Włodzimierz (wojewoda krakowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Włodzimierz (zm. 18 marca 1241 pod Chmielnikiem) – wojewoda krakowski za panowania Henryka Pobożnego.

W starszej historiografii polskiej uważano, że Włodzimierz pochodził z możnowładczego rodu Gryfitów i był bratem wcześniejszych wojewodów krakowskich: Marka i Teodora. Obecnie przypuszcza się, że Włodzimierz był raczej potomkiem spokrewnionego z Gryfitami rodu Łabędziów, wywodzącego się od Piotra Włostowica[1].

Był kasztelanem brzeskim (wzmiankowany 1232-1234) i oświęcimskim (wzmiankowany 1238). W 1238 został wojewodą krakowskim i sprawował faktyczne rządy w dzielnicy krakowskiej pod nieobecność księcia Henryka Pobożnego. W 1241 wraz z kasztelanem krakowskim Klemensem dowodził wojskami polskimi w bitwie pod Chmielnikiem, gdzie obaj zginęli. Brat Włodzimierza, Sulisław miał zginąć później w bitwie pod Legnicą.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gryfitę we Włodzimierzu widział m.in. A. Małecki, Studya heraldyczne... M. Fiedberg przypuszczał, że mogło być dwóch Włodzimierzów: Gryfita oraz Łabędź. Za identyfikacją Włodzimierza z Łabędziami opowiadają się m.in. G. Labuda, J. Bieniak, M. L. Wójcik (podsumowanie dyskusji: M. L. Wójcik, Ród Gryfitów..., s. 58-60).