Władysław Skoczylas (działacz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Władysław Skoczylas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 czerwca 1931
Kozy
Data i miejsce śmierci 22 luty 2018
Kozy
Narodowość polska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Znak Związku OSP RP Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Złota Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

Władysław Skoczylas (ur. 26 czerwca 1931 w Kozach, zm. 22 lutego 2018 tamże) - nauczyciel, strażak, włókiennik, kronikarz, autor Słownika gwary używanej w Kozach, działacz społeczny, honorowy obywatel gminy Kozy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Jana i Wiktorii z domu Olma. Ukończył Politechnikę Śląską, Wyższą Szkołę Ekonomiczną oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne, zdobywając wielokierunkowe doświadczenie zawodowe. Był nie tylko teoretykiem, ale także praktykiem w zawodzie włókienniczym. 5 lipca 1958 roku ożenił się z Karoliną z domu Moryto, urodzoną 7 lipca 1931 roku w Nowej Rybnej w Powiecie Mykanowskim, która po II wojnie światowej i przymusowej pracy jako dziecko w Niemczech udała się do Bielska-Białej za pracą. Małżeństwu urodziło się troje dzieci: Grzegorz ur. 28 czerwca 1959, Maria ur. 26 czerwca 1961 po mężu Prochownik, Jadwiga ur. 28 marca 1963 po mężu Malarz.

Największą część życia przepracował w szkolnictwie jako nauczyciel. Pracował również jako starszy technolog w Centralnym Laboratorium Przemysłu Wełnianego, jako kierownik Tkalni Doświadczalnej przy Zakładach Przemysłu Wełnianego „Bewelana”, a potem zastępca szefa produkcji w tymże zakładzie, jako technolog projektant w Pracowni Projektowania Przedsiębiorstw, kierownik Działu Kontroli Jakości w Bielskich Zakładach Lin i Pasów „Bezalin”, jako wizytator metodyk w Kuratorium Oświaty i Wychowania, a przed emeryturą jako kierownik Warsztatów Szkolnych przy Zespole Szkół Włókienniczych, prowadzących szkolenie w sześciu zawodach.

W latach 1946 do 1953 był aktywnym działaczem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej.

W 1955 roku wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozach, stając się szczególnie aktywnym członkiem pożarnictwa ochotniczego. Po dwóch latach powierzona mu została funkcja sekretarza. Następnie przez kilka kadencji był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, a w latach 1987–1996 członkiem Zarządu OSP Kozy. Był mocno związany ze swoją macierzystą jednostką OSP w Kozach, dla której wykonał w 1959 roku w czynie społecznym założenia projektowe budowy strażnicy OSP w Kozach, oddanej do użytku w 1966 roku. W 1972 roku został wybrany przewodniczącym Komisji Rewizyjnej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego Związku OSP w Bielsku-Białej. Po zmianach administracyjnych podziału kraju w 1975 roku był jednym z założycieli Zarządu Miejskiego Związku OSP w Bielsku-Białej. Na pierwszym Zjeździe Miejskim Związku OSP został wybrany przewodniczącym Miejskiej Komisji Rewizyjnej Związku OSP. W latach siedemdziesiątych był również członkiem Zakładowej OSP „Bezalin” w Bielsku-Białej.

W okresie istnienia województwa bielskiego, w latach 1975-1998 był aktywnym członkiem Zarządu i Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Bielsku-Białej. W tych latach przez wszystkie kadencje wchodził w skład Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Bielsku-Białej pełniąc przez cztery kadencje funkcję członka Prezydium. Od 1976 roku przez 28 lat pełnił nieprzerwanie funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji ds. Odznaczeń Związku OSP w Bielsku-Białej. W poszczególnych kadencjach pełnił rolę opiekuna - łącznika między Zarządem Wojewódzkim Związku OSP i kolejno między Zarządami Gminnymi w Węgierskiej Górce, Chełmku k. Oświęcimia, Radziechowy-Wieprzu, Czernichowie i Porąbce. Po likwidacji województwa bielskiego wszedł w skład Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Katowicach, w którym pełnił do 2017 m. in. prestiżową funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Sądu Honorowego Związku OSP woj. śląskiego. Po utworzeniu powiatu bielskiego w 1999 został członkiem Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej. Od 2003 roku pełnił równocześnie funkcję przewodniczącego Powiatowej Komisji Historycznej Związku OSP, która pod jego kierownictwem odnotowała liczne osiągnięcia. W styczniu 2007 roku został wybrany ponownie w skład Zarządu Oddziału Powiatowego, w którym powierzona mu została funkcja członka Prezydium oraz przewodniczącego Komisji ds. Odznaczeń. Był przewodniczącym Terenowej Komisji ds. Odznaczeń Związku OSP RP na powiaty cieszyński, bielski i żywiecki.

Prowadził kronikę Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Bielsku-Białej zawartą w 5 tomach. Jest autorem opracowania pt. Pożarnictwo ochotnicze województwa bielskiego w latach 1975 do 1998. W 1990 roku opracował Monografię OSP w Kozach 1890–1990. Był autorem 11 tomów kronik OSP Kozy. Ponadto miał w swoim dorobku opracowania: monografie OSP Bielsko-Biała Komorowice Krakowskie (1999), Cały wiek w społecznej służbie, czyli 100-lecie OSP w Bystrej 1905-2005, 600-stronicowe Kalendarium OSP Kozy - opracowanie o charakterze osobistym - Pasja społecznego działania w szeregach strażactwa ochotniczego (2003).

Od 2003 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP, która pod jego kierownictwem odnotowała liczne osiągnięcia. Opracowała i wydała Monografię Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bielskiego oraz Pożarnictwo Ochotnicze Powiatu Bielskiego w Starej Fotografii. Ponadto dh Władysław Skoczylas od 1999 roku prowadził kronikę Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej wydaną w 6 tomach. Od 2009 roku był przewodniczącym Kapituły Medalu „Zasłużony dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego”. Zarówno kroniki, jak również pozostałe opracowania otrzymywały główne wyróżnienia na Ogólnopolskich Konkursach organizowanych przez Zarząd Główny Związku OSP RP.

Oprócz opracowań o charakterze strażackim miał na swoim koncie także liczne opracowania dotyczące historii swojej miejscowości. Do ważniejszych opracowań jego autorstwa dotyczących dziejów wsi Kozy zaliczyć można wkład w opracowanie książki Z dziejów parafii św. Szymona i Judy w Kozach oraz indywidualne opracowania wydane drukiem, takie jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej Oddział w Kozach, dwa wydania Słownika gwary używanej w Kozach, a także trzy części dziejów wsi Kozy. Miał na swoim koncie jeszcze wiele innych opracowań.

Dedykowany jemu jest wiersz napisany w gwarze koziańskiej przez jego kuzyna Władysława Duźniaka.

Dh Władysław Skoczylas zmarł w wyniku choroby nowotworowej w wieku 86 lat, w dniu 22 lutego 2018 r. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce w jego rodzinnej miejscowości zgodnie z ceremoniałem strażackim. Msza Św. została odprawiona w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Rodziny w Kozach Małych w dniu 24 lutego 2018 r. W ostatniej drodze śp. Władysława Skoczylasa wzięły udział władze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z Komisją Historyczną, samorządowcy, organizacje społeczne oraz licznie grono przyjaciół i mieszkańców. W imieniu strażaków pożegnał go prezes OSP w Rybarzowicach dh Stanisław Górny. Został pochowany na koziańskim cmentarzu. W grobie obok niego pochowana została jego żona Karolina, zmarła 7 maja 2019 roku po długiej chorobie.[1].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Miał nadaną Godność Członka Honorowego OSP Kozy. Został wpisany do „Księgi Zasłużonych dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego”. Był nominowany do Nagrody im. Ks. Józefa Londzina (nagroda Starosty Bielskiego), a w 2006 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kozy. W uzasadnieniu wyróżnienia wymieniono: Za wkład pracy na rzecz promocji Gminy Kozy, rozwój pożarnictwa, za pracę dla dobra innych ludzi z terenu Podbeskidzia, społeczny dokumentalista i kronikarz dziejów Gminy Kozy, autor wielu cennych opracowań, zasłużony, długoletni działacz ochotniczego pożarnictwa od szczebla gminnego po wojewódzki, ławnik Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, nauczyciel w dziedzinie włókiennictwa.

Otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia:

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Złoty Znak Związku OSP
 • Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
 • Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie”
 • Czechosłowacki Medal „Za wzorową pracę w pożarnictwie”* Złota Odznaka „Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego”
 • Odznaka „Za zasługi dla województwa bielskiego”
 • Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza nadany przez Zarząd Główny Związku OSP
 • Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego nadany przez Komendanta Głównego Straży Pożarnej
 • Złota Odznaka Honorowa „Za zasługi dla województwa śląskiego”
 • Złota Odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”
 • Medal „Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa powiatu bielskiego”
 • Medal im. Klemensa Matusiaka powiatu cieszyńskiego nadany przez Zarząd Powiatowy Związku OSP w Cieszynie

W styczniu 2018, w trakcie ciężkiej choroby, został uhonorowany przez Starostę Bielskiego wyróżnieniem dla zaangażowanych i aktywnych działaczy kultury oraz wybitnych i utalentowanych twórców i animatorów.

W 2009 roku wpisany został do Księgi Zasłużonych dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego. W 2018 roku została nadana dh Władysławowi Skoczylasowi Godność Członka Honorowego Związku, Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. śląskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Władysław Skoczylas: Zachowajmy pamięć o tych, co odeszli do przeszłości. Kozy: 2021, s. 121.