Władysław Nadopta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władysław Nadopta (ur. 15 maja 1922 we Lwowie, zm. 18 czerwca 2005 w Moczarach) – szerzej znany dzięki piosenkom Wojciecha Belona jako Majster Bieda. Legenda Bieszczadów, przyjaciel GOPR.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Osierocony w dzieciństwie, od wczesnych lat wiódł ciężkie życie. W okresie przedwojennym utrzymywał się z grania na gitarze, podróżował po Polsce. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa został wywieziony w głąb Rzeszy na przymusowe roboty. Po wojnie pracował m.in. jako górnik, jednak dość szybko porzucił to źródło utrzymania i przeniósł się w Bieszczady. Tam pracował przy wyrębie drzew, później zdobywał pieniądze sprzedając zbierane w lesie jagody, grzyby i poroża jeleni. Poznał dokładnie bieszczadzkie szlaki, niejednokrotnie pomagał bieszczadzkim GOPR-owcom w poszukiwaniu zaginionych turystów. 16 października 1999 roku został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla ratownictwa górskiego”.

Władysław Nadopta i Wojciech Belon spotkali się pewnego dnia na Przełęczy Wyżnej[1], w Bieszczadach, gdzie Władysław Nadopta - jak sam wspominał - szukał wolności, a Wojciech Belon - weny twórczej. Mimo dzielącej ich różnicy wieku, obaj panowie od pierwszej chwili przypadli sobie do gustu. Potem - jak wspominali - niejedno piwo wypili, niejedną noc przegadali. I to właśnie Władysław Nadopta stał się dla Belona uosobieniem bieszczadzkiej wolności. Władysław Nadopta długo nie wiedział, że „Majster Bieda” to utwór o nim. Dopiero, gdy przypadkiem w radiu usłyszał dedykację, zrozumiał, że dzięki Belonowi stał się jedną z bieszczadzkich ikon.

Przez ostatnie lata życia, po przejściu ciężkiego zapalenia płuc, jego stan zdrowia pogarszał się. Chorował na astmę. Zmarł 18 czerwca 2005 roku. Został pochowany na cmentarzu Jasień w Ustrzykach Dolnych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teksty o Wojtku Belonie na podstawie opracowań Pana Leszka Marcińca, busko.net.pl [dostęp 2017-10-22] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-18].
  2. Krzysztof Potaczała: Góry wołają Majstra Biedę (pol.). nowiny24. [dostęp 2017-10-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ”Nikt nie pytał, skąd się wziął...” - artykuł o Władysławie Nadopie - Krzysztof Potaczała, „Nowiny”, przedruk - „Angora” 24 IV 2004 r.