Włatcy móch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Włatcy móch
Gatunek animowany serial
komediowy
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Bartosz Kędzierski
Główne role Krzysztof Kulesza
Adam Cywka
Bartosz Kędzierski
Krzysztof Grębski
Beata Rakowska
Elżbieta Golińska
Liczba odcinków 127 + 2 specjalne + 1 film pełnometrażowy
Liczba serii 10
Produkcja
Produkcja rmg sp. z o.o., później Xantus sp. z o.o.
Reżyseria Bartosz Kędzierski (odc. 1-71)
Błażej Andrzejewski (odc. 55-71)
Scenariusz Bartosz Kędzierski (odc. 1-49)
Tomasz Perczyński (odc. 50, 53)
Beata Pasek (odc. 51-52, 54-56, 61)
Dana Łukasińska (odc. 57, 59-60, 64, 67, 69)
Robert Zieliński (odc. 58, 63, 65, 68, 71)
Tomasz Kutner (odc. 62, 66, 70, 74, 77, 80, 82, 84, 86)
Muzyka Behavior
Scenografia Tomasz Przydatek
Czas trwania odcinka 20-30 min
Pierwsza emisja
Data premiery Polska 14 listopada 2006
Niemcy 2008
Wielka Brytania 2008
Meksyk
Stacja telewizyjna Polska TV4, MTV Polska, Comedy Central, TV6
Ipla[1]
Niemcy RTL 2, Sat.1
Wielka Brytania ITV2
Meksyk Azteca 7, TV Azteca
Lata emisji Polska 2006- 4 grudnia 2011
Niemcy 2008
Wielka Brytania 2008
Meksyk
Status zakończony
Format obrazu 16:9
Format dźwięku stereo
Chronologia
Poprzednik {{{poprzednik}}}
Powiązane 1000 złych uczynków i Władca much

Włatcy móch – polski serial animowany dla dorosłych emitowany od 14 listopada 2006 do 4 grudnia 2011 w TV4. Serial był tworzony we wrocławskim studiu RMG (później Xantus).

Głównymi bohaterami serialu są czterej ośmiolatkowie – uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej im. Batalionu Zośka – Czesio, Maślana, Anusiak i Konieczko oraz ich nauczycielka (Pani Frał). Odcinki Włatców móch celowo zawierają wiele błędów ortograficznych, podobnie jak sam tytuł produkcji. Dialogi obfitują w wulgaryzmy; wyprodukowano również wersję ocenzurowaną z usuniętymi wulgaryzmami i wymazanymi bardziej drastycznymi scenami.

Nazwa serialu nawiązuje do tytułu powieści Władca much angielskiego pisarza Williama Goldinga.

Akcja serialu[edytuj]

Akcja toczy się w czasach współczesnych we Wrocławiu. Sceny epizodyczne umiejscowione poza Wrocławiem:

 • Lekcja 10: Obok mleczarni
 • Lekcja 11: Na szkolnej wycieczce
 • Lekcja 13: W Suwałkach
 • Lekcja 14: Na polu wykopkowym
 • Lekcja 17: W Warszawie
 • Lekcja 29: W Modlimowie
 • Lekcja 32: Na granicy z Rosją
 • Lekcja 46 i 47: Na szkolnym biwaku
 • Lekcja 56: W lesie
 • Lekcja 60: W lesie
 • Lekcja 48: Nad morzem
 • Lekcja 66: Na wsi
 • Pomiędzy lekcjami 71 i 72 (wspominają o tym bohaterowie w odcinku 72)
 • Lekcja 86: Na rzece, w bunkrze
 • Lekcja 92: Na statku
 • Lekcja 100: W skansenie
 • Lekcja 104: Na wsi u Pana Kaliny, na polu, nad jeziorem.
 • Lekcja 112: W bazie wojskowej
 • Lekcja 116: W Warszawie
 • Lekcja 117: W Afryce
 • Lekcja 127: W aeroklubie

Produkcja[edytuj]

Pomysłodawcą, autorem, reżyserem, scenarzystą i montażystą serii jest Bartek Kędzierski, który również użycza głosu jednemu z głównych bohaterów – Czesiowi oraz misiowi Przekliniakowi. Muzykę przygotował zespół Behavior, którego fragmenty utworów są wykorzystywane między innymi w czołówce serialu (fragment utworu Guantánamo). Za realizację dźwięku było odpowiedzialne Studio Voiceland.

Emisja[edytuj]

W okresie emitowania serialu najchętniej oglądane odcinki przyciągały prawie milionową widownię[2][3]. Popularność „Włatców móch” była jednak zdecydowanie większa, gdyż dwa razy tyle osób oglądało serial w Internecie[2].

Na początku serial pokazywany był w TV 4. Zaraz po powstaniu 2 sezonu kreskówkę zaczęła emitować stacja TeDe (Telewizja Dolnośląska).

TV 4 sprzedało serial stacji telewizyjnej MTV Polska. MTV wykupiło wszystkie odcinki w obu wersjach (wersja BEZ, wersja nieocenzurowana).

Comedy Central Polska, które jest własnością MTV Networks, emitowało kreskówkę w wersji bez cenzury, natomiast MTV wersję ocenzurowaną.

Serial osiągnął bardzo wysoką popularność. Od chwili przedstawienia go na festiwalu w Cannes, zaczęły nim się interesować zagraniczne stacje telewizyjne. W 2007 i 2008 zaplanowano emisję „Włatców móch” poza granicami Polski – TV 4 finalizuje sprzedaż serialu zagranicznym stacjom telewizyjnym, na początek z Wielkiej Brytanii i Niemiec[2]. Wśród kontrahentów znalazła się też telewizja z Meksyku[4].

Od czerwca 2011 roku serial jest nadawany w TV 6.

Dnia 30 października 2011 r., rozpoczęła się emisja dziesiątej i zarazem ostatniej serii tego serialu. Oficjalnie ostatni odcinek serialu – „Dzień lotnika” – wyemitowano 4 grudnia 2011 r. o godzinie 22:00 w TV 4. Od połowy października 2017 roku serial ponownie powtarzany na antenie TV4.

Postacie[edytuj]

Postacie pierwszoplanowe[edytuj]

Głównymi bohaterami kreskówki są czterej drugoklasiści, którzy są nieodłącznymi przyjaciółmi. Uwielbiają grę „Magiczni Wojownicy” oraz film „Kosmiczni komandosi”. Mają bazę, która znajduje się na drzewie i jest zbudowana z kartonu po telewizorze. Bohaterom towarzyszą pani higienistka i wychowawczyni klasy.

 • Czesio – jeden z czwórki głównych bohaterów. Zombie, który mieszka na cmentarzu, razem z Marcelem, Pułkownikiem i Misiem Przekliniakiem. Skumulowały się w nim wszystkie możliwe wady genetyczne i rozwojowe, więc dopiero po śmierci mógł się dobrze poczuć. Czesio bardzo lubi muchy. Chce zostać piosenkarzem i tworzyć gorzkie żale. Jest bardzo żarłoczny, potrafi pochłonąć wszystko i w każdej ilości. Czasem wykazuje się ogromną siłą. W niektórych odcinkach jest też narratorem.
 • Konieczko – najmądrzejszy z czwórki głównych bohaterów. Jego wiedza przeszkadza mu w komunikacji. Jąka się przez to, że myśli szybciej, niż mówi. Konieczko wierzy w moc nauki i planuje zostać przewodniczącym Fundacji Nobla. Chce zgromadzić wokół siebie grupę największych naukowców świata i stworzyć broń, która da mu panowanie nad światem. Deklaruje, że jest ateistą.
 • Anusiak (w odcinku 2, Nazywam się Anusiak: Odbyciak) – jeden z czwórki głównych bohaterów. Syn chłopa, działacza związkowego. Nie zawsze idzie na kompromis, ale zgadza się na współpracę z pozostałymi bohaterami. Chce założyć związek zawodowy, który obejmie swoim zasięgiem cały świat. Po założeniu związku chciałby zostać premierem, potem prezydentem, a na końcu królem. Uważa, że klucz do władzy to stuprocentowe poparcie ludu. Jest najbardziej niekulturalny i najsilniejszy z całej czwórki. Posiada talent oratorski. Mówiąc pociąga nosem, gdyż cierpi na alergię. Żyje w dysfunkcyjnej rodzinie, a jego zachowanie, agresja i niekulturalność, są odzwierciedleniem sytuacji panującej w domu. Rodzice Anusiaka wywodzą się ze wsi. To ludzie prości, wręcz prymitywni. Ich poziom intelektualny, kultura osobista, oraz sposób widzenia świata to czysty folklor. Kary cielesne, niekiedy bardzo brutalne, są na porządku dziennym i uznawane za najlepszy sposób rozwiązywania problemów związanych z wychowaniem dziecka. Ojciec często karze go surowo nawet za najdrobniejsze przewinienia. Bije lub szturcha go, np. gdy ten zada mu jakieś bezsensowne pytanie lub dlatego, że w szkole zaraził się wszami. Agresję z rodzinnego domu przenosi na swoich rówieśników. Jest wybuchowy, agresja i przemoc są jego sposobem na rozwiązywanie niemal wszystkich problemów. Poza tym ma również tendencje antysemickie, ksenofobiczne i rasistowskie. Uwielbia znęcać się nad Zajkowskim, którego bardzo nie lubi i uważa za kujona i lizusa.
 • Maślana – jeden z czwórki głównych bohaterów. Najbogatszy i najsprytniejszy, dla niego władza to pieniądze na koncie, które otworzyli mu rodzice na ósme urodziny. Maślana uważa, że wszystko można kupić. Jest kapitalistą. W wieku trzydziestu lat chce zostać prezesem Banku Światowego. Często gdy widzi coś wstrętnego, wymiotuje. Boi się szatana (płacze, gdy ktoś o nim mówi) oraz klauna. W niektórych odcinkach rozmawia ze swoim odbiciem.
 • Pani Frał – nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego w szkole im. Batalionu „Zośka”. Nosi szarą garsonkę, a jej siwe włosy są spięte w kok. Wierzy, że dzieci powinny być ładne, grzeczne, wesołe i uśmiechnięte, jednak sama często zapomina o zasadach grzeczności i stosuje wyzwiska wobec uczniów, gdy są niegrzeczni. Nie akceptuje czwórki głównych bohaterów i nie lubi ich najbardziej z całej klasy. Jest kiepską nauczycielką. Maślana, Anusiak, Konieczko i Czesio nie lubią jej, ponieważ jest stronnicza, niesprawiedliwa i faworyzuje uczniów, którzy się jej najbardziej podlizują (Andżelika, Karolina i Zajkowski). Mówi z charakterystycznym kresowym akcentem.
 • Higienistka – nie ma własnych dzieci, więc wszystkie kocha jednakowo (ale szczególną miłością otacza czwórkę głównych bohaterów). Posiada niski, męski głos. Gdy nie opatruje żadnego z uczniów, tworzy bluesowe piosenki dla swojego zmarłego męża, Marcela (choć zdarzało jej się grać inny rodzaj muzyki: reggae, kościelną muzykę organową, gospel, funk, szanty lub rap).

Postacie drugoplanowe[edytuj]

 • Andżelika (często zwana przez jej mamę Angie) – uczennica klasy II b, najlepsza koleżanka Karoliny/Karola, dziewczyna Zajkowskiego. Jest pacyfistką, pierwotnie palaczką. Zadebiutowała w 6. odcinku – wtedy została dziewczyną trzech głównych bohaterów, jednak nieco później zerwała z nimi, bo zakochała się w czwartym z nich – Czesiu. W późniejszych odcinkach zostaje traktowana przez bohaterów jako ich wróg, przez co często dochodzi do rywalizacji między nią a nimi. Przyjechała z rodzicami do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Mimo iż chodzi do klasy drugiej, jest starsza od reszty uczniów o 3 lata, ponieważ w Ameryce obowiązuje inny program nauczania. Pani Frał oprócz Zajkowskiego oraz Karoliny zawsze uważa ją za wzór. Odważna, bezpośrednia, zaś jej zasób słownictwa używanego wobec chłopaków zasługuje na podziw – w niemal każdej wypowiedzi pojawia się angielskie wyrażenie. Często wchodzi do męskiej łazienki w szkole, co przeszkadza głównym bohaterom. Gdy dorośnie, nie ma zamiaru pracować, ale podobnie jak jej mama bogato wyjść za mąż. Została gospodarzem klasy, lecz tylko dlatego, iż pani Frał (prawdopodobnie) sfałszowała klasowe wybory (mimo obietnicy danej Higienistce). Konkurentem Andżeliki był Anusiak, a nauczycielka tak bardzo nie chciała go jako gospodarza, że była skłonna oszukać całą klasę.
 • Marcelzombie, zmarły mąż Higienistki oraz mieszkaniec cmentarza. Jest dobrym sąsiadem Czesia oraz Pułkownika, z którym razem zawsze piją alkohol, często otrzymywany od jego żony podczas jej pobytu przy grobie. Zawsze trzyma w ustach papierosa.
 • Pułkownikzombie, były żołnierz walczący w AK debiutujący w 13. odcinku. Dobry znajomy Marcela i Czesia, z którymi mieszka na tym samym cmentarzu. Bardzo często podchodzi optymistycznie do swojego życia. Jest pół-szkieletem. Całe życie walczył z kacapami, najpierw w Legionach, potem w wojnie polsko-bolszewickiej, Wojnie Obronnej 1939 roku oraz w AK.
 • Miś Przekliniak – miś Czesia, lider maskotek głównych bohaterów. Jest cały brązowy z łatką na brzuchu, a w jego środku są trociny. Znany jest (jak nazwa wskazuje) ze swojego niezwykle częstego używania wulgaryzmów. Debiutuje w odcinku 21. Do 5. sezonu był jedyną postacią wykonaną w technologii trójwymiarowej. Mieszka z Czesiem, Marcelem i Pułkownikiem na cmentarzu. Jest bardzo odważny. Często używa siły w momencie, gdy ktoś go obraża i przygląda się poglądom bohaterów na cmentarzu, uznając większość za niemądre.
 • Kierowca autokarumetalowiec i satanista. Debiutuje w 11. odcinku. Panicznie boi się igieł. Mieszka pod numerem 666 (numer Diabła), a jego iloraz inteligencji wynosi 66,6. Bardzo lubi kukurydzę. Potrafi mówić dwoma głosami, które wykorzystuje w zależności od sytuacji. Zawsze prowadzi pomarańczowy autokar (z wyjątkiem tego w odcinku 46., który był biało-niebieski).
 • Zajkowski – uczeń klasy II b, chłopak Andżeliki oraz uległy kolega głównych bohaterów. Debiutuje w 15. odcinku. Boi się Anusiaka, gdyż ten często bije go, a także grozi mu pobiciem, co spowodowane jest tym, że według Anusiaka Zajkowski jest kujonem i lizusem. Zawsze podporządkowuje się rozkazom głównych bohaterów, by nie być przez nich bitym. Jest bardzo wrażliwy w wielu sytuacjach, choć nieraz potrafi czuć się odważny.
 • Karolina/Karol – uczennica klasy II b, najlepsza przyjaciółka Andżeliki. W odcinku Czarny Pijar paparaczi Karolina jest chłopcem i nazywa się Karol. Początkowo z wyglądu jest bardzo podobna do innych koleżanek z klasy, lecz w późniejszych odcinkach zupełnie zmieniono jej wygląd. Jako dziewczynka czuje się niewinnie i często płacze, kiedy jej się coś złego wydarzy, po czym zawsze staje za odważnymi, natomiast jako chłopiec jest wyjątkowo odważny i asertywny.
 • Kloszard (zwany przez bohaterów Petronelem, bakterią lub syfiarzem, a przez Przekliniaka panem żulem) – uliczny spacerowicz debiutujący w odcinku 21. Porozumiewa się za pomocą bełkotu, niezrozumiałych jęków i mruków, lecz w odcinkach Egzekócja i Cód motoryzancji potrafi jednak mówić wyraźnie. Zajmuje się zbieraniem złomu, przez co dosyć często używa swojego wózka, by tam cokolwiek gromadzić. Mieszka w małym, drewnianym domu. Boi się kotów.
 • Dwaj policjanci – współpracują ze sobą. Jeden policjant jest chudy, a drugi gruby. Obaj są homoseksualistami. Są rodzicami tytułowego Fludera, którego poszukiwali przez 2 lata. Mają dość krótką pamięć i słabą wiedzę w zakresie ortograficznym.
 • Ksiądz – proboszcz miejscowej parafii. Ma alergię na kofeinę, przez co niemal umarł po niezamierzonym wypiciu coli.
 • Zakonnica – nauczycielka religii klasy II b, z wyglądu i zachowania przypomina Panią Frał – ma nawet taki sam głos, lecz mówi bez kresowego akcentu. W odcinkach Motorynka i Myszykiszki, Fluder i Nie jestem cyfrom pojawiają się obie, jednak nigdy w tym samym momencie, ale w odcinku Du ju spik Inglisz Pani Frał wchodzi do klasy, w której jest zakonnica.
 • George – jest pastorem oraz ojcem Angeliki, śpiewa gospel. Podobnie jak ojciec Maślany, jest ubrany w garnitur. Posługuje się amerykańskim akcentem. Średnio zna język polski.
 • Mama Angeliki – poczucie litości wzbudzają w niej niedorozwinięte dzieci. Swoją córkę Andżelikę często nazywa Angie. Bardzo często ze swoim mężem uczestniczy w podejmowaniu decyzji. W przeciwieństwie do niego dobrze mówi po polsku.
 • Rodzice bohaterów (oprócz Czesia) – nie widać ich twarzy, a jedynie nogi, ręce oraz tułów (lecz w odcinku Ódópieni można zobaczyć twarze rodziców Anusiaka). Pierwotnie byli ubrani jednakowo, jednak w późniejszych epizodach nosili odrębne ubrania. Każdy z głównych bohaterów wzoruje się na ich pracy i zainteresowaniach:
  • Maślany – ojciec jest biznesmenem, wyjeżdża często za granicę na konferencje i delegacje. Zawsze nosi na sobie garnitur. Jest bardzo rozsądny. W niektórych sytuacjach bywa troskliwy w stosunku do swojego syna. Matka jest bardzo opiekuńcza wobec syna i lubi zwracać się do niego zdrobniale, np. „mój buraczku”.
  • Anusiaka – ojciec jest działaczem związkowym oraz zięciem babci Anusiaka. Jest gruby, nosi dżinsy oraz szary sweter, zawsze gwarzy. Często bije swojego syna, gdy on według niego zachowuje się nieodpowiednio, najczęściej za pomocą pasa lub wędki, czasami kablem od żelazka. W odcinku Kosmata demokrancja startował w wyborach, przez pewien czas prowadził w sondażach. Z kolei w odcinku Gigant dowiadujemy się od Anusiaka, że jego ojciec jest posłem. Matka słynie z dość surowego wychowania i jest córką babci Anusiaka wychowywaną na wsi.
  • Konieczki – ojciec jest intelektualistą. Od samego początku miał na sobie niebieską koszulę oraz szare spodnie. Ma słabą cierpliwość, gdyż uważał, że nie chciał czekać do urodzin Konieczki, aby wtedy wręczyć mu nową grę – więc dał mu ją od razu. Matka wykazuje troskliwość wobec syna. Od samego początku nosiła beżowy sweter i spódnicę w kratkę.

Postacie epizodyczne[edytuj]

 • Przytulasek (nazywany przez Przekliniaka Uszaty) – maskotka Anusiaka w postaci zająca, nielubiana przez Przekliniaka, ale uwielbiana przez Anusiaka. Jest duży, koloru różowego. W stosunku do swoich przyjaciół jest bardzo przyjazny i potulny. Lubi momenty, gdy ktoś go przytula. Występuje w odcinkach 21, 32, 41, 49, 54 i 76, jednak w epizodzie 21. (Miś Przekliniak) był nieco mniejszy i inaczej wyglądał (pojawiał się pod koniec odcinka, gdy Anusiak trzymając jego oglądał z przyjaciółmi telewizję).
 • Zębas – maskotka Maślany w postaci misia, występująca w odcinkach 21, 32, 41, 54, 56 i 76. Nosi na sobie czapkę, koszulę w paski. Ma wystający ząb. Jest spokojny, często rozumie Przekliniaka i pomaga w realizacji jego pomysłów. Lubi słuchać opowieści z bajek.
 • Pedeciak – maskotka Konieczki w postaci misia, najrzadziej występująca w serialu. Pojawia się w odcinkach 21, 32 41, 54 i 76. Jest mały, o kolorze żółtym, a w miejscach oczu są duże guziki. Często bywa głupi i mimo tego potrafi sprawiać kłopoty jego przyjaciołom, co nie podoba się Przekliniakowi (przykładowo w odcinku 41. przypadkowo obudził Mela wciskając przycisk eliminującej go broni, przez co niemal doszło do śmierci bohaterów).
 • Janetteniania Andżeliki oraz służąca jej rodziny. Uczy Andżeliki języka francuskiego. Często mówi po francusku używając francuskiego akcentu. Wygląda jak Pani Frał oraz zakonnica, a także ma bardzo podobny do nich głos. Różni się jedynie swoim ubiorem i szminką na ustach.
 • Babcia Anusiaka – matka mamy Anusiaka. Pojawiała się w odcinku 18, 29 oraz 66. Ma niski wzrost i nosi okulary. Jest wierną słuchaczką pewnego radia nadającego sens jej życiu, jednak poprzez słuchanie tej audycji potrafiła dokonać zbrodni. Mieszka na wsi.
 • Pan Ziutek – pracownik zaplecza technicznego, jest gruby i nosi wąsy. Pojawiał się dwukrotnie – raz jako montażysta radiowęzła w odcinku 17., drugi raz przy zdejmowaniu banneru „Zdrowy uśmiech” z budynku szkoły w odcinku 25. Podczas mowy posługuje się gwarą ludową. Nie lubi, gdy ktoś go obserwuje.
 • Listonosz – jest chudy, występuje m.in. w odcinku 8. (Higieniczny blues) i 34. (Czech, Cześ i Brambor).
 • Major Teodor Kupricz – fikcyjna postać z filmu Kosmiczni komandosi oraz przywódca komandosów. Podczas walki z kosmicznymi potworami zginął bohaterską śmiercią poprzez wybuch granatu. Był on wzorem do naśladowania dla bohaterów. W jego rolę wcielał się Maślana w odcinku 15. (Karnawau). W odcinku 28. (Prawda ekranu) Czesio, Marcel i Pułkownik oglądali ciąg dalszy filmu pt. Kosmiczni Komandosi 2: Powrót Kupricza, w którym rozwikłano tajemnicze zakończenie pierwszej części. Później wrócił do walki w kosmitami w odcinku 56. Jego powiedzeniem używanym w czasie walki jest Bye, bye, maszkaro!.
 • Mariola Wasilakreporterka telewizji szukająca sensacji. Zdobywczyni Oscara za reportaż Wykopki. Prowadzi miejscowe wydarzenia oraz losowania totalizatora „Losso”.
 • Wójek Alfredmanekin mający zobrazować uczniom budowę ciała człowieka. Jeden z najlepszych przyjaciół Czesia. Jest jedynym nieżywym bohaterem w serialu. Jego udział został wznowiony w odcinku 52, kiedy policjanci go znaleźli w szafie w sali lekcyjnej.
 • Filipek – mysz Konieczki, często wykorzystywana przez niego do eksperymentów. Pojawia się w odcinkach 5. i 26.
 • Pikulski i Frosik – uczniowie z klasy VI c, najstarsi w tej szkole. Pikulski jest ubrany w dresy koloru lazurowego, czapkę oraz białe buty. Lubi kanapki z dżemem. Natomiast Frosik jest chudy, nosi kolczyk na uchu, biało-czarną koszulę i obcisłe spodnie. Obaj przyjmują postawę pseudodorosłych poprzez picie piwa oraz palenie papierosów. Lubią dokonywać wszelakich przestępstw na młodszych i słabszych osobach, m.in. walcząc z nimi, bijąc ich i kradnąc ich rzeczy.
 • Pan Podlaszczak – nauczyciel informatyki pracujący w szkole. Wystąpił w odcinkach 44. i 98. Z wyglądu jest podobny do Druha Borucha.
 • Marian Kalina – rolnik, dobry znajomy Marcela i Pułkownika, którym czasem przywozi alkohol. Jeździł żółtym Ursusem C-360, lecz gdy został złapany przez policję, prowadząc po pijanemu, został mu on skonfiskowany. Czasem miewa problemy ze swoją żoną.

Obsada[edytuj]

Bohaterom głosu użyczyli:

Aktor Postacie pierwszoplanowe Postacie drugoplanowe Postacie trzecioplanowe Postacie epizodyczne (cyfry w nawiasie oznaczają odcinek, w którym dana postać wystąpiła)
Adam Cywka Maślana Zajkowski, Tata Andżeliki Zębas, Babcia Anusiaka, Pikulski, lustrzane odbicie Maślany Więzień (8), Manager (8), Lotnik II (9), Kustosz (12, 40), Jeden z komandosów (15), Aktor z filmu dla dorosłych (16), Ochroniarz (17), Urzędnik (19), Druh Boróh (19), Reżyser (22), Lekarz I (22), Lekarz (26), Sędzia (27), Sołtys Modlimowa (29), Chuck Norris (30), Sprzedawca (30), Ordynator (33), Honzik (34), Prowadzący program TV (43), Pan Podlaszczak (44, 98), Wujek Samo Dno (50, 93), Kolega Pułkownika II (51), Wujek Waldek (68), Pan Wieńczysław (87), Kontroler (107)
Elżbieta Golińska Pani Frał Zakonnica, Karolina Janette Wiedźma Shigella (7), Aktorka z serialu (28), Nauczycielka angielskiego (124)
Krzysztof Grębski Higienistka Marcel, Pułkownik, Ojciec Konieczki, Ojciec Anusiaka Setryu, Filipek, Kierowca autokaru, Wujas Jędras, Kloszard, Policjant II, Frosik, Bibliotekarka Lektor (9), Stalin (9), Lotnik I (9), Lekarz, Święty Mikołaj (13), Romek (16), Robot Pani Dyrektor (17), Asystent reżysera (22), Lekarz II (22), Producent (22), Jan Bonk (26), Komentator (27), Bukmacher (27, 43), Trener z Opola (27), Robert Fluder (30), Bóg (33, 52), Ojciec Honzika (34), Kobieta w salonie odnowy (37), Przewodnik w ZOO (38), Szympans II (38), Koala (38), Krokodyl II (38), Lew (38), Dres II (40), Pilot I (42), Rybak I i II (48), Chłopak na osiedlu II (49), Gajowy (60), Strażak (61), Aptekarz (77), Oszust (78), Duch Bibliotekarza (84), Antoni Flisak (86), uczeń I (86), Jožin (86), kierownik budowy (87), Kontroler (107)
Bartek Kędzierski Czesio Miś Przekliniak Jeden z komandosów (15), Wacek Czesia (16), Ponury Żniwiarz (29), Mel (41), Syn Smoka Wawelskiego (61), uczeń II (86), Snoofi (87)
Krzysztof Kulesza Anusiak Ojciec Maślany Major Kupricz, Listonosz, Pan Ziutek, Marian Kalina, Policjant I, Ksiądz Policjant (8), Hitler (9), Kevin (22), Aktor z serialu (28), Dziadek Anusiaka (29), Rosyjski żołnierz (32), Celnik, Żołnierz NATO (36), Ratownik (37), Słoń (38), Szympans I (38), Krokodyl I (38), Dres III (40), Lekarz (41, 46), Miodzio (41), Pilot II (42), Policjant AT (43), Lektor, Chłopak na osiedlu I (49), Prowadzący 1/9 (50), Prezydent, Kolega Pułkownika I (51), Robin Hood (60), Smok Wawelski (61), Karol (73), Bob (87), Skinhead (93)
Beata Rakowska Konieczko Andżelika, Mariola Wasilak, Mama Maślany, Mama Konieczki, Mama Anusiaka, Mama Andżeliki Dentystka, Przytulasek, Pedeciak, Frycek, Sprzedawczyni w szkole Aktorka z filmu dla dorosłych (16), Mimi (22), Mama Karoliny (25), Ratowniczka (37), Słonica (38), Wróbel (38), Strusie (38), Hiena (38), Głos w CB (42), Gangsterka (43), Kobieta (48)

W 4. i 5. serii gościnnie udział wzięli:

Aktor Postacie
Maciej Czapski Przewodniczący pochodu (40), Dres I (40), Leśniczy (42), Gangster (43), Dowódca AT (43)
Maciej Tomaszewski Korespondent wojenny (46-47)
Mariusz Kiljan Sprzedawca pączków (48)
Kazimierz Butkiewicz Hipis (56)

Oglądalność[edytuj]

Odcinek IV sezon [1]
1 339 400
(2 marca 2008)
2 397 875
(9 marca 2008)
3 546 109
(16 marca 2008)
4 531 108
(23 marca 2008)
5 605 748
(30 marca 2008)
6 670 069
(6 kwietnia 2008)
7 515 032
(13 kwietnia 2008)
8 537 018
(20 kwietnia 2008)
9 443 393
(27 kwietnia 2008)
10 456 543
(4 maja 2008)
11 464 541
(11 maja 2008)
12 614 464
(18 maja 2008)
13 358 507
(25 maja 2008)
14 476 740
(1 czerwca 2008)
Średnia oglądalność 496 tys.
Odcinek VI sezon
1 540 150
(1 marca 2009)
2 473 250
(8 marca 2009)
3 539 340
(8 marca 2009)
4 413 260
(22 marca 2009)
5 468 570
(29 marca 2009)
6 407 020
(5 kwietnia 2009)
7 404 560
(19 kwietnia 2009)
8 440 03
(26 kwietnia 2009)
9 500 420
(3 maja 2009)
10 362 730
(10 maja 2009)

Czołówka[edytuj]

Czołówka serialu przez wszystkie sezony pozostała taka sama. Na początku widzimy napis rmg Przedstawia (później Xantus przedstawia), następnie pojawiają się bohaterowie – kolejno: Anusiak, Maślana, Czesio, Higienistka, Konieczko oraz Pani Frał. Potem pojawia się tytuł serialu. Następuje pierwsza scena, a po niej widzimy kartkę z zeszytu w kratkę, na której zostaje napisany tytuł odcinka. Od 4. sezonu zeszyt był zastąpiony tablicą, ale tylko przez kilka odcinków (40-42). Od 43. odcinka ponownie zostaje użyty zeszyt.

Lista odcinków[edytuj]

# Sezon I (10 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez cenzury
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 1: Karta Maślany 14 listopada 2006
15 czerwca 2008
Dom, Szkoła, Dyscyplina
2. Lekcja 2: Nazywam się Anusiak 15 listopada 2006
22 czerwca 2008
Kim zostanę kiedy dorosnę?
3. Lekcja 3: Order dla Maślany 21 listopada 2006
19 czerwca 2007
4. Lekcja 4: Wójek Alfred 28 listopada 2006
20 czerwca 2007
5. Lekcja 5: Piersza komunja 12 grudnia 2006
26 czerwca 2007
6. Lekcja 6: Andżelika 13 grudnia 2006
27 czerwca 2007
7. Lekcja 7: Wiedźma Shigella 6 grudnia 2006
3 lipca 2007
Dyktando
8. Lekcja 8: Higieniczny blues 29 listopada 2006
4 lipca 2007
Dobre uczynki
9. Lekcja 9: Pranie mózgów 19 grudnia 2006
17 lipca 2007
10. Lekcja 10: Korzóh, mleczarka i korek do rzaby 5 grudnia 2006
18 lipca 2007
Cała klasa zwiedza szkołę!, Inne klasy są na Placu zabaw
# Sezon II (14 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez cenzury
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 11: Ałtobus i suwenira 7 marca 2007 23:05
8 marca 2007 20:00
2. Lekcja 12: Muzełum 14 marca 2007 23:30
15 marca 2007 20:00
3. Lekcja 13: Mikołajki 21 marca 2007 23:05
22 marca 2007 20:00
1. Świat dorosłych

2. Jutro klasowe Mikołajki

4. Lekcja 14: Wykopki 28 marca 2007 23:05
29 marca 2007 20:00
Jedziemy na wykopki
5. Lekcja 15: Karnawau 4 kwietnia 2007 23:30
5 kwietnia 2007 20:00
Moja ulubiona postać w „Bajce o Królewnie Śnieżce”.
6. Lekcja 16: Romek i jego Fred 23 grudnia 2007 1:00
28 października 2007 20:00
7. Lekcja 17: Maksymalna kontrola 11 kwietnia 2007 23:30
12 kwietnia 2007 20:00
Uczniowska postawa obywatelska w świetle nowego regulaminu szkolnego
8. Lekcja 18: Radyjko babci 18 kwietnia 2007 23:30
19 kwietnia 2007 20:00
9. Lekcja 19: Druch Boróh 25 kwietnia 2007 23:30
26 kwietnia 2007 20:00
10. Lekcja 20: Barbakiu z Mruczusiem 2 maja 2007 23:30
3 maja 2007 20:00
Omawiamy „Alicję w Krainie Czarów”
11. Lekcja 21: Miś Przekliniak 9 maja 2007 23:30
10 maja 2007 20:00
Ekologia
12. Lekcja 22: Za kólisami 17 maja 2007 0:30
17 maja 2007 20:00
13. Lekcja 23: Pozytywna wibracja 23 maja 2007 23:30
24 maja 2007 20:00
14. Lekcja 24: Memęto mori 31 maja 2007 0:15
31 maja 2007 20:00
# Sezon III (15 odcinków) Premiera w TV4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 25: Próhnica 2 września 2007 22:35
2. Lekcja 26: Pszypadek Czesława 9 września 2007 22:35
3. Lekcja 27: Móndial 16 września 2007 20:00
4. Lekcja 28: Prawda ekranu 23 września 2007 20:00
5. Lekcja 29: Motorynka i myszykiszki 30 września 2007 20:00
6. Lekcja 30: Fluder 7 października 2007 20:00
7. Lekcja 31: Kosmata demokrancja 14 października 2007 20:00
8. Lekcja 32: Gigant 21 października 2007 20:00 Flaga, godło i hymn państwowy jako symbole naszej tożsamości narodowej
9. Lekcja 33: Ekskumancja 4 listopada 2007 20:00
10. Lekcja 34: Czech, Cześ i Brambor 11 listopada 2007 20:00
11. Lekcja 35: Deszcze niespokojne 18 listopada 2007 20:00
12. Lekcja 36: Szczypionka dla Frycka 25 listopada 2007 20:00 1. Życie i twórczość Fryderyka Chopina

2. Rozmaite postawy życiowe w powieści Alberta Camusa „Dżuma”

13. Lekcja 37: Kompu-kompu 2 grudnia 2007 20:00 W Aquaparku
14. Lekcja 38: Piure dla słonia 9 grudnia 2007 20:00
15. Lekcja 39: Jasełki 19 grudnia 2007 21:00 Jasełka
# Sezon IV (15 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 40: Pochót 2 marca 2008 21:00
2. Lekcja 41: Mel 9 marca 2008 20:00
3. Lekcja 42: Kólik z pruchem 16 marca 2008 20:00
4. Lekcja 43: Krfawy wtorek 23 marca 2008 20:00
5. Lekcja 44: Gangsta-dewasta 30 marca 2008 20:00
6. Lekcja 45: Pździoszczoła i test z majzy 6 kwietnia 2008 21:00
7. Lekcja 46: Mokre sny I 13 kwietnia 2008 20:00 Jedziemy na biwak!
8. Lekcja 47: Mokre sny II 20 kwietnia 2008 20:00
9. Lekcja 48: Bapki z piahu 27 kwietnia 2008 20:00
10. Lekcja 49: Styl Brusliego 4 maja 2008 20:00
11. Lekcja 50: Moc dzikih małp 11 maja 2008 20:00
12. Lekcja 51: Kanau 18 maja 2008 20:00
13. Lekcja 52: Egzekócja 7 września 2008 20:00
14. Lekcja 53: Ałtomat 14 września 2008 20:00
15. Lekcja 54: Broń bjologiczna 21 września 2008 22:00 Pies najlepszym przyjacielem człowieka
# Sezon V (12 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 55: Dzjeń Dzjecka 28 września 2008 20:00 _
2. Lekcja 56: Śmiercicha i cóksy 5 października 2008 20:00
3. Lekcja 57: Chłopacy czy maczo? 12 października 2008 20:00 Gatunki wymarłe – Dinozaury
4. Lekcja 58: Olimiada nałukowa[5] 19 października 2008 20:00
5. Lekcja 59: Tajne oszcze samuraja 26 października 2008 20:00 Pomagamy innym
6. Lekcja 60: Zielona Haluna 2 listopada 2008 20:00
7. Lekcja 61: Hłopaki strażaki 9 listopada 2008 20:00
8. Lekcja 62: Wprowadzenie Jełro 16 listopada 2008 20:00
9. Lekcja 63: Bódowa, placek i splówa 23 listopada 2008 20:00 Mieszko Pierwszy
10. Lekcja 64: Miszczu makratury 30 listopada 2008 20:00
11. Lekcja 65: Festyn 7 grudnia 2008 20:00
12. Lekcja 66: Wioha 14 grudnia 2008 20:00 Żegnaj szkoło, witajcie wakacje
# Sezon VI (13 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 67: Óczucie wyszcze 1 marca 2009 20:00 Walentynki
2. Lekcja 68: Zemsta Zajjo 8 marca 2009 20:00
3. Lekcja 69: Noc rzywyh trupuf 15 marca 2009 20:00
4. Lekcja 70: Boże halo 22 marca 2009 20:00 Boże Ciało
5. Lekcja 71: Kreha rzycia 29 marca 2009 20:00
6. Lekcja 72: Pszesóhanie 5 kwietnia 2009 20:00
7. Lekcja 73: Czarny pijar paparaczi 19 kwietnia 2009 20:00
8. Lekcja 74: Jistny cyrk 26 kwietnia 2009 20:00
9. Lekcja 75: Letkoatletyka 3 maja 2009 20:00 Olimpiada letnia
10. Lekcja 76: Chjóston, ja pierdziu! 10 maja 2009 20:00
11. Lekcja 77: Klasowa Wiligila 17 maja 2009 20:00 Klasowa Wigilia
12. Lekcja 78: Wizytancja 24 maja 2009 20:00
13. Lekcja 79: Rzułta koszulka i śrubowkręt 31 maja 2009 20:00
# Sezon VII (16 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 80: Łospa wieczna 6 września 2009 20:00 Niezapowiedziane dwugodzinne dyktando
2. Lekcja 81: Żenadera bochatera 13 września 2009 20:00
3. Lekcja 82: Zima w mieśdzie 20 września 2009 20:00 Zima w mieście
4. Lekcja 83: Lodowiho 27 września 2009 20:00
5. Lekcja 84: Ksionszka moim pszyjacielem 4 października 2009 20:00 Lekcja Biblioteczna
6. Lekcja 85: Magiczne moce 11 października 2009 20:00
7. Lekcja 86: Ódópieni 18 października 2009 20:00
8. Lekcja 87: Chłopacy placu broniom 25 października 2009 20:00
9. Lekcja 88: Cód motoryzancji 1 listopada 2009 20:00
10. Lekcja 89: Pedałuwa 8 listopada 2009 20:00 Rowery a Przyroda
11. Lekcja 90: Matka Bosa 15 listopada 2009 20:00 Dzień Matki
12. Lekcja 91: Bekana prohibincja 22 listopada 2009 20:00
13. Lekcja 92: Reis 29 listopada 2009 20:00
14. Lekcja 93: Ani siór siór 6 grudnia 2009 20:00
15. Lekcja 94: Kurde 13 grudnia 2009 20:00
16. Lekcja 95: Pokóta 20 grudnia 2009 20:00
# Sezon VIII (14 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 96: Zwierzątko 28 lutego 2010 20:00 Odpowiedzialność: ja i moje obowiązki
2. Lekcja 97: Hore mięho 7 marca 2010 20:00
3. Lekcja 98: Nie jestem cyfrom 14 marca 2010 20:00
4. Lekcja 99: Bonczek 21 marca 2010 20:00 -
5. Lekcja 100: WU WU WU Maupa w ZOO 30 marca 2010 20:00
6. Lekcja 101: Zmiana warty 25 kwietnia 2010 20:00
7. Lekcja 102: Resocjalizancja jusz 2 maja 2010 20:00
8. Lekcja 103: Cókier kszepi 9 maja 2010 20:00
9. Lekcja 104: Klócz bocianuf 16 maja 2010 20:00
10. Lekcja 105: Rzeński pierwiosnek 23 maja 2010 20:00
11. Lekcja 106: Nokałt 30 maja 2010 20:00
12. Lekcja 107: Gwuść do trómny 6 czerwca 2010 20:00
13. Lekcja 108: Spiekua rodem 13 czerwca 2010 20:00
14. Lekcja 109: Małamysz 20 czerwca 2010 20:00
# Sezon IX (8 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 110: Mokra robota 8 maja 2011 20:00
2. Lekcja 111: Rzelazna kjerownica 15 maja 2011 20:00
3. Lekcja 112: Czerwony gózik 22 maja 2011 20:00
4. Lekcja 113: Mrófczy trut 29 maja 2011 20:00
5. Lekcja 114: Farmagedon 5 czerwca 2011 20:00
6. Lekcja 115: Hur wójuf 12 czerwca 2011 20:00
7. Lekcja 116: Ó źródła 19 czerwca 2011 20:00
8. Lekcja 117: Móżynek Bambo 26 czerwca 2011 20:00
# Sezon X (10 odcinków) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
1. Lekcja 118: Paragon czasowy 30 października 2011 22:30
2. Lekcja 119: Dyrzór 6 listopada 2011 22:00 Czwórka karnie przeniesiona do innych klas, dyżur to szansa na powrót
3. Lekcja 120: Muj tata 6 listopada 2011 22:30 Dzieci towarzyszą rodzicom w pracy
4. Lekcja 121: Chydro za gatka 13 listopada 2011 22:00 Czesio korkuje kanalizację
5. Lekcja 122: Choć, pokarzem ci znaczki 13 listopada 2011 22:30 Filatelistyka, pani Frał pisze list i usiłuje go wysłać
6. Lekcja 123: Fikcja życia 20 listopada 2011 22:00 Atomowy model kontinuum czasoprzestrzeni, film i awaria elektrowni atomowej
7. Lekcja 124: Du ju spik inglisz 20 listopada 2011 22:30 Nowa nauczycielka
8. Lekcja 125: Wajha bespieczeństfa 27 listopada 2011 22:30 Zamknięci w windzie
9. Lekcja 126: SKO, flamaster i dom strachów 27 listopada 2011 23:00 Wszyscy oszczędzają
10. Lekcja 127: Dzień lotnika 4 grudnia 2011 22:00
# Specjalne (2 odcinki) Premiera w TV 4
wersja bez
Temat lekcji
S#01 Najlepsiejsze debestofy sezon I 25 maja 2008 20:00
S#02 Najlepsiejsze debestofy sezon II 1 czerwca 2008 21:00
# Film pełnometrażowy Premiera kinowa Temat lekcji
F#01 Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły 13 lutego 2009 Kim zostanę jak dorosnę?

Wersja kinowa[edytuj]

Gry[edytuj]

 • 14 listopada 2006 Nicolas Games S.A. wydała grę komputerową Włatcy Móch: Magiczni Wojownicy.
 • 13 lutego 2009 Nicolas Games S.A. wydała grę komputerową Włatcy móch: Wrzód na dópie.
 • 15 maja 2009 Nicolas Games S.A. wydała grę komputerową Włatcy Móch: Olimpiada Podwórkowa.
 • 31 lipca 2009 Nicolas Games S.A. wydała grę komputerową Włatcy Móch: Magiczni Wojownicy II – Powrót Pan Czan Dragona.
 • 17 listopada firma Nicolas Games S.A. wydała grę komputerową Włatcy Móch: Battle Arena.
 • 1 lutego 2010 Nicolas Games S.A. wydała grę komputerową Włatcy Móch: Śnieżna Rozwałka.

Komiksy[edytuj]

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydaje na podstawie serialu serie komiksów[6].

 • Część 1 (5 września 2008)
  • Lekcja 1: Karta Maślany
  • Lekcja 2: Nazywam się Anusiak
  • Plakat z Czesiem
 • Część 2 (3 października 2008)
  • Lekcja 3: Order dla Maślany
  • Lekcja 4: Wójek Alfred
  • Plakat z Maślaną
 • Część 3 (7 listopada 2008)
  • Lekcja 5: Piersza Komunja
  • Lekcja 6: Andżelika
  • Plakat z Konieczką
 • Część 4 (5 grudnia 2008)
  • Lekcja 7: Wiedźma Shigella
  • Lekcja 8: Higieniczny blues
  • Plakat z Anusiakiem
 • Część 5 (2 stycznia 2009)
  • Lekcja 9: Pranie mózgów
  • Lekcja 10: Korzóh, mleczarka i korek do rzaby
  • Plakat z Higienistką
 • Część 6 (6 lutego 2009)
  • Lekcja 11: Ałtobus i suwenira
  • Lekcja 12: Muzełum
  • Plakat z Panią Frał
 • Część 7 (10 marca 2009)
  • Lekcja 13: Mikołajki
  • Lekcja 14: Wykopki
  • Plakat z Andżeliką

Napoje[edytuj]

We wrześniu 2008 roku Maspex Wadowice zaczęła produkować napoje gazowane promujących serial i jego postacie:

 • Włatcy Móch Cóla
 • Włatcy Móch nieCóla.

Pod etykietami napojów można znaleźć naklejki do kolekcjonowania (naklejek jest 20, po dwie na każdą postać)[7].

Nagrody[edytuj]

Rok Ceremonia Kategoria Wynik
2008 Festiwal Dobrego Humoru Wyróżnienia Nagroda specjalna
2008 Świry Serial TV Wygrana
2009 Świry Serial TV Wygrana
2011 Niegrzeczni Serial TV Wygrana[8]

Płyty DVD[edytuj]

 • Informacje o płytach:
  • Sezon 1: odcinki 1-6, odcinki 7-12 (2 płyty) (6 września 2007)
   • Dodatki: Jak powstają Włatcy móch
  • Sezon 2: odcinki 13-18, odcinki 19-24 (2 płyty) (6 września 2007)
   • Dodatki: Jak powstają Włatcy móch
  • Sezon 3: odcinki 25-29, odcinki 30-34, odcinki 35-39 (3 płyty) (24 kwietnia 2008)
   • Dodatki: 9 animacji, 9 dzwonków na telefon, pierwszy zwiastun kinowej wersji
  • Sezon 4: odcinki 40-44, odcinki 45-49, odcinki 50-54 (3 płyty) (23 października 2008)
   • Dodatki: pierwszy zwiastun kinowej wersji
  • Sezon 5: odcinki 55-59, odcinki 60-64, odcinki 65-69 (3 płyty) (24 marca 2009)
 • Dystrybutor: SPI International Polska
  • Sezon 6: odcinki 70-74, odcinki 75-79, odcinki 80-84 (3 płyty) (22 marca 2010)
 • Dystrybutor: SPI International Polska

Razem: 16 płyt DVD

Większość odcinków 4 sezonu jest ocenzurowana, mimo wyraźnej informacji na opakowaniu „bez cenzury”.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]