Włodzimierz Herman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Herman
Data urodzenia 1937
Zawód reżyser teatralny
Lata aktywności od 1962 roku
Zespół artystyczny
Teatr Kalambur (1962–1968)
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP

Włodzimierz Herman (ur. 1937) – polski reżyser teatralny, tłumacz, autor książek o tematyce teatralnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent historii Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur we Wrocławiu (1962–1968)[1]. Po studiach pracował jako reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1970 w związku z falą politycznego antysemityzmu w Polsce wyemigrował i osiadł ostatecznie w Danii, gdzie po okresie pracy reżyserskiej w Zurychu zrealizował ponad sto produkcji na scenach eksperymentalnych i w większych teatrach.

Reżyserował m.in. prapremiery sztuk polskich i rosyjskich autorów. Swoje projekty artystyczne realizował na scenach Teatru Królewskiego w Kopenhadze(ang.) (duń. Det Kongelige Teater), inscenizował Hamleta (we współpracy z Janem Kottem), reżyserował Ambasadora Sławomira Mrożka (prapremiera europejska), dla Teatru Radia Duńskiego przygotował słuchowiska na podstawie Szewców Witkacego i jednoaktówek Mrożka. Reżyserował w Nowym Jorku (Jean Cocteau Repertory Theatre[2]), Moskwie, Budapeszcie i w Szwecji.

Po przejściu na emeryturę nadal uczestniczy w życiu kulturalnym i teatralnym oraz udziela się w środowisku polskim i żydowskim Danii. Po wieloletniej przerwie w kontaktach z polskim teatrem zaprezentował w Warszawie w 2014 swój filozoficzno-literacki kabaret Kierkegaard, czyli z papierów jeszcze żyjącego, we współpracy z aktorami warszawskiego Teatru Narodowego.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2000 został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej[3].

Jest laureatem prestiżowej Nagrody Teatralnej im. Hermana Banga (duń. Herman Bangs Mindelegat).

W 2017 za popularyzację polskiego teatru na świecie, otrzymał Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru[4].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Tłumacz
  •  Dybuk. Między dwoma światami An-skiego, Multivers, Kopenhaga 2012 (pierwszy przekład z języka jidysz na duński).
Autor

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Włodzimierz Herman: Filozof na scenie (relacja), kulturaonline.pl [dostęp 2017-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-30].
  2. Teatr w Polsce – polski wortal teatralny, www.e-teatr.pl [dostęp 2017-03-27].
  3. M.P. z 2000 r. nr 17, poz. 370.
  4. Warszawa. Nagrody Polskiego Ośrodka ITI, www.e-teatr.pl [dostęp 2017-03-27].
  5. Sokrates Północy, teatralny.pl [dostęp 2017-03-27].
  6. Wydawnictwo Naukowe Scholar: MÓJ DYBUK. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje, scholar.com.pl [dostęp 2019-05-21].
  7. Mój dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje [dostęp 2017-03-27] (pol.).