Władysław Sheybal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vladek Sheybal
Imię i nazwisko Władysław Rudolf Sheybal
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1923
Zgierz
Data i miejsce śmierci 16 października 1992
Londyn
Zawód aktor, reżyser
Nagrobek Władysława Sheybala na cmentarzu Putney Vale w Londynie

Władysław Rudolf Sheybal, Vladek Sheybal (ur. 12 marca 1923 w Zgierzu, zm. 16 października 1992 w Londynie) – polski aktor i reżyser.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 12 marca 1923 roku w Zgierzu. Jego ojciec był malarzem i przyjaźnił się z artystami, którzy w związku z tym często bywali w jego domu. Pod wpływem tej domowej atmosfery młody Sheybal już w dzieciństwie postanowił zostać aktorem. W czasie II wojny światowej zgłosił się do konspiracyjnego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, ale został odrzucony i dopiero po usilnych prośbach przyjęto go na próbę. Za działalność w ruchu oporu został aresztowany i skazany na śmierć, ale udało mu się zbiec[1]. Uczył się także u Iwo Galla.

W latach 1945–1957 występował na deskach teatrów: Wojska Polskiego w Łodzi, Starego w Krakowie, Śląskiego w Katowicach, Teatrów Miejskich w Krakowie, Narodowego i Ateneum w Warszawie. Grał także w kinie, m.in. otrzymał role w filmach Kanał Andrzeja Wajdy (1956) i i „Trzy kobiety” Stanisława Różewicza.

W 1957 r. bez znajomości języka angielskiego wyemigrował do Wielkiej Brytanii, zatrudnił się w sklepie, a wkrótce potem dołączył do teatru polonijnego i podjął naukę języka angielskiego. Zmienił także imię na Vladek, łatwiejsze dla obcokrajowców. Gdy postanowił wrócić do aktorstwa, szybko odniósł sukces, grając w licznych filmach i serialach, najczęściej role charakterystyczneː obcokrajowców i czarnych charakterów. Najbardziej znane postacie to: mistrz szachowy Kronsteen w Pozdrowieniach z Rosji z cyklu filmów o Bondzie czy portugalski kapitan Ferreira w serialu Szogun[1].

Zmarł nagle 16 października 1992 roku na skutek pęknięcia aorty brzusznej i został pochowany na londyńskim cmentarzu Putney Vale Cemetery.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Władysław Sheybal: Polska publiczność miała o nim zapomnieć (pol.). Grupa Wirtualna Polska. [dostęp 2015-10-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]