Włodzica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włodzica
Ilustracja
Włodzica w Nowej Rudzie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Lokalizacja

Sudety Środkowe

Rzeka
Długość 20,61 km
Powierzchnia zlewni

120 km²

Źródło
Miejsce w okolicy Dworek Wzgórza Włodzickie
Wysokość

680 m n.p.m.

Współrzędne

50°37′15″N 16°23′49″E/50,620833 16,396944

Ujście
Recypient

Ścinawka

Miejsce Ścinawka Górna
Wysokość

330,8 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°32′40″N 16°27′44″E/50,544444 16,462222

Położenie na mapie gminy wiejskiej Nowa Ruda
Mapa konturowa gminy wiejskiej Nowa Ruda, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Włodzica (niem. Walditz)[2]rzeka, lewy dopływ Ścinawki w Sudetach Środkowych, we Wzgrzach Włodzickichch, w woj. dolnośląskim[3] o długości 20,61 km[4].

Ciek IV rzędu o długości ok. 20,61 km, lewy dopływ Ścinawki należący do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rzeka płynie w Sudetach Środkowych w woj. dolnośląskim. Źródła potoku znajdują się na wysokości 680 m n.p.m. na zachodnim stoku góry Pardelówka (734 m n.p.m.) na Wzgórzach Włodzickich, w okolicy wsi Dworki. W górnym biegu opasuje Wzgórza Włodzickie. Zasadniczy kierunek biegu Włodzicy jest równoległy do Wzgórz Włodzickich. Rzeka zbiera wody ze Wzgórz Włodzickich, północno-wschodnich zboczy Gór Suchych i południowo-zachodnich zboczy Gór Sowich (Wzgórza Wyrębińskie). Przepływa przez Świerki, Ludwikowice Kłodzkie, Nową Rudę, Włodowice i Ścinawkę Średnią. Jej dopływami są Sowi Potok, Jugowski Potok, Piekielnica i Woliborka.

Rzeka jest częściowo uregulowana w okolicy Nowej Rudy, w większości swojego biegu nieuregulowana o wartkim prądzie wody, w okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza poważne zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występowała z brzegów, zalewając przyległe miejscowości. Ostatnia groźna powódź spowodowana przez Włodzicę miała miejsce 7 lipca 1997.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]