Władysław Pilars de Pilar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Władysław Pilars de Pilar
Ilustracja
Władysław Pilars de Pilar, fot. nieznany
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1874
Opatówek
Data i miejsce śmierci 22 listopada 1952
Chorzów

Władysław Pilars de Pilar (ur. 3 marca 1874 w Opatówku w Kaliskiem, zm. 22 listopada 1952 w Chorzowie), polski poeta i historyk literatury, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Był synem buchaltera w fabryce Adolfa Fiedlera w Opatówku Edwarda Gustawa Pilara (18341905), syna Johannesa Pilara i Anny Döring, i Walerii Ewy Grzankowskiej (18431933), bratem Marii Pilar (ur. 1874), Kazimierza Pilara (ur. 1881) i Stefanii Pilar (ur. 1905). Władysław Pilars de Pilar pochodził z rodziny Pilarów, wywodzącej się z Hiszpanii.

Był autorem Tragedii, poematu napisanego heksametrem poświęconego Napoleonowi z ilustracjami Zygmunta Grabowskiego, wydanego w 1927 (poemat ukazał się także w języku angielskim, francuskim i niemieckim). Inne utwory Władysława Pilars de Pilara to Symfonia Bałtyku, napisana wierszem w języku polskim, francuskim i angielskim. W nocie autorskiej zamieszczonej w Tragedii znajduje się informacja o kolejnych książkach przygotowanych do wydania: Życie dla sztuki i poemacie dramatycznym Augustus, którego akcja rozgrywa się w III wieku w Imperium rzymskim.

Władysław Pilars de Pilar był także profesorem literatury na Uniwersytecie Warszawskim, wiceprezesem Towarzystwa Poetyckiego i wiceprezesem Towarzystwa Szekspirowskiego.

Pilars poślubił Antonię Freiin von Oer (18721946), damę dworu księżniczki meklemburskiej Marii Antoniny i kuzynki cara Mikołaja II. W 1915 otrzymał nobilitację od cara Mikołaja II jako Baron Pilars de Pilar. Odziedziczył fabrykę i wioskę Struga pod Warszawą. Po spaleniu fabryki w Warszawie przez rewolucjonistów w 1906 rodzina Władysława wyjechała do Niemiec. On sam pozostał w Polsce. Zmarł 22 listopada 1952 w Chorzowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]