Władysław Kowalski (1895–1971)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zobacz też: inne znaczenia Władysław Kowalski.
Władysław Kowalski
Data i miejsce urodzenia 25 września 1895
Kijów
Data i miejsce śmierci 3 lutego 1971
Jad Mordechaj
Miejsce spoczynku kibuc Jad Mordechaj, Izrael
Miejsce zamieszkania Warszawa, ulica Pańska 111
Narodowość polska
Pracodawca Philips Polska, Jad Waszem
Wyznanie katolicyzm
Małżeństwo Lea Bucholc
Dzieci Miriam
Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów ŚwiataKrzyż Srebrny Orderu Virtuti MilitariKrzyż Walecznych (1920-1941, trzykrotnie)

Władysław Kowalski (ur. 25 września 1895 w Kijowie, zm. 3 lutego 1971 w Jad Mordechaj w Izraelu[1]) – kapitan piechoty Wojska Polskiego[2] odznaczony Krzyżem Srebrnym orderu Virtuti Militari[3] i trzykrotnie Krzyżem Walecznych[2], oficer 48 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych[3][4], Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, który uratował ponad 50 osób[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Logo firmy Philips (1938)

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Władysława Kowalskiego wywodziła się ze szlachty. Jego rodzice zostali zamordowani w 1917 r. przez bolszewików. Kowalski otrzymał wykształcenie, które, zależnie od źródeł, pozwoliło mu zostać inżynierem[1][5] lub urzędnikiem[6]. Po zakończeniu I wojny światowej wstąpił do Wojska Polskiego[5], gdzie służył w 48 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych stacjonującym w Stanisławowie. Po zakończeniu działań wojennych został zatrzymany w służbie w 48 pp. jako oficer rezerwy. Został później przemianowany na oficera zawodowego w stopniu kapitana ze starszeństwem z 1 lipca 1919 roku w korpusie oficerów piechoty. 15 listopada 1932 r. został zwolniony z zajmowanego stanowiska w 48 pp., pozostawiono go bez przynależności służbowej i oddano do dyspozycji dowódcy Okręgu Korpusu Nr VI[3][2].

Następnie rozpoczął pracę w warszawskim oddziale holenderskiej firmy „Philips”. Już w wojsku, a następnie w pracy, potrafił utrzymywać dobre relacje ze swoimi podwładnymi i współpracownikami żydowskiego pochodzenia[6].

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej brał czynny udział w obronie Warszawy przed Niemcami w 1939 r., ale dostał się do niewoli. W związku z zajmowanym stanowiskiem i znaczeniem, jakie pełnił w warszawskim oddziale Philipsa, został następnie zwolniony[7].

Bruno Boral; pierwszy ocalony[edytuj | edytuj kod]

Latem 1940 r. udzielił pomocy Brunonowi Boralowi, Żydowi, który zaczepił Kowalskiego na ulicy, prosząc o coś do jedzenia. W odpowiedzi Władysław zabrał Brunona do swojego domu przy ulicy Pańskiej 111. Kowalski zdobył dla Borala fałszywe dokumenty, zorganizował meldunek na Pradze oraz zatrudnienie w firmie „Philips”[1][6].

Getto w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

Od początku powstania getta warszawskiego pracownicy „Philipsa”, w tym również Kowalski, angażowali się w niesienie pomocy byłym współpracownikom, zmuszonym do zamieszkania na jego obszarze. Oficjalnie wchodził do getta ze specjalną przepustką w ramach obowiązków służbowych, która zapewniała mu swobodne wejście, przemieszczanie się i wyjście. Dzięki temu mógł przemycać za mury żywność i lekarstwa, a ludzi z getta wyprowadzać w przeciwnym kierunku. Pretekstem Kowalskiego do wyciągania odpowiednich osób było egzekwowanie należności wekslowych i długów należnych firmie. W rzeczywistości wyszukiwał osoby, które z pomocą „Philipsa” mogłyby wydostać się z getta i ukryć. Po przejściu na bezpieczną stronę umieszczał ratowane osoby w kryjówkach. W lipcu 1941 r. wydostał z warszawskiego getta znajomego z pracy, Seweryna Sznajdermana wraz z żoną Zulą i córką Basią, po czym ulokował ich w mieszkaniu Tadeusza Szadkowskiego przy ulicy Radzymińskiej[6].

Rodzina Rubinów[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1941 r. Kowalski usłyszał jęki dochodzące z gruzów zrujnowanej warszawskiej kamienicy. Po bliższym przyjrzeniu się odkrył, że ukrywało się tam troje rodzeństwa z rodziny Rubinów (adwokat Filip, jego siostra Karolina oraz brat Jankiel i jego żona Balbina). Kowalski najpierw zabrał ich do swojego mieszkania, jednak po kilku miesiącach musiał znaleźć oddzielne schronienia dla Filipa i Jankiela ze względu na ich głośne kłótnie i związane z tym niebezpieczeństwo[6].

Rodzina Rozenów[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1942 r., z pomocą Piotra Bojki, wydostał z getta w Izbicy rodzinę Rozenów, pochodzącą z Zamościa. Byli to Chaim, Ada, ich córka Malwina oraz siostra Chaima, Wanda. Następnie przetransportował całą rodzinę do Warszawy i umieścił w mieszkaniu swojego przyjaciela Zdzisława Szczepanowskiego przy ulicy Jasnej 5[6].

Siódemka[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1943 r. wyprowadził z warszawskiego getta 7 osób. Byli to Józef i Rachela Tylia, Lea Bucholc, Aron i Helena Bialer, a także Mieczysław i Barbara Rezyk. Tyliów umieścił w mieszkaniu Jana Babeckiego przy ul. Tamka 11, natomiast Leę Bucholc przetransportował do swojej znajomej Franciszki Majewskiej, mieszkającej w Tarczynie koło Warszawy. Bialerów i Rezyków wprowadził do swojego mieszkania w Warszawie. Czterech z uratowanych cierpiało z powodu poważnego niedożywienia, zostało rannych i posiniaczonych w wyniku pobicia. Wszyscy stopniowo wrócili do zdrowia[6].

Praga[edytuj | edytuj kod]

Latem 1943 r. został poinformowany o ciężkiej sytuacji grupy ośmiorga Żydów, ukrywających się na Pradze przy ul.Ząbkowskiej, którzy byli szantażowani przez Polaka, kolaborującego z Niemcami. Kowalski stopniowo sprowadził do swojego mieszkania Romana i Cyporę Fiszer, siostrę Romana, Binę Bergmanową, jego brata Mordechaja z narzeczoną Tusią Sakowicz, Seweryna i Wandę Waholder oraz Barucha Goldfarba[6].

Kryjówka na ulicy Pańskiej 111[edytuj | edytuj kod]

Ulica Jasna w Warszawie, przy której Kowalski ukrywał część Żydów

Wraz z przeprowadzaniem ósemki do mieszkania Kowalskiego powstała potrzeba stworzenia dla nich bezpiecznej kryjówki. Od lata 1943 r. ukrywało się tam dwanaście osób. Z pomocą Romana Fiszera wybudowano nową, fałszywą ścianę przez całą długość jednego z pokoi. Za nią Żydzi mieli swoją kryjówkę[6].

Utrzymanie i rewizje[edytuj | edytuj kod]

Początkowo Żydzi dokładali się do kosztów utrzymania, jednak wkrótce ich oszczędności się wyczerpały. Wtedy Kowalski zorganizował u siebie produkcję zabawek, które sprzedawał później w sklepach zabawkowych. Między wrześniem 1943 r. a końcem lipca 1944 r. mieszkanie Kowalskiego było trzykrotnie rewidowane przez Niemców, po ostatnim razie trafił na posterunek Gestapo. Dzięki znajomościom został wkrótce wypuszczony, a kryjówka nigdy nie została odkryta[6]

Warszawa, styczeń 1945

Powstanie warszawskie[edytuj | edytuj kod]

W czasie powstania w sierpniu 1944 r. mieszkanie Kowalskiego przy ulicy Pańskiej 111 zostało zbombardowane. Ukrywani zeszli do piwnicy, jednak musieli się szybko stamtąd ewakuować. Kierowana przez Kowalskiego grupa przenosiła się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu schronienia w podziemiach przypadkowych budynków. Podczas wędrówki do grupy przyłączyło się 30 osób. Wśród nich znaleźli się lekarze Zew i Helena Beck, Jakub Karol, Szaja, Ruth i Liwia Ginsburgowie, Roman i Chana Noszczykowie, Menachem i Chana Justinowie, lekarz Baruch Dżima, Karolina i Jakub Markowie, Pola Gleniec, Zygfryd i Bronka Rosłańcowie, Adam i Ela Czareccy, Joachim i Chawa Stachowie, Izaak i Mela Szerowie, Abraham Szabaton z wnukiem Kubą Szabatonem, Gienek Szabaton z żoną Bronką i Henek Szabaton z żoną Miriam (synowie Abrahama Szabatona) oraz bracia Adam i Natan Knoblochowie. Dołączyli także ci, których Kowalski umieścił wcześniej u znajomych. Przed upadkiem powstania grupa, którą opiekował się Kowalski liczyła 56 osób[6].

Przetrwanie po zakończeniu powstania[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1944 r. wszyscy z 56-osobowej grupy pozostali razem w kryjówce w niemal wyludnionej Warszawie. Był to zorganizowany przez Kowalskiego bunkier w piwnicach zbombardowanego domu przy ulicy Siennej 20/22. Członkowie grupy zamurowali okna, wykopali przekop do kanału, który miał służyć ucieczce w razie niebezpieczeństwa, a także zbudowali piec do gotowania i wychodek. Mimo że pobyt był przewidywany na dwa-trzy tygodnie, Kowalski spędził tam z grupą ukrywanych kilka miesięcy, do wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r. Po szybkim wyczerpaniu się zapasów żywności, grupa żywiła się wodą z cukrem i tabletkami witaminy „C”. W tym czasie jeden z ukrywających się, Mordechaj Fiszer, zmarł. Został pochowany w bunkrze. Ukrywający się opuścili kryjówkę 19 stycznia 1945[6].

Dalsze losy[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Jad Mordechaj w Izraelu

Większość Żydów uratowanych przez Kowalskiego wyjechała do Łodzi, a później wyemigrowała za granicę, m.in. do Izraela, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii i Brazylii. Po zakończeniu działań wojennych Kowalski utrzymał kontakt z Romanem i Cyporą Fiszer, Biną Bergmanową, Adamem i Elą Czareckimi, Mieczysławem i Barbarą Rezyk, Zygfrydem i Bronką Rosłaniec. W 1947 r. zawarł związek małżeński z uratowaną Leą Bucholc. Dziesięć lat później razem z małżonką wyjechał do Izraela, gdzie przyszła na świat ich córka, Miriam[8]. W 1962 r. rozpoczął pracę w Instytucie Jad Waszem[6].

4 czerwca 1963 r. Władysław Kowalski został jako czwarty Polak odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostało posadzone drzewo poświęcone jego pamięci[9].

Zmarł w Izraelu, 3 lutego 1971 r. i został pochowany w kibucu Jad Mordechaj[1].

Lista ocalonych[edytuj | edytuj kod]

Lista osób ocalonych przez Władysława Kowalskiego[6]
 1. Natan Knobloch
 2. Adam Knobloch
 3. Miriam Szabaton
 4. Henek Szabaton
 5. Bronka Szabaton
 6. Gienek Szabaton
 7. Kuba Szabaton
 8. Abraham Szabaton
 9. Mela Szer
 10. Izaak Szer
 11. Chawa Stach
 12. Joachim Stach
 13. Elżbieta Czerecka
 14. Adam Czerecki
 15. Bronka Rosłaniec
 16. Pola Gleniec
 17. Karolina Marek
 18. Baruch Dżima
 19. Chana Justin
 20. Menachem Justin
 21. Chana Noszczyk
 22. Roman Noszczyk
 23. Liwia Ginsburg
 24. Ruth Ginsburg
 25. Szaja Ginsburg
 26. Jakub Karol (zm. 1 stycznia 1954)
 27. Helena Beck (zm. 1 stycznia 1949)
 28. Zew Beck (zm. 1 stycznia 1949)
 29. Jakub Marek
 30. Zygfryd Rosłaniec
 31. Baruch Goldfarb
 32. Wanda Waholder
 33. Seweryn Waholder (zm. 1 stycznia 1944 w Warszawie)
 34. Tusia Sakowicz
 35. Mordechaj Fiszer (zm. styczeń 1945 w Warszawie)
 36. Bina Bergmanowa z d. Fiszer
 37. Cypora Fiszer z d. Trachtenberg (ur. 31 stycznia 1919)
 38. Roman Fiszer
 39. Lea Bucholc
 40. Rachel Tylia
 41. Józef Tylia
 42. Barbara Rezyk
 43. Mieczysław Rezyk
 44. Helena Bialer
 45. Aron Bialer
 46. Wanda Rozen
 47. Malwina Rozen
 48. Ada Rozen
 49. Chaim Rozen
 50. Basia Sznajderman
 51. Zula Sznajderman
 52. Seweryn Sznajderman
 53. Balbina Rubin
 54. Jankiel Rubin
 55. Karolina Rubin
 56. Filip Rubin
 57. Bruno Boral

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Kowalski Władysław, The Righteous Among the Nations Database [dostęp 2020-07-24].
 2. a b c Rocznik oficerski 1932 - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, www.wbc.poznan.pl, s.46, 576 [dostęp 2020-08-07].
 3. a b c Kazimierz Galicz, Rocznik oficerski, 1928, s.62, 200 [dostęp 2020-08-07].
 4. Rocznik oficerski 1928 - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, www.wbc.poznan.pl, s.62 [dostęp 2020-08-07].
 5. a b Menucha Chana Levin, Wladyslaw Kowalski: The Polish Officer who Saved 49 Jews, aishcom, 31 grudnia 2017 [dostęp 2020-07-24] (ang.).
 6. a b c d e f g h i j k l m n Anna Goleniec-Wywiał, Historia Władysława Kowalskiego.Polscy Sprawiedliwi, Klara Jackl (red.), Polin: Polscy Sprawiedliwi, lipiec 2013 [dostęp 2020-07-24].
 7. Michaela Vidláková, Ti, kdo zachraňovali (Wladyslaw Kowalski), „czasopismo Terezínská iniciativa”, 94 (styczeń 2019), 31 stycznia 2019, s. 19 (cz.).
 8. Seeking Kin: Kibbutz searches for descendants of Holocaust hero buried in its cemetery, Jewish Telegraphic Agency, 22 marca 2012 [dostęp 2020-07-24] (ang.).
 9. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2019. Poland, Yad Vashem, 1 stycznia 2019, s. 46 [dostęp 2020-07-25] (ang.).