Władysław Kot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1933
Poznań
Zawód, zajęcie filozof, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy doktor habilitowany
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Uczelnia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Zielonej Górze,
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Stanowisko profesor nadzwyczajny,
nauczyciel akademicki

Władysław Kot (ur. 7 maja 1933 r. w Poznaniu) - polski filozof, specjalizujący się w filozofii współczesnej, etyce gospodarczej oraz metodologii nauk humanistycznych; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Zielonej Górze i Poznaniu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1933 roku w Poznaniu, z którym związał całe swoje życie rodzinne i zawodowe. Po ukończeniu szkoły średniej i pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym w 1952 roku podjął studia na kierunku filozofia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1957 roku magisterium[2].

Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel biologii i języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 41 w Poznaniu. Dwa lata później zatrudnił się jako wykładowca filozofii w II Studium Nauczycielskim w Poznaniu. W 1964 roku został wykładowcą w Katedrze Historii Filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Początkowo był tam asystentem, a następnie adiunktem. W 1969 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii na podstawie pracy pt. Dominik Szulc. W kręgu Kopernikańskiego poglądu na świat, której promotorem był prof. Stefan Kaczmarek[2].

Poza tym w latach 1972-1975 pracował jako nauczyciel akademicki w nowo powstałej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, gdzie był docentem oraz dziekanem Wydziału Humanistycznego[2].

W 1975 roku został docentem w Instytucie Polityki Społecznej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a w 2003 roku profesorem nadzwyczajnym. Wcześniej w 1990 roku Rada Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii na podstawie rozprawy nt. Historyczna zmienność typów funkcjonowania filozofii w kontekście dziedzin kultury. Przez pewien czas sprawował funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Polityki Społecznej oraz kierownika Katedry Socjologii i Filozofii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu[2].

Po przejściu na emeryturę wykłada na Wydziale Zamiejscowym Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej "Milenium" w Wągrowcu (obecnie Gnieźnieńska Szkoły Wyższej "Milenium")[2]

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Jego zainteresowania naukowe związane są z filozoficzną waloryzacją wybranych dziedzin kultury. Podejmowane w ramach tak określonej centralnej problematyki badawczej wątki tematyczne dotyczą[2]:

 • idei odrębności przedmiotowo-metodologicznej świata kultury jako celu badań humanistyki w ujęciu poznańskiej szkoły metodologii nauki (koncepcja J. Kmity)
 • akademickiej edukacji filozoficznej na kierunkach pozafilozoficznych w ujęciu historycznym i systematycznym (problemy, nurty i koncepcje filozofii współczesnej)
 • stanowisk w sporze o przydatność orientacji etycznych w odniesieniu do gospodarki rynkowej, w tym etyka zawodów zaufania publicznego

Do jego najważniejszych prac należą[3]:

 • Z dziejów kopernikanizmu w filozofii polskiej XIX wieku. Dominik Szulc (1797-1860), Poznań 1973.
 • Filozofia', Poznań 1985.
 • Przegląd dziejów europejskiej myśli filozoficznej, Warszawa 1989.
 • Współczesne orientacje filozoficzne, Warszawa 1989.
 • Historyczna zmienność typów funkcjonowania filozofii w kontekście dziedzin kultury, Poznań 1990.
 • Historia filozofii, Poznań 1991.
 • Historyczny przegląd orientacji filozoficznych, Poznań 2000.
 • Wybrane słownictwo współczesnych orientacji filozoficznych, Poznań 2006.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. dr hab. Władysław Kot w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-01-01].
 2. a b c d e f Biografia Władysława Kota na stronie Katedry Socjologii i Filozofii UE w Poznaniu [on-line] [dostęp: 11.12.2012]
 3. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na styczeń 2013.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


poprzednik:
Henryk Pochanke
Dziekan Wydziału Humanistycznego WSP w Zielonej Górze
1972-1975
następca:
Kazimierz Bartkiewicz