Władimir Szainski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Władimir Putin i Władimir Szainski

Władimir Jakowlewicz Szainski, ros. Влади́мир Я́ковлевич Шаи́нский (ur. 12 grudnia 1925 w Kijowie w Ukraińskiej SRR, ZSRR), rosyjski kompozytor, autor wielu piosenek dla dzieci oraz muzyki do radzieckich filmów animowanych, m.in. cyklu lalkowych filmów o Kiwaczku, skąd pochodzi np. popularna w krajach rosyjskojęzycznych urodzinowa „Piosenka krokodyla Gieny”.

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie muzyczne rozpoczął w 1936 r. w klasie skrzypiec Konserwatorium w Kijowie. W wyniku wojny wyemigrował z rodziną do Taszkentu, gdzie kontynuował naukę do 1943 r., kiedy to został powołany do wojska. Po wojnie dalej uczył się w Konserwatorium moskiewskim na wydziale orkiestrowym. Karierę muzyczną rozpoczął w 1949 r., współpracując z wieloma orkiestrami estradowymi i komponując. W 1965 r. ukończył dodatkowo naukę na wydziale kompozytorskim Konserwatorium w Baku. Do 2003 roku mieszkał i tworzył w Moskwie, następnie wyemigrował do Izraela, a w 2007 r. przeniósł się do USA. Za swoją twórczość Szainski był nagradzany przez radzieckie i rosyjskie władze wieloma honorowymi tytułami i orderami.

Twórczość[edytuj]

Władimir Szainski skomponował m.in. symfonię, kilka musicali oraz ponad 300 piosenek. Przeważają wśród nich utwory dla dzieci, wiele z nich niezwykle popularnych w krajach byłego ZSRR. Z popularnej twórczości artysty pochodzą jednak też np. rosyjskojęzyczne piosenki z repertuaru Anny German. Szainski skomponował również muzykę do wielu piosenek w języku jidisz, wykonywanych przez zespoły klezmerskie.

Wybrana muzyka filmowa[edytuj]

Filmy fabularne[edytuj]

Filmy animowane[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]