Władysław Pawlak (porucznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Władysław Pawlak
Dan, Wład
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

15 kwietnia 1901
Chrustne

Data śmierci

?

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie
ZWZ-AK

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
(kampania wrześniowa)

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Władysław Pawlak ps. „Dan, Wład” (ur. 15 kwietnia 1901 w Chrustnem, zm. ?) – porucznik Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, organizator konspiracji antyhitlerowskiej w powiecie konińskim, komendant obwodu ZWZ Konin, kawaler orderu Virtuti Militari, działacz społeczny, przedwojenny radny gminy Kazimierz Biskupi, długoletni nauczyciel i kierownik szkoły podstawowej w Kozarzewie[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Władysław Pawlak urodził się 15 kwietnia 1901 roku we wsi Chrustne koło Garwolina w rodzinie chłopskiej. W 1920 roku, jako ochotnik, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie kontynuował naukę w Powiatowym Seminarium Nauczycielskim w Siedlcach. W 1924 roku rozpoczął pracę w Kozarzewie w gminie Kazimierz Biskupi. W nowym miejscu zamieszkania brał udział w organizacji lokalnej mleczarni oraz w wyborach do Rady Gminy Kazimierz Biskupi. Pod koniec lat 30. XX wieku rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwała II wojna światowa[1][3].

Podczas kampanii wrześniowej dowodził batalionem 68 Pułku Piechoty. Oddział został rozbity pod Kutnem, jednak Władysławowi Pawlakowi udało się przeżyć. Przedarł się następnie do Warszawy, gdzie wziął udział w obronie stolicy. Po kilku dniach udał się do Garwolina, tworząc tam duży oddział żołnierzy, pochodzących z różnych formacji. Jednostka miała dotrzeć do Lublina, jednak ulegając namowom pułkownika Koca, Pawlak zmienił kierunek marszu, wyznaczając Rumunię jako nowy cel. W Chełmie napotkał innych wycieńczonych żołnierzy, pod wpływem których zaprzestał dalszego marszu. W pobliskim lesie rozkazał zniszczyć broń i rozwiązać oddział[1].

W październiku 1939 roku wrócił do rodzinnego domu w Daninowie w gminie Kazimierz Biskupi. Ponownie podjął pracę w szkole w Kozarzewie. 1 marca 1940 roku placówka została zamknięta przez okupanta niemieckiego. 12 maja tego samego roku Pawlak złożył przyrzeczenie wojskowe swojemu koledze z Goliny – Stefanowi Walczakowi, obiecując zorganizować lokalny oddział Związku Walki Zbrojnej[1].

Po zamknięciu szkoły w Kozarzewie pracował jako robotnik szosowy, na trasach: Słupca-Konin, Konin-Koło-Kleczew-Wilczyn-Ślesin i Konin-Rychwał. Taki rodzaj pracy pozwalał mu szybko nawiązywać kontakty z różnymi ludźmi (m.in. dróżnikami, mieszkańcami pobliskich gospodarstw i robotnikami pracującymi na stacjach w Spławiu, Koninie, Patrzykowie lub Kramsku), pozwalającymi na utworzenie ośmiu regionów ZWZ. Ostatecznie dowództwo ZWZ powierzyło mu stanowisko pierwszego komendanta obwodu ZWZ Konin „Krzywda”. Na swojego zastępcę mianował kaprala Władysława Brawatę ps. „Lasota”. W skład komendy weszli: szef łączników – naczelnik rejonowej poczty – Stanisław Kłęk ps. „Głąb”, łączniczka – Wanda Zwolańska, szef kwatermistrz – starszy sierżant Jan Łagodziński, szef saperów – starszy sierżant Stanisław Konieczny ps. „Żbik” i szef sanitarny – lekarz Nepomucen Anasiewicz ps. „Sęp”[1]. Jednym ze współpracowników Władysława Pawlaka był Eugeniusz Gajewski – długoletni kierownik szkoły podstawowej w Kazimierzu Biskupim, wielokrotnie kursujący pomiędzy terenami II Rzeczypospolitej bezpośrednio wcielonymi do III Rzeszy, a Generalnym Gubernatorstwem[1].

Zwerbowane przez niego osoby zbierały informacje o niemieckich transportach kolejowych i drogowych. Udzielały pomocy materialnej wysiedlonym i kolportowały podziemną prasę. Wydawały setki fałszywych dowodów osobistych oraz zaopatrywały w żywność, lekarstwa i pieniądze osoby zagrożone wysiedleniem lub uciekinierów z obozów jenieckich, w tym m.in. wysiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa mieszkańców Kazimierza Biskupiego. Członkowie zbierali i dostarczali naczelnym władzom informacje o niemieckich zbrodniach wojennych[1][2]. W 1941 roku podwładnym Pawlaka udało się zorganizować ucieczkę Ludwikowi Lisiakowi – więźniowi Gestapo, przebywającemu wówczas w konińskim szpitalu[1].

Organizowana przez niego pomoc skierowana była również dla prześladowanych Żydów, poprzez organizację dla nich na stacjach kolejowych w Koninie, Kazimierzu Biskupim, Ślesinie i Skulsku punktów z żywnością i odzieżą. Pracujący na kolei członkowie ZWZ zatrzymywali pod różnymi pretekstami niemieckie pociągi. Wykorzystując nieuwagę Niemców sypali piasek do panewek wagonów, zatruwali żywność i wodę lub wciskali do towotu przy osiach drobne metalowe opiłki. W ten sposób opóźniali działania wojsk niemieckich. Ponadto na stacji w Spławiu opróżniali wagony z butów i koców przeznaczonych dla Wermachtu, a na stacji w Cieninie spalili cztery wagony z lekarstwami[1]. Do innych osiągnięć Władysława Pawlaka zalicza się: zamontowanie tajnej radiostacji nadawczo-odbiorczej w Daninowie, przygotowanie planów miejsc zrzutów broni w Puszczy Bieniszewskiej i magazynów karabinów oraz amunicji w lasach kazimierskich i w Starym Mieście[2][4].

W kwietniu 1942 roku konfident Gestapo wydał większość członków lokalnej komórki konspiracyjnej. Władysław Pawlak nie został jednak aresztowany, ponieważ uratował go Roman Kin (ps. „Cichy”), ukrywając go w różnych miejscach. Dzięki pomocy Ignacego Pawlickiego z Kleczewa, Stanisława Brzezińskiego i łączniczki Wandy Zwolańskiej udało mu się zbiec do Generalnej Guberni. Po krótkim przeszkoleniu, wyrobieniu fałszywych dokumentów i przyjęciu nowego pseudonimu (Wład) rozpoczął konspiracyjną działalność w okręgu AK Łódź[1].

Po wojnie, w wyniku represji komunistycznych, został skazany na rok więzienia. Ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony po 4 miesiącach. W wyniku prześladowań konińskiego Urzędu Bezpieczeństwa skazano go na 8 miesięcy pozbawienia wolności. Po wyjściu z więzienia pracował jako nauczyciel w Kozarzewie[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Władysław Pawlak był odznaczony orderem Virtuti Militari[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Jerzy Jaworski, Blizny, wyd. 1, Marki, wydano nakładem autora, 2018, s. 37–57, ISBN 978-83-934718-8-1.
  2. a b c Praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Chodyły, Dzieje Kazimierza Biskupiego, wyd. 2, Konin: Wydawnictwo „Aspeks”, 2001, ISBN 83-88349-03-01.
  3. Robert Olejnik, Oddali młode życie. Nieco zapomniane dzieje żołnierzy Armii Krajowej w Koninie, LM.pl – pierwszy portal w regionie [dostęp 2022-03-07] (pol.).
  4. http://www.domyarkady.pl/aktualnosci/ak.pdf.