Władysław Sikora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Sikora
Ilustracja
Władysław Sikora w czasie występu w Kabarecie Teatr Absurdu „Żżżżż”, podczas Festiwalu Kabaretu 2007 w Zielonej Górze
Data urodzenia 17 sierpnia 1955
Zawód, zajęcie artysta kabaretowy

Władysław Sikora (ur. 17 sierpnia 1955) – polski artysta kabaretowy, wieloletni animator zielonogórskiego środowiska kabaretowego (tzw. Zielonogórskie zagłębie kabaretowe).

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia elektrotechnik, absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej (obecnie, po połączeniu z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, Uniwersytet Zielonogórski). Od 1985 r. lider i aktor kabaretu Potem, poza tym autor tekstów, muzyki, scenarzysta i reżyser tego kabaretu, a także rysownik.

W 1988 założył Formację Zaś, której był liderem aż do 1990, kiedy Formacja się rozpadła. W latach 1990-1992 prowadził w zielonogórskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej międzywydziałowy tzw. fakultet kabaretowy, z którego ocena nie była doliczana do średniej. W 1993 r. powołał do życia kontynuację działań Formacji Zaś i fakultetu kabaretowego pod nazwą Imperium Trrrt.

W kwietniu 1998 ukazała się jego książka „Nie tylko kabaret Potem”, będąca zbiorem porad dla młodych artystów kabaretowych, a także opisem dokonań zielonogórskiego środowiska kabaretowego.

Wyreżyserował wiele krótkometrażowych i kilka pełnometrażowych filmów pod szyldem wytwórni A’Yoy, nagrywał też krótkie skecze radiowe w ramach Wytwórni Dźwięków „Trrrt”.

Obecnie pisuje teksty m.in. dla kabaretu Hrabi i działa w klubie „Gęba” w Zielonej Górze. Wraz z Zenonem Laskowikiem stworzył poznańską scenę O.B.O.R.A., a od listopada 2007 tworzy kabaret Adin.

Reżyseria dłuższych form filmowych[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]