Władysław Mickiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Mickiewicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1838
Paryż
Data i miejsce śmierci 9 czerwca 1926
Paryż
Rodzice Adam Mickiewicz
Celina Szymanowska.
Małżeństwo Maria de domo Malewska (ur. 1840, zm. 1932)
Dzieci Helena Mickiewicz (ur. 24 czerwca 1864, zm. 1899)

Władysław Józef Mickiewicz (ur. 23 czerwca 1838 w Paryżu, zm. 9 czerwca 1926 tamże) – polski księgarz, bibliotekarz, publicysta i działacz emigracyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy syn i drugie dziecko Adama Mickiewicza i Celiny z Szymanowskich. Miał dwie siostry Marię i Helenę oraz trzech braci: Józefa, Aleksandra i Jana. W 1862 roku Władysław ożenił się z bliską kuzynką, Marią z Malewskich[1] (ich matki były rodzonymi siostrami).

Działalność na emigracji[edytuj | edytuj kod]

Władysław był założycielem czasopisma na emigracji L’Espérance, które miało bronić sprawy narodów będących w niewoli. Publikował w niej tłumaczenia literatury polskiej m.in. Księgi pielgrzymstwa polskiego swojego ojca, Ulanę Józefa Ignacego Kraszewskiego, fragmenty Pamiątek starego szlachcica litewskiego Henryka Rzewuskiego, Wacława Dzieje Stefana Garczyńskiego i inne. Zajmował się promowaniem swojego pisma na terenach Polski pod zaborami oraz w innych krajach.

W 1864 ufundował słynną w tamtych czasach Księgarnię Luksemburską, mającą na celu promowanie dzieł polskich i Polski w języku francuskim i ojczystym. Głównym jej przedsięwzięciem stało się założenie Biblioteki Ludowej Polskiej, wzorca dla kolejnych polskich wydawnictw na emigracji.

W 1903 ufundował Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu, mieszczące się w gmachu Biblioteki Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika.

W czasie I wojny światowej przebywał w Szwajcarii, gdzie wziął udział (m.in. z Henrykiem Sienkiewiczem i Ignacym Mościckim) w pracach Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Hen, Władysław Mickiewicz - syn wielkiego ojca, www.polityka.pl, 2012 [dostęp 2022-01-20] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]