Władysław Andrzej Czapliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Andrzej Czapliński
Data i miejsce urodzenia 25 listopada 1954
Gdańsk
Zawód, zajęcie prawnik
Uczelnia Uniwersytet Warszawski
Polska Akademia Nauk
Stanowisko dyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN (od 2004)
Odznaczenia
Odznaka Honorowa „Bene Merito”

Władysław Andrzej Czapliński (ur. 25 listopada 1954 w Gdańsku[1]) – polski prawnik, radca prawny, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w prawie Unii Europejskiej i prawie międzynarodowym publicznym.

Kariera akademicka[edytuj | edytuj kod]

W latach 1988–1990 i 1995 był stypendystą Fundacji im. Aleksandra von Humboldta na Uniwersytecie w Tybindze i Instytucie Prawa Międzynarodowego im. Maxa Plancka w Heidelbergu. W 1995 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1999 tytuł profesora.

W latach 1999–2000 był pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2001 roku jest pracownikiem naukowym Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego[2]. Pełni też funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz członka zarządu Fundacji Promocji Prawa Europejskiego. Jest jednym z tutorów Collegium Invisibile[3].

W latach 2011–2012 prowadził wykłady z prawa międzynarodowego i prawa UE oraz był kierownikiem Katedry Prawa Międzynarodowego Wyższej Szkoły i Zarządzania im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

W latach 2004–2016 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk[4]. Jest redaktorem naczelnym rocznika Polish Yearbook of International Law.

Wykładał gościnnie na uniwersytetach w Paryżu, Nicei oraz Frankfurcie nad Odrą.

Działalność publiczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1999–2005 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 2004 roku jest przewodniczącym Komitetu Doradczego Prawa Europejskiego przy Ministrze Sprawiedliwości, a od roku 1998 również członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

W 2011 roku był polskim kandydatem na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego, jednak nie został wybrany[5].

Odznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]