Władysław Błądziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Władysław Błądziński
prezbiter i męczennik
Data i miejsce urodzenia

6 lipca 1908
Myślatycze na Podkarpaciu

Data i miejsce śmierci

ok. 8 września 1944
Gross-Rosen

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Władysław Błądziński CSMA (ur. 6 lipca 1908 r. w Myślatyczach, zm. ok. 8 września 1944 r. w Gross-Rosen) – polski duchowny katolicki, michalita, błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik z Gross-Rosen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Myślatyczach (pow. Mościska obecnie Ukraina) w wieku szesnastu lat wstąpił do Zgromadzenia św. Michała Archanioła i złożył tam śluby zakonne (12 grudnia 1926 r.). Następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a po ich ukończeniu został wyświęcony na kapłana (26 czerwca 1938 r.). Pracę rozpoczął w zakładzie wychowawczym michalitów w Pawlikowicach k. Wieliczki jako wychowawca ubogiej młodzieży.

W czasie II wojny światowej zorganizował tajne gimnazjum i liceum dla kleryków[1]. Ta działalność doprowadziła do aresztowania 25 kwietnia 1944 r. Nie podpisał zeznań obciążających swojego przełożonego, biorąc całą „winę” na siebie[2]. Po pobycie w krakowskim więzieniu Montelupich został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie został zmuszony do wycieńczającej pracy w kamieniołomie i tam zginął zepchnięty przez Niemca w przepaść.

W obozie koncentracyjnym zgodnie z relacjami świadków niósł zawsze współwięźniom słowa pociechy, dzielił się swoją racją żywnościową i wbrew surowemu zakazowi sprawował posługę duszpasterską, spokojny i pełen ufności w Bogu i Matce Najświętszej.

Beatyfikował go papież Jan Paweł II w Warszawie 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 polskich męczenników.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Data: Błogosławiony ksiądz Władysław Błądziński. Włocławek: Wydaw. Duszpasterstawa Rolników, 2001. ISBN 83-88921-75-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]