Włodzimierz Konieczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Konieczny
Ilustracja
Włodzimierz Konieczny w mundurze legionowym.
Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1886
Jarosław

Data i miejsce śmierci

5 lipca 1916
podczas bitwy o Polską Górę

Dziedzina sztuki

rzeźba

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości
Pomnik Czynu Legionów w Radomiu, proj. Włodzimierz Konieczny (1916)

Włodzimierz Fryderyk Konieczny (ur. 26 lutego 1886 w Jarosławiu, zm. 5 lipca 1916 podczas bitwy o Polską Górę na Wołyniu) – polski rzeźbiarz, grafik, poeta, porucznik Legionów Polskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał na kursy do Szkoły Przemysłowej w Krakowie, po jej ukończeniu uczył się w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Następnie rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, rzeźby uczył go Konstanty Laszczka a grafiki i malarstwa Józef Pankiewicz. Dzięki otrzymanemu stypendium kontynuował naukę podczas rocznego pobytu w Paryżu. Po powrocie do Krakowa zaangażował się w organizację Warsztatów Krakowskich (razem z Wojciechem Jastrzębowskim), działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim. Był znany w krakowskim środowisku artystycznym, należał do Towarzystwa Artystów Polskich„ Sztuka”, utrzymywał przyjacielskie relacje ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem i Stefanem Żeromskim. Żeromski zadedykował mu później, w 1923 r., pracę pt. „Snobizm i postęp”[1]. W 1914 Konieczny wstąpił do 1 pułku piechoty Legionów Polskich walczył nad Nidą. Przegrupowany do 5 pułku piechoty był dowódcą plutonu 6 kompanii II baonu. Awansował na dowódcę 4 kompanii, zginął podczas walk o Polską Górę pod Kostiuchnówką. Ciała nie odnaleziono, prawdopodobnie spoczywa anonimowo w mogile zbiorowej.

Pomnik Czynu Legionów w Radomiu[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Pomnik Czynu Legionów.

Przed śmiercią stacjonując na Wołyniu wyrzeźbił statuetkę legionisty, którą otrzymał w prezencie imieninowym 19 marca 1916 marszałek Józef Piłsudski. Włodzimierza Koniecznego pośmiertnie awansowano do stopnia kapitana i odznaczono Krzyżem Niepodległości oraz orderem Virtuti Militari V klasy. Gdy w Radomiu planowano upamiętnić Legiony Polskie powołany w tym celu komitet miał problem z wyborem odpowiedniej rzeźby. Przebywający w Radomiu Józef Piłsudski zasugerował rzeźbę Włodzimierza Koniecznego, pomnik został zaprojektowany przez Kazimierza Pietkiewicza i sporządzony z brązu uzyskanego z przetopionych luf austriackich armat. Rzeźbę odsłonięto 10 sierpnia 1930 w obecności Józefa Piłsudskiego, polityków i uczestników IX Zjazdu Związku Legionistów, który w tym czasie odbywał się w Radomiu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan Żeromski, Snobizm i postęp. Kraków 1923. (Całość w: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]