Włodzimierz Markowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włodzimierz Stanisław Markowski
Rybka, Dyzio
Data i miejsce urodzenia

22 grudnia 1922
Grodzisk Mazowiecki

Data i miejsce śmierci

28 maja 2009
Grodzisk Mazowiecki

Miejsce spoczynku

Grodzisk Mazowiecki

Narodowość

polska

Rodzice

Dionizy

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Włodzimierz Markowski (SPL 007 po II wojnie światowej SP5MW, ps. „Rybka”, „Dyzio” (ur. 22 grudnia 1922 w Grodzisku Mazowieckim, zm. 28 maja 2009 tamże) — polski krótkofalowiec, żołnierz ZWZ i AK, powstaniec warszawski, konstruktor pierwszej radiostacji powstańczej „Burza”, uczestnik i triumfator wielu wyścigów motocyklowych i rajdów samochodowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 22 grudnia 1922 w Grodzisku Mazowieckim jako syn Dionizego członka Polskiej Organizacji Wojskowej, który walczył w obronie Lwowa jako jeden z Orląt Lwowskich[1]. Dionizy Markowski był dyrektorem części odbiorczej radiostacji transatlantyckiej i mieszkał w Grodzisku Mazowieckim. Włodzimierz Markowski w 1935 otrzymał znak nasłuchowy SPL007 i brał udział w zawodach nasłuchowych, wiele z nich wygrywając. Był członkiem Polskiego Klubu Radio Nadawców ze znakiem SP3WM.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Należał do Związku Walki Zbrojnej a następnie do Armii Krajowej, działał pod pseudonimem „Rybka” i służył w batalionie „Kiliński”. Zajmował się produkcją radiostacji konspiracyjnych i odbiorników radiowych na potrzeby walki z okupantem. W pierwszych dniach sierpnia 1944 trafiła w jego ręce uszkodzona radiostacja „Błyskawica”. Na jej podstawie w ciągu jednego dnia zbudował nadajnik foniczny działający w paśmie 52,1 m. Radiostacja „Burza” skonstruowana przez W. Markowskiego była pierwszą radiostacją foniczną w Powstaniu Warszawskim. Markowski był technikiem odpowiedzialnym za jej działanie, redaktorem nadawanych informacji oraz spikerem. Pod koniec sierpnia lokalizacja nadajnika została namierzona i w wyniku bombardowania radiostacja została zniszczona[1]

Sport motocyklowy[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny przez ponad czterdzieści lat prowadził warsztat radiotechniczny w którym naprawiał radia, telewizory oraz sprzęty elektryczne domowego użytku. W pierwszych dniach wolności kupił uszkodzony motocykl BMW 200, który naprawił i zaczął nim jeździć. W 1947 zdobył tytuł Mistrza Polski oraz uczestniczył w rajdzie motocyklowym sześciodniowym w Czechosłowacji[2]. W rajdach motocyklowych był zdobywcą Złotego Kasku. Jeździł na motocyklach marki Jawa, Triumph, Norton i Parilla. Wśród kolegów i kibiców był znany jako „Dyzio”. W wyniku wypadku na nartach i uszkodzenia kręgosłupa był zmuszony do rezygnacji ze sportu motocyklowego.

Rajdy samochodowe[edytuj | edytuj kod]

Uszkodzenie kręgosłupa nie przeszkadzało w rajdach samochodowych. Startował w rajdach na terenie Polski — zwycięstwo w Rajdzie Barbórki oraz Rajdzie Dolnośląskim w 1968 oraz zagranicznych — rajd Monte Carlo w 1968. W 1971 wygrał Rajd Mazurski, a 1972 zajął czwarte miejsce w Rajdzie Warszawskim będący jedną z rund Rajdowych Mistrzostw Polski.

W latach 70 skonstruował na własny użytek antyradar[3].

W 2004 zaangażował się w budowę repliki radiostacji „Burza”. W 2007 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pod koniec życia zamieszkał w Grodzisku Mazowieckim, gdzie zmarł 28 maja 2009 i został pochowany w rodzinnym mieście.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Decyzją Nr 154/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 października 2021, Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu i Toruniu otrzymała imię Włodzimierza Markowskiego ps. „Rybka”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b WŁODZIMIERZ MARKOWSKI SP5MW /1922-2009/ [online], spotc.pzk.org.pl [dostęp 2022-09-19].
  2. b.a. 8-miu motocyklistów startuje w "sześciodniówce". „Przegląd Sportowy”. nr 67 (C), s. 1, 21 sierpnia 1947. Warszawa: K.C. OMTUR. [dostęp 2022-09-19]. 
  3. Włodzimierz Markowski - powstaniec, konstruktor, mistrz kierownicy [online], historia.interia.pl [dostęp 2022-09-19] (pol.).
  4. Grodziski bohater patronem szkoły - Obiektywna Gazeta Internetowa [online], www.obiektywna.pl [dostęp 2022-09-19] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]