Włodzimierz Kwieciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Kwieciński
Ilustracja
Od lewej: Hidetaka Nishiyama, Nelson Carrion oraz W. Kwieciński (2006)
Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1955
Łódź

Obywatelstwo

Polska

Styl walki

karate

Włodzimierz Kwieciński
Ilustracja
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Złote Promienie z Rozetą Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia)

Włodzimierz Kwieciński (ur. 3 lipca 1955 w Łodzi) – pionier i prekursor karate tradycyjnego w Polsce. Przez 20 lat był uczniem senseia Hidetaki Nishiyamy – założyciela i pierwszego prezesa Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF)[1], współzałożyciela Japan Karate Association (JKA). Posiada stopień mistrzowski 8 DAN nadany w dn. 4 kwietnia 2015 roku w świątyni Chokokuji Soto Zen w Tokio (Japonia). Był Prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego[2]. Pełnił również funkcję Prezydenta Światowej Federacji Karate Tradycyjnego (World Traditional Karate-do Federation, WTKF[3]) z siedzibą w Genewie (Szwajcaria)

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi i Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie ze specjalizacją trenera karate II klasy[4].

Uprawia karate tradycyjne od 1970 roku. W 1972 roku do Polski przyjechał japoński mistrz karate, Chiyomaro Shimoda. Przypadkowe spotkanie nastolatka i mistrza zrodziło pasję, której nie można było już powtrzymać ani zamknąć w jakichkolwiek granicach. W 1974 roku Włodzimierz Kwieciński założył pierwszą oficjalną sekcję karate przy Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, która w 1978 roku przekształciła się w Łódzki Klub Karate (ŁKK) – drugi w Polsce samodzielny klub karate. Zawodnicy ŁKK zdobyli w owym czasie bardzo wiele medali na arenie krajowej i międzynarodowej, a ich sukces nie został powtórzony przez kolejne 15 lat. Zaś w 1980 roku powstał Akademicki Klub Karate, który stał się w owym czasie najlepszym klubem karate na świecie[5]. Polski Związek Karate Tradycyjnego - organizacja, w której Włodzimierz Kwieciński sprawuje funkcję Prezesa, zrzesza aktualnie ponad 30 tys. ćwiczących w około 200 klubach i sekcjach w całej Polsce. Włodzimierz Kwieciński jest trenerem, selekcjonerem reprezentacji Polski w karate tradycyjnym i twórcą wszystkich jej sukcesów. W latach 1992 - 2015 karatecy kadry narodowej zdobyli 615 medale podczas mistrzostw świata i Europy, z czego 237 razy były to tytuły mistrzowskie, co czyni ich jedną z najbardziej utytułowanych reprezentacji globu. Jakość polskiego karate została szybko doceniona na świecie, a Polska stała się gospodarzem wielu międzynarodowych imprez o randze mistrzowskiej. Włodzimierz Kwieciński był Prezesem Komitetu Organizacyjnego następujących zawodów sportowych, które miały miejsce w Polsce:

 • Dwukrotnie mistrzostw świat (Łódź – 2012, Pruszków – Warszawa – 1998)[5],
 • Trzykrotnie mistrzostw Europy (Rzeszów – 2006, Łódź – 1992, 1999)[5],
 • Kilkakrotnie Pucharu Świata[5],
 • Kilkakrotnie Pucharu Europy[5].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Za swoją działalność Włodzimierz Kwieciński został uhonorowany wysokimi odznaczeniami:

 • 2001 rok - Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP za zasługi na rzecz rozwoju karate tradycyjnego w Polsce i wybitne osiągnięcia trenerskie[5].
 • 2003 rok - wyróżnienie Polskiego Komitetu Olimpijskiego – „Fair Play 2002” - przyznane w 2003 roku „za zachowanie widowni sportowej zgodne z zasadą fair play, zarówno podczas imprez dla młodzieży, jak i Pucharu Świata w Karate Tradycyjnym w Warszawie oraz podczas Pucharu Europy w Łodzi”. Nagroda została wręczona przez panią Irenę Szewińską, siedmiokrotną mistrzynię olimpijską i członkinie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego[5].
 • 2003 rok - nagroda „Fair Play” przyznana przez Polską Konfederację Sportu za wzorową organizację zawodów, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i kulturalne zachowanie publiczności podczas Pucharu Świata Prokom 2003. Nagroda została wręczona przez pana Andrzeja Kraśnickiego, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego[5].
 • 2012 rok - Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą[6] – najstarsze japońskie wyróżnienie ustanowione w 1875 roku przez cesarza Mutsuhito, przyznane Włodzimierzowi Kwiecińskiemu przez Cesarza Japonii za założenie Polskiego Związku Karate i Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, promocję japońskich sztuk walki w Polsce, promocję wymiany sportowej i obywatelskiej między Japonią a Polską, budowę Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo – Stara Wieś oraz za zaproszenie 30 dzieci z terenów zniszczonych w wyniku tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii (w marcu 2011 roku) na dwutygodniowy pobyt w Polsce w ramach projektu „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci za Japonii. Nagroda wręczona przez pana Makoto Yamanaka, Ambasadora Japonii w Polsce.
 • 2012 rok – Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP w związku z obchodami 40. rocznicy karate tradycyjnego w Polsce, za zasługi na rzecz rozwoju karate tradycyjnego w Polsce[7].

Projekty karate[edytuj | edytuj kod]

Włodzimierz Kwieciński – z zamiłowania krzewiciel kultury karate i filozofii budo, jest inicjatorem budowy Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo - Stara Wieś[8] – największego na świecie ośrodka japońskich sztuk walki. Ośrodek zlokalizowany jest w miejscowości Stara Wieś, na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego, na granicy województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. Jego budowa rozpoczęła się w 2003 roku. Pierwszego dnia uczestniczył w niej osobiście Sensei Hidetaka Nishiyama, „ojciec duchowy” i patron tej niezwykłej idei. Oficjalnego otwarcia Centrum dokonał 10 października 2009 roku były Prezydent RP Lech Wałęsa, człowiek, który przez całe swoje życie wyznawał wielkie, wspólne wszystkim ludziom wartości: pokój, szacunek i zrozumienie.

Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo – Stara Wieś jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego. To unikatowy na skalę światową obiekt zrealizowany zgodnie z kanonami architektury japońskiej w polskim krajobrazie. Jest największym na świecie ośrodkiem przeznaczonym do specjalistycznego treningu dalekowschodnich sztuk i sportów walki. Dojo – Stara Wieś jest oficjalną bazą treningową reprezentacji Polski w karate tradycyjnym. Jest także centrum filozofii budo w Polsce. Centrum służy każdemu, kto poszukuje harmonii oraz spokoju. Stwarza możliwość wszechstronnego treningu i obcowania z duchem, klimatem i filozofią japońskich sztuk walki.

Ponadto Włodzimierz Kwieciński jest inicjatorem projektu „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii”. W marcu 2011 roku w wyniku tsunami i trzęsienia ziemi Japonia straciła tysiące obywateli i dziesiątki tysięcy domów. W wakacje 2011 roku Polski Związek Karate Tradycyjnego, krzewiciel tradycji i bogatych wartości kultury japońskiej, którego Prezesem jest Włodzimierz Kwieciński, przyjął pod swoją opiekę grupę 30 dzieci z terenów objętych największymi zniszczeniami. W ramach akcji „Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii” młodzież z Japonii została zaproszona do Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”, Krakowa i Warszawy. Patronat honorowy nad tym projektem objął były Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Powstał Komitet Honorowy, którego przewodniczącym został Prezydent Lech Wałęsa. Były ambasador Polski w Japonii Jerzy Pomianowski objął funkcję Sekretarza tego Komitetu. W realizację projektu włączyło się także Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz wiele innych firm i instytucji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. How to write a review? | The review of the composition process, itkfkarate.com [dostęp 2019-05-25] (ang.).
 2. Polski Związek Karate Tradycyjnego, www.karate.pl [dostęp 2016-07-07].
 3. World Traditional Karate-Do Federation, www.wtkfkarate.org [dostęp 2016-07-07].
 4. Włodzimierz Kwieciński | Fundacja, jestemoptymista.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 5. a b c d e f g h FIGHTIME.PL - Włodzimierz Kwieciński, fightime.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
 6. Aktualności, www.karate.pl [dostęp 2017-11-27].
 7. http://www.msport.gov.pl/aktualnosci-dwm/karate-tradycyjne-duma-polskiego-sportu
 8. m, Dojo Stara Wieś, www.dojostarawies.com [dostęp 2016-07-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]