Walter Jagiełło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Edward Jagiełło, pseud. art. Władysław Jagiełło[1], Li'l Wally, Mały Władziu, Mały Władzio (ur. 1 sierpnia 1930 w Chicago, zm. 17 sierpnia 2006 w Miami) – amerykański muzyk stylu folk i muzyki etnicznej pochodzenia polskiego, obwołany królem polki[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nagrał ponad 110 płyt jako "Lil' Wally" the Polka King (Mały Władzio Król Polki)[3]. Muzyk samouk, grał na concertinie (właściwie na bandoneonie) i perkusji. Największy jego przebój to "Puka Jasiu (Johnnys Knocking)"[4]. Znany w Polsce z pocztówek dźwiękowych[5], na których wydawane były polki.

W Chicago Walter Jagiełło zdobywał sławę występując najpierw w radio, później również w telewizji. Pierwszy raz w telewizji wystąpił w 1966 w programie "The Lawrence Welk Show"[4]. Polki w wykonaniu Małego Władzia dotarły w latach 60. XX wieku do Polski, gdzie rozchodziły się głównie na grających widokówkach.

W 1984 Mały Władzio wystąpił na audiencji w Watykanie grając papieżowi Janowi Pawłowi II specjalnie dla niego skomponowany utwór „God Bless Our Polish Pope”.

Zmarł 17 sierpnia 2006 w Miami na Florydzie w wieku 76 lat[6]. Pozostawił żonę Jeanette i brata Franka[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]