Władysław Diakun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Diakun
Ilustracja
Władysław Diakun, 2013 r.
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1949
Ciechnowo, Zachodniopomorskie
Miejsce zamieszkania Trzebież
Narodowość  Polska
Edukacja średnie
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego

Władysław Diakun (ur. 10 maja 1949 w Ciechnowie) – polski samorządowiec, burmistrz gminy Police od 1998.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1989 związany z działalnością gminy. Od 1998 pięciokrotnie piastował urząd burmistrza. W 2018 r. został wybrany na szóstą kadencję. Wcześniej na stanowisku zastępcy. Działacz „Solidarności” na Zakładach Chemicznych Police (członek związku od 1980). W okresie stanu wojennego działał w podziemiu.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Policach, obecnie jest wiceprezesem Zachodniopomorskiego Oddziału tej organizacji. Lider Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa GRYF XXI . Zabiegał o utworzenie powiatu polickiego. W wyborach samorządowych 2006 r. popierany przez Platformę Obywatelską[1]. W wyborach samorządowych 2010 r. w głosowaniu na burmistrza uzyskał 10173 głosów, co dało 72,29% poparcia[2], natomiast do rady powiatu 641 głosów tj. 15,73% poparcia[3].

W maju 2012 r. został uznany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie kłamcą lustracyjnym. Sąd zakazał pełnienia funkcji publicznych przez trzy lata. We wrześniu 2012 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił ten wyrok sądu pierwszej instancji. Po ogłoszeniu wyroku uzasadnienie sędziego sprawozdawcy brzmiało: „nie ma dowodów świadczących, że był tajnym współpracownikiem”. Sprawa nie jest jednak zamknięta, została skierowana do ponownego rozpatrzenia[4][5].

Obecnie mieszka w Trzebieży. Żonaty z Ewą Diakun, ma syna.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]