Władysław Kohman-Floriański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Kohman-Floriański
Ilustracja
Władysław (z lewej) z bratem - Tadeuszem
Data i miejsce urodzenia 8 września 1880
Brzeżany
Data i miejsce śmierci 21 lipca 1952
Gdańsk
Zawód inżynier, konstruktor

Władysław Kohman-Floriański (ur. 8 września 1880 w Brzeżanach w woj. tarnopolskim, zm. 21 lipca 1952 w Gdańsku) - polski inżynier budowy maszyn, wykładowca Politechniki Lwowskiej i - po 1945 wykładowca i profesor nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej.

Był synem znanego śpiewaka operowego, Władysława Kohmana, który występował pod pseudonimem Floriański. W 1898 ukończył szkołę realną w Pradze, po czym podjął studia na Wydziale Budowy Maszyn politechniki w Pradze. Dwukrotnie przerywał studia w celu odbycia praktyki w przemyśle, pogłębiając praktyczną i teoretyczną wiedzę w dziedzinie techniki lotniczej i samolotowej. W 1912 uzyskał dyplom inżyniera budowy maszyn i podjął pracę asystenta w katedrze budowy maszyn Politechniki Lwowskiej.
Był konstruktorem pojazdów samochodowych, maszyn kolejowych, wespół z bratem Tadeuszem w latach 1913-1914 zbudował jeden z pierwszych polskich samolotów (przed ukończeniem montażu, po wybuchu I wojny światowej zdobyty przez Rosjan i przez nich oblatany oraz używany do lotów rozpoznawczych we Lwowie[1]). W 1917 prowadził rekonstrukcję instalacji maszynowych Teatru Miejskiego we Lwowie, w 1919 zbudował dwa wagony motorowe dla wspomagania węzła kolejowego we Lwowie. Od 1921 wykładał maszynoznawstwo ogólne i młynarstwo zbożowe na Wydziale Mechanicznym PLw. Po II wojnie światowej zmuszony do wyjazdu ze Lwowa przeniósł się do Gdańska i podjął pracę wykładowcy na Politechnice Gdańskiej.
Przez 40 lat swej działalności był bardzo aktywny jako inżynier budowy maszyn, wykazywał także duże zainteresowanie sztukami plastycznymi, grafiką i malarstwem. Był przejściowo scenografem Teatru Miejskiego we Lwowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Glass: "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977, s. 84

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]