz nałożenia blokady morskiej w celu zagłodzenia jej mieszkańców. Kiedy w styczniu 2006 Condoleezza Rice skrytykowała rosyjską politykę gazową względem Ukrainy, Żyrinowski stwierdził, że komentarze pani Sekretarz Stanu są odbiciem jej niezamężnego i bezdzietnego stanu. Dodał też, że Condoleezza Rice potrzebuje towarzystwa żołnierzy. Potrzebuje być wzięta do koszar, gdzie poczuje się zaspokojona. Żyrinowski na posiedzeniu Dumy uznał, że Rosja jest współwinna katastrofy smoleńskiej[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]