Władimir Megre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Władimir Megre

Władimir Nikołajewicz Megre (ur. 23 lipca 1950) – rosyjski przedsiębiorca i pisarz, autor książek z serii "Dzwoniące cedry Rosji".

Życiorys[edytuj]

Od 1974 roku mieszkał w Nowosybirsku, gdzie założył zakład fotograficzny. Na początku lat 90. Megre zajmował się organizacją ekspedycji handlowych po rzece Ob. Jego ostatnią ekspedycją była "Kupiecka karawana". Celem wyprawy było nawiązanie ekonomicznych kontaktów z regionami dalekiej północy. W syberyjskiej tajdze, spotkał pustelnicę o imieniu Anastazja, której wiedza zainspirowała go do napisania 10 książek (9 z nich zostało wydanych w języku polskim) tworzących serię "Dzwoniące cedry Rosji".

W 1999 roku Władimir Megre założył "Władimirski fundusz kultury i poparcia twórczości «Anastazja»", oraz założył stronę internetową «anastasia.ru»[1]

Ruch w Rosji[edytuj]

Wielu czytelników książek z serii "Dzwoniące cedry Rosji" przyłącza się do ruchu społecznego o tej samej nazwie, którego celem jest ułatwienia zakładania tzw. "rodowych siedlisk" i wiosek ekologicznych.

Ruch na świecie[edytuj]

Ruch Dzwoniących Cedrów najszybciej rozwija się w krajach należących do byłego ZSRR, przede wszystkim w Kazachstanie, na Ukrainie[2] i Białorusi[3], jak również w innych państwach na całym świecie, np. w Niemczech[4], Izraelu, Francji[5] czy Stanach Zjednoczonych[6]. Również w Polsce książki Megre znalazły wielu zwolenników.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]