Włodzimierz Gut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Gut
Ilustracja
Włodzimierz Gut (2020)
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1952

Profesor doktor habilitowany nauk medycznych
Specjalność: wirusologia
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

20 marca 1980 – nauki przyrodnicze
Państwowy Zakład Higieny

Habilitacja

24 października 1994 – biologia medyczna
Państwowy Zakład Higieny

Profesura

30 grudnia 2015

Naukowiec
instytut

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Stanowisko

profesor nadzwyczajny

Okres zatrudn.

od 1975

Włodzimierz Wacław Gut (ur. 1952) – polski biolog, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, profesor nauk medycznych, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1976 ukończył biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora uzyskał w 1980 w Państwowym Zakładzie Higieny na podstawie dysertacji Określenie wpływu czynnika reumatoidalnego i przeciwciał IgG na immunofluorescencyjną serodiagnostykę zakażeń wirusami różyczki i cytomegalii. W 1994 habilitował się na podstawie rozprawy Analiza odpowiedzi immunologicznej dla wirusa odry u chorych na podostre stwardniające zapalenie mózgu. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora[1].

W 1984 został kierownikiem Ośrodka Referencyjnego ds. Zakażeń Arbowirusami i otrzymał roczne stypendium Deutscher Akademischer Austauschdienst w Instytucie Wirusologii i Immunobiologii w Würzburgu[2]. Od 1998 roku uczestniczył w realizacji programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mającego na celu eradykację poliomyelitis wywoływanego przez dzikie wirusy polio, zaś od 2002 brał udział w utworzeniu i uruchomieniu w PZH Narodowego Laboratorium WHO ds. Odry/Różyczki[2].

Od 2009 nadzorował prace prowadzone w laboratorium BSL-3 w NIZP-PZH. Od 2011 zajmował się nadzorem nad realizacją programu WHO dotyczącego eliminacji odry/różyczki oraz uczestniczył w prowadzeniu badań nad etiologią wirusowych zakażeń układu oddechowego[2]. Był wykonawcą badań z zakresu m.in. etiopatogenezy zakażeń i chorób wirusowych, odpowiedzi immunologicznej w zakażeniach wirusowych i odpowiedzi poszczepiennej. Kierownik badań poświęconych krążeniu wirusa odry i obecności dzikich poliowirusów w Polsce w ramach programów eliminacji chorób realizowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Członek Rady Naukowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Członkostwo w organizacjach naukowych[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 grudnia 2015 r. nr 115.15.2015 w sprawie nadania tytułu profesora (M.P. z 2016 r. poz. 68).
  2. a b c Nominacja profesorska dla prof. Włodzimierza Guta, PZH, 18 lutego 2016 [dostęp 2020-03-20] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]